1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 27 بهمن 1397

کد خبر : 84476

 
استاندار به بانك‌ها تاخت

توقع عملکردهاي قانع کننده
تاریخ خبر : 1397-04-04
     
 
 
     
متن خبر :

 اين نخستين‌بار نيست كه استاندار مديران بانكي را مورد خطاب قرار مي‌دهد. پيش از اين نيز در جلسات مختلف نسبت به عملكرد بانك‌ها اظهار نارضايتي كرده و خواستار همراهي با برنامه‌هاي استان شده بود و البته در جاهاي ديگر نسبت به دلجويي از همان مديران و تمجيد از عملكردشان پرداخته است. اين‌بار هم مديران بانك‌هاي كشاورزي و سينا مورد خطاب استاندار بودند و حتي درخواست تغيير هيأت‌مديره آنان از سوي بانك مركز مطرح شد.
گزارش‌هايي كه توسط مديران کل اداره کار و امور روستايي استان همدان از پرداخت تسهيلات روستايي و طرح‌هاي كشاورزي در جلسه شوراي اشتغال به استاندار رسيد، موجب واكنش شديد وي شد و به 2 بانك به خاطر مانع‌تراشي و همكاري نكردن اعتراض كرد.
نيكبخت در حين جلسه با رؤساي بانك‌هاي سينا و كشاورزي در تهران تماس تلفني گرفت و طي گفت‌وگويي به محمدرضا پيشرو مدير عامل بانك سيناي كشور گفت: اين بانك در استان آبروبري مي‌كند و موجب گرفتاري و دستپاچگي ما شده است. بعد از آن طي تماس تلفني ديگر، به خدارحمي، مدير عامل بانك كشاورزي هم گفت: ما همچنان با اين بانك در استان چالش داريم و بنا بر دستور شما قرار شد كه اين بانك در طرح‌هاي غيركشاورزي هم همكاري كند اما هنوز اين طرح‌ها را نمي‌پذيرد.
وي سپس خطاب به مديران حاضر در جلسه گفت: بانك كشاورزي گاهي خوب عمل مي‌كند اما در برخي طرح‌ها مانع‌تراشي مي‌کند.
وي همچنين اعلام كرد: از بانك توسعه تعاون هم اظهار رضايت نمي‌كند.
در ادامه جلسه وقتي ظاهر پورمجاهد، مديركل امور روستايي و شوراهاي استانداري خواست گزارشي از عملكرد بانك پارسيان هم بدهد، استاندار اجازه نداد و گفت: نمي‌خواهم هيچ گزارشي درباره اين بانك بشنوم.
نيكبخت در بخش ديگري از سخنانش عنوان كرد: از بانك مركزي گله‌مندم. چون در راستاي تأكيدات رئيس‌جمهور در ارتباط با توليد قدم چنداني برنمي‌دارد. واحد توليدي كيان‌كرد نهاوند با بانك سرمايه مشكلاتي دارد كه دادگاه حكم داد و اين بانك را محكوم كرد و قرار شد كيان‌كرد را از ليست سياه خارج كند تا بتواند تسهيلات دريافت كند، اما اين اتفاق نيفتاد. من 2 بار با آقاي سيف جلسه گذاشتم كه دستور پيگيري را داد اما حكم دادگاه انجام نشد. اين واحد توليدي 271 نفر كارگر دارد و مديرعامل آن گفته اگر تا 15 روز آينده مشكلش حل نشود، مجبور به تعطيلي واحد مي‌شود. اگر اينطور شود و مشكل حل نشود، نزد آقاي رئيس‌جمهور و آقاي جهانگيري مي‌روم كه چرا بانك مركزي نامه‌اش را نمي‌دهد.
وي اما در مقابل، از افخمي، رئيس بانك صنعت و معدن كشور كه ميهمان همدان بود و در جلسه حضور داشت، تشكر كرد و گفت: وقتي مي‌خواستيم براي پتروشيمي ابن‌سينا بانك تعيين كنيم تا تسهيلات بگيرد، گفتند كه چون مبلغش زياد است و يك بانك به تنهايي نمي‌تواند آن را پرداخت كند، بايد كنوانسيون تشكيل بدهيم اما افخمي گفت كه نياز به اين كار نيست و كل تسهيلات هزار ميلياردي را همين بانك پرداخت مي‌كند.
استاندار گفت: حتي يكبار نشده برويم بانك صنعت و معدن و دست خالي از تهران برگرديم. مديران اين بانك در استان و كشور بسيار پاي كار هستند.
در پايان جلسه استاندار خطاب به مدير عامل بانک صنعت و معدن کشور گفت: بانک ملي در تبريز اسپانسر رويداد پايتخت کشورهاي اسلامي در تبريز شده ما هم مي‌خواهيم شما اسپانسر يکي از 2 رويداد 2018 در همدان باشيد، که قرار شد بعد از بررسي‌ها پاسخ مناسبي به استاندار بدهد.
حالا با اين تفاسير بايد منتظر بمانيم كه در آينده باز هم روش دلجويي اجرا خواهد شد و عملكرد اين دو بانك خود به خود رضايت استاندار و ارباب‌رجوع را به دست خواهند آورد يا همچنان مورد خطاب استاندار قرار بگيرند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.