پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 26 آبان 1398

کد خبر : 85327

 
بررسی موانع نهادینه شدن احزاب در ایران در گفتگو با رئیس خانه احزاب همدان:

هنوز احزاب فراگیر و تاثیرگذار در سیستم اداری نداریم
تاریخ خبر : 1397-07-17
نویسنده : شبنم طهماسبی
     
   
     
متن خبر :

 ماجرای رکود تحزب در ایران زیاد پیچیده نیست و گره‌های کور آن در پژوهش‌های علمی مشخص و باز شده‌اند اما با وجود این گویی علل آن به قدری ریشه‌ایی و پایدار هستند که نه تنها افسوس در مورد گذشته احزاب بلکه نگرانی از آینده آنها را نیز همیشه باید احساس کنیم.
تاریخ فعالیت احزاب و پدیده تحزب در ایران به خوبی بیانگر توفیق نیافتن عملکرد این پدیده مهم سیاسی در سده‌اخیر و حتی در حال حاضر است.
گاهی کارکردهای حزبی خود را برای پیشرفت و آبادانی کشور و احترام به عقاید و افکار مردم قرار می‌دهند گاهی ممکن است به خاطر دستیابی به قدرت و در جهت منافع حزب خود عمل نمایند و مصالح کشور را فدای حزب خود کنند زمانیکه به عملکرد احزاب در ایران مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که کارکردهای متفاوتی داشته‌اند گاهی منافع ملی کشور را نادیده گرفته و در جهت اهداف خاص خود عمل کرده گاهی هم وظیفه خود را به عنوان حزب کارآمد انجام داده‌اند .
جریانات سیاسی در ایران و احزاب وابسته به آن گاهی از اتحاد و وحدت برخوردار بوده‌اند و به مقصود خود دست یافته‌اند گاهی هم بر اثر اختلافات در عقاید ناکام مانده‌اند.
در همین راستا در خصوص ناکارآمدی احزاب با حمید خاورزمینی رئیس خانه  احزاب همدان گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.
رئیس خانه احزاب همدان معتقد است ما هنوز احزاب فراگیر و تاثیرگذار در سیستم اداری نداریم موانعی در این زمینه  وجود دارد که مانع می‌شود تحزب به معنای واقعی شکل بگیرند .
به اعتقاد حمید خاورزمینی حزب یک پدیده بی‌عیب و نقص نیست، حزب یک پدیده مدرن است که دارای ویژگی منحصر به خود می‌باشد در واقع حزب مانند یک داروی تلخ است که برای بهبود شرایط کلی کشور لاجرم باید به تحزب برویم و راه گریزی از آن نیست .
وی ادامه داد: حزب یک پدیده درونی جامعه نیست جز پدیده مدرن است که وارد جامعه ما شده اما اینکه چرا حزب خیلی با جامعه ایران همراه نشده، به این دلیل است که احزاب در جامعه از بالا به پایین شکل گرفتند هر  زمان حاکمان احساس کردند که جامعه نیاز به حزب دارد حزب را تشکیل دادند.
خاورزمینی ادامه داد: اولین مانع  فرهنگ‌سیاسی جامعه ایران فردگرایی است این فرهنگ‌سیاسی از سطوح مدیریت شروع می-شود تا لایه‌های پایین عمومیت دارد این فرهنگ مانع شکل‌گیری کارهای جمعی می‌شود اگر به 70 سال گذشته بنگریم می بینیم که فرهنگ جامعه مبتنی برحاکمیت ایلات و عشایر در ایران بوده این رسوب فرهنگی مانع شکل‌گیری تحزب در ایران می‌شود تحزب یک پدیده مدرن است که دارای اهداف علایق و آرمان مشترک است و هیچ نوع تعلق خونی معنی ندارد این فرهنگ سیاسی اهل مدارا نیست ولی در تحزب باید مدارا داشته‌باشیم.
دومین مانع شکل‌گیری احزاب، عدم تمرکز قدرت است که این تمرکز در طول تاریخ اجتماعی وجود نداشته‌است. سومین عامل هم تفکر شخصی و سلیقه‌ ای است که این تفکر حاکم باعث می‌شود، شگل‌گیری حزب در استان به حاکمان استان بستگی داشته باشد.
چهارمین عامل سیاست‌گریزی در ایران است که مردم از قدیم از سیاست یک ترس داشتند و کوچکترین خطا در آنها سبب ترسیدن آنها می‌شده است.
وی عامل دیگر را موانع قانونی مطرح کرد که باعث می‌شود احزاب فعالیت نداشته باشند مثلا در کمیسیون ماده 10 احزاب ملاک حزب مشخص نشده‌است و این عامل سبب می‌شود که احزاب وابسته به دولت شود در صورتی که در نظام‌های مدرن دولت از درون احزاب برخاستند و این عامل سبب می‌شود که فعالیت احزاب فقط به انتخابات محدود شود .
عامل آخر که مانع شکل‌گیری احزاب می‌شود از دیدگاه  رئیس خانه احزاب همدان عملکرد ضعیف احزاب است این واقعیتی است که باید اعتراف کرد که از زمان شکل‌گیری احزاب تاکنون فقط نگاه به قدرت بوده و نگاهی به مردم نداشتند و این سبب شد که در قالب فردگرایی باقی بمانند و دید جمعی نسبت به جامعه نداشته باشند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.