پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 خرداد 1403

کد خبر : 132251

 
عشایر نهاوند ۲۵ درصد گوشت قرمز همدان را تولید می‌کنند
تاریخ خبر : 1402-03-06
     
 
 
     
متن خبر :


 رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند گفت: عشایر شهرستان نهاوند ۲۵ درصد گوشت قرمز استان همدان را تولید می‌کنند.

ابوالقاسم بنی‌هاشمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بیشترین تعداد عشایر استان با هزارو ۸۵۰ خانوار در سامانه عشایری شهرستان نهاوند اسکان دارند که سالانه ۶۰۰۰ تن انواع مشتقات لبنی و گوشت قرمز تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه در شهرستان نهاوند حدود ۹۰ هزار هکتار مرتع وجود دارد که عشایر به صورت‌ موقت در آن اسکان دارند، افزود: زمان استقرار عشایر در شهرستان نهاوند از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط آبان ماه هر سال است که این عشایر در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار راس دام سبک با خود جابه‌جا می‌کنند.

بنی‌هاشمی ادامه داد: مهمترین خواسته‌ها و مطالبات عشایر تامین جو و نهاده‌های دامی با قیمت پایین، خرید تضمینی دام توسط دولت و کوتاه کردن دست دلالان از بازار دام است.

وی تصریح کرد: تامین تانکر آب برای آبرسانی به عشایر، احداث مجتمع آبرسانی محلات عشایری، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای خرید علوفه و نهاده‌های دامی و مدت‌دار و تسطیح راه‌های عشایری از دیگر مطالبات مهم عشایر شهرستان است.

رئیس اداره امور عشایری شهرستان نهاوند یادآور شد: همچنین آنتن‌دهی ضعیف موبایل و عدم پوشش شبکه تلفن همراه در سامانه‌های عشایری شهرستان، نبود مدرسه و خاکی بودن راه دسترسی نیز مشکلاتی برای عشایر شهرستان ایجاد کرده است.

بنی‌هاشمی اضافه کرد: طی یک‌سال گذشته به منظور حفاظت از محیط‌زیست و تامین برق محل اسکان عشایری که بیش از چهار کیلومتر با شبکه‌های برق شهرستان نهاوند فاصله داشته، حدود ۲۶۸ پنل خورشیدی در اختیار عشایر مستقر در شهرستان گذاشته شده است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.