پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 2 خرداد 1398

کد خبر : 85266

 
دبیر انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان همدان:

مردم از خرید هیجانی اجتناب کنند
تاریخ خبر : 1397-07-12
     
 
 
     
متن خبر :


آرش طاووسی با بیان اینکه تولیدات کارخانه‌ها در حال انجام است و همه چیز به روال سابق خود برگشته و از این جهت مردم نگران تأمین کالا نباشند، بيان کرد: طی روزهای گذشته و حتی یک یا دو ماه گذشته هیجان کاذبی برای خرید همه اقلام کالایی در بین مردم ایجاد شده و شرایطی هم به وجود آمد که خود باعث دامن زدن به این موضوع شدند.
وی با اشاره به مشکلات حمل‌ونقل و ترخیص کالاها از گمرکات که در کوتاه‌مدت ایجاد شد، عنوان کرد: اعتماد لازم به مردم نسبت به آینده از جانب مسئولان داده نشد، آمار و ارقام و موجودی کالاها به مردم کمتر گزارش شد و سکوتی در این مدت در جامعه حاکم شده بود که امکان تصمیم‌گیری مردم را در هاله‌ای از ابهام قرار داد که آیا باید منتظر باشند یا مثل گذشته رفتار کنند یا خیر؟
دبیر انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان همدان به ايسنا گفت: یک برهه‌ای در بحث ترخیص کالا از گمرکات و مشکلات حمل‌ونقل کمی مشکل ایجاد شده بود که درصد زیادی آن برطرف شده است و مشکلی از این بابت نیست.
وی با اشاره به اینکه عرضه و تقاضاست که قیمت را مشخص می‌کند، اظهار کرد: این افزایش تقاضای غیرمنطقی منجر به افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها نیز شد به ویژه از ناحیه تقاضا افزایش پیدا کرد و به آن دامن زد.
طاووسی ضمن اشاره به اجتناب مردم از خرید هیجانی تأکید کرد:  افرادی که اقدام به فروش قیمتی بالاتر از قیمت مصرف‌کننده مندرج بر روی محصولات می‌کنند حتما تخلف گرانفروشی رخ داده است و باید با متخلفان برخورد شود بنابراین از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده تخلف به سازمان صمت گزارش دهند.
وی با اشاره به تشدید نظارت‌ها توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: حتما باید بازرسی‌ها تشدید شود حتی اگر شکایتی از سوی مصرف‌کننده نباشد که سازمان صمت با برنامه‌های نظارتی شدیدتر و وسیع‌تری برخوردها را آغاز می‌کند.
طاووسی با تأکید بر اینکه مسئولان در شرایط کنونی خواسته‌ها و نیازهای مردم را بیشتر مورد دقت قرار دهند و نیازهای آنان را تأمین کنند، یادآور شد: مردم و مسئولان هر دو وظیفه‌مند هستند؛ مسئولی که در حوزه مدیریتی قرار گرفته باید خدمات 100 درصدی ارائه دهد و کوتاهی آن هم در این شرایط اصلا پذیرفته نیست و با توجه به شرایط کنونی باید 24 ساعته کار کرد.
وی با بیان اینکه مسئولان در کنار مردم به بهبود شرایط کمک کنند که مردم انصافا خوب حرکت کردند و بیشتر از این انتظاری از آنان نیست، خاطرنشان کرد این دوره نیز سپری خواهد شد و آرامش به جامعه بازمی‌گردد.
طاووسی با اشاره به نقش حساس رسانه‌ها در این شرایط کنونی گفت: تقش رسانه‌های رسمی و شناسنامه‌دار در این شرایط در انتشار اخبار دقیق و صحیح بسیار حساس است و با اطلاع‌رسانی درست به ایجاد آرامش کمک می‌کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.