پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 110694

 
5/7 میلیارد اعتبار رویداد همدان 2018 وعده داده‌شده نادیده گرفته شد

از اعتبار 12‌میلیاردی چه خبر؟
تاریخ خبر : 1399-05-11
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


 از اعتبار 12 میلیاردی رویداد گردشگری همدان 2018 چه خبر؟ نوامبر 2018 زمانی که دوسوم اعتبار را به همدان ندادند و تنها یک‌سوم عاید استان شد، قیمت دلار زیر 11 هزار تومان بود. آن روزهای طلایی گردشگری که فرصت‌ها سوخته شد، کسی تصور امروزهای خاکستری را هم نمی‌کرد.
به‌راحتی 5/7 میلیارد را ندیده گرفتیم، حالا یک حساب سرانگشتی کنید تا بدانید چقدر حوزه گردشگری همدان باخت ...!
 روزی که رسانه نقد کرد و کارشناسان سهم‌خواهی کردند، تکلیف باقیمانده اعتبار 12 میلیاردی وعده داده‌شده که به رویداد گردشگری همدان 2018 اختصاص یافت، چه شد؟ متولیان امر که باید پاسخگو یا پیگیر می‌بودند، سکوت کردند.
وقتي بناي ميزباني همدان از 2 رويداد مهم گردشگري در همدان گذاشته شد، همه تصورات به اين سمت و سو حركت كرد كه عواید اين اتفاقات جهاني تا سال‌ها  برای گردشگری همدان به‌جا خواهد ماند.
اگرچه آن روزها در تصوراتمان این روزهای خاکستری ترسیم هم نمی‌شد اما اگر مشاوران و برنامه‌ریزان تخصصی گردشگری، مدیران را توجیه می‌کردند که باید برای حیات فردای گردشگری امروز به‌دنبال وعده داده‌شده برای اعتبار رویداد همدان 2018 باشید، شاید امروز شرایط کمی قابل تحمل‌تر بود.


  از ارز 11 هزار تومانی تا 23 هزار تومانی
روزی که وعده اعتبار رویداد همدان 2018 به همدان داده شد، نرخ ارز زیر 11 هزار تومان بود و شاید اگر تدابیر لازم برای جذب صد درصد آن اندیشیده شده بود، امروز حداقل آن اعتبار تجدید حیات دیگری برای تأسیسات گردشگری که امروز نفس‌هایشان به شماره افتاده است را موجب می‌شد.
امروز کار از کار گذشته است و ما برای گوری مرثیه‌سرایی می‌کنیم که مرده‌ای در آن نیست اما آن روز‌های خوب 2018 می‌توانستیم از 12 میلیارد تومان اعتبار وعده داده‌شده، به تنها 4 میلیارد اختصاص داده‌شده قانع نشویم و فکر امروزهای تلخ را بکنیم.
ميزباني همدان از كنفرانس بين‌المللی «همدان 2018» و كسب عنوان پايتخت گردشگري، قرار بود اتفاقات متمايزی را در زمينه جذب اعتبارات براي و به‌نفع استان رقم زند. در همان روزهاي ابتداي سال 2018 پس از انتشار تحليل‌هاي تأثيرگذار رسانه‌ها و پيگيري نيكبخت، استاندار وقت همدان ده ميليارد تومان اعتبار ملي به استان براي برگزاري رويداد «همدان 2018» اختصاص پيدا كرد.
14 بهمن‌ماه 1396 بود كه با اعلام رسمي اين خبر، همه رسانه‌ها نوشتند كه تخصيص مبلغ ده ميليارد تومان اعتبار به رويداد گردشگري 2018 در همدان حتمي شد.
 خبرگزاري فارس در اين تاريخ به نقل از نماينده مردم همدان و فامنين نوشت «ده ميليارد تومان براي 2 رويداد گردشگري 2018 در همدان اختصاص يافت».
در اين خبر امير خجسته به‌صراحت اعلام كرد به‌دنبال درج نکردن اعتبار مورد نياز سال 97 براي 2 رويداد بين‌المللي و آسيايي در همدان، پيگيري موضوع توسط بنده و آقاي حاجي‌بابايي در دستور كار قرار گرفت و بالاخره پس از پيگيري‌هاي متعدد اين اعتبار را براي جذب به استان هدايت كرديم.
19 اسفند 1396 تسنيم به نقل از ابراهيم مولوي، رئيس شوراي شهر نوشت: «اعتبار برگزاري رويداد بين‌المللي «همدان 2018» ده ميليارد تومان است». موضوع به اينجا ختم نشد و پي‌درپي رسانه‌ها تيتر زدند و از اختصاص ده ميليارد تومان اعتبار به این 2 رويداد بين‌المللی خبر دادند.
پس از اين در تاريخ 14 فروردين‌ماه 1397 تسنيم بار ديگر به نقل از امير خجسته، نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي نوشت: «اعتبار رويداد سال 2018 همدان به 12 ميليارد تومان رسيد.»
چرخ گردون چرخيد تا روزگار به شهريورماه 1396 رسيد و كنفرانس بين‌المللي «همدان 2018» به مرحله اجرا رسيد. در تاريخ 3 شهريور 1397 رسانه‌ها به نقل از نيكبخت، استاندار همدان نوشتند: «اعتبار ابلاغي 2018 براي همدان 9 ميليارد تومان است كه يك‌دوم آن، مبلغي بالغ بر 5/4 ميليارد تومان به استان همدان اختصاص يافته است، اما هنوز 5/4 ميليارد تومان ديگر از اين اعتبار اختصاص‌يافته بلاتكليف است. و این‌گونه شد که از 12 ميليارد اعتبار وعده داده‌شده، همدان تنها با يك‌سوم اين مبلغ رها شد!!!


 متولیان گردشگری کوتاهی کردند
حالا پرسش اینجاست؛ چرا متولیان امور و مسئولان حوزه گردشگری برای تحقق اعتبار آن روزها کوتاهی کردند و چرا بايد در پيچيدگي برنامه‌ريزي‌ها همچنان اعتباري كه مي‌توانست سهم استان باشد از دست رفت؟
حالا 2 سال از آن روزهای طلایی گردشگری در همدان می‌گذرد و زیر آسمان خاکستری این روزها همه فعالان گردشگری و رسانه می‌گویند اگر اعتبار تمام و کمال به همدان اختصاص پیدا کرده بود شاید عوایدش امروز به کمک دست خالی آنها می‌آمد.
تنها یک‌سوم مبلغ از اعتبار 12 میلیاردی به همدان 2018 تخصص یافته و از باقی مبلغ ادعایی هیچ‌گاه خبری نشد.
بدون تردید در چنین شرایطی افکار عمومی با این پرسش جدی مواجه می‌شود که اگر در اختصاص اعتبار لازم و حداقلی یک رویداد مهم بین‌المللی مشکل داشتیم و پیگیری‌های انجام شده نیز در رفع چنین مشکلی کارساز نبود، چگونه می‌توان انتظار داشت از دستاوردها و نتایج این رویداد به‌ویژه در حوزه گردشگری در چنین شرایط سختی بهره‌مند شد؟
تجربه چنین رویدادهای مهمی در استان نشان داد که وقتی پیگیری‌های لازم به‌ویژه در جذب اعتبار انجام نشود، آن رویداد در حد یک همایش یا اجلاس مقطعی باقی مانده و نتایج مورد انتظار را در پی نخواهد داشت که آن‌گونه هم شد!
با توجه به اهمیت رویداد همدان 2018 و انتظاراتی که به‌لحاظ تأثیرگذاری این رویداد در توسعه گردشگری و حتی ایجاد اشتغال به‌وجود آمد، پیگیری‌ها باید به‌گونه‌ای می‌بود که مردم پس از آن، نتایج رویداد را تا سال‌ها احساس می‌کردند.
استفاده از عنوان پایتخت گردشگری آسیا یا میزبانی از رویداد کلان همدان 2018 مثل دیگر عناوین مربوط به استان، وقتی قرار شد تنها بر زبان‌ها جاری شود و یا روی کاغذ بماند، هیچ فایده‌ای برای روزهای بحرانی گردشگری در سال‌های آتی نداشت.

  نتایج پیگیری چه شد؟
عدم توجه و جدیت و پیگیری مسئولان در تخصیص اعتبار و ابهام در تحقق کامل این مهم، از موارد مهمی است که نشان داد برای رویداد همدان 2018 آن‌طور که باید و شاید سنگ تمام نگذاشتند و برخلاف ادعاهایمان همه عواید پیش‌بینی شده در حد شعار ماند.
انتظار به‌جایی خواهد بود اگر افکار عمومی از مسئولان مطالبه کنند که پس از این رویداد چرا در اوضاع بحرانی همدان به‌واسطه رویدادهای 2018، گردشگری کم‌آسیب‌تری را به خود ندید.

     مرور وعده‌های زمین مانده
امروز در بدترین زمان از مراودات گردشگری ایستاده‌ایم، اتفاقات همدان 2018 به همين‌جا ختم نشد. در سال‌هایي که پشت‌سر گذاشتيم، شعارها وعده‌هاي بسياري به‌نام همدان رسانه‌اي شد که حالا پايان کار مانده‌ايم و يک بغل وعده، وعده‌هايي که 2 سال در جدول سهم‌خواهي رسانه‌ها قرار گرفت و هیچ‌گاه محقق نشد.
1- نماینده پیشین مردم همدان در مجلس شورای اسلامی: اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار به همدان 2018.
2- استاندار پیشین همدان: همدان درخواست استقرار دفتر منطقه‌اي سازمان جهاني گردشگري در همدان را دارد.
3- مونسان معاون اسبق رئيس جمهور و وزیر فعلی میراث فرهنگی: مرکز صنايع‌دستي ذيل سازمان جهاني گردشگري در همدان ايجاد شود.
4-بانديت ليمچون دبيرکل مجمع گفت‌وگوي کشورهاي آسيايي (ACD): ما تلاش مي‌کنيم همه اعضا با استان همدان آشنا شوند و در سايت جامع لينکي براي استان ایجاد شود.
5-معاون گردشگري کشور: رويداد همدان 2018 فرصت‌ يکي در گردشگري کشور براي مقاصد جديد.
6-استاندار سابق: همدان آماده تبادلات بحراني، فرهنگي، اقتصادي و گردشگري با کشورهاي آسيايي.
7- خجسته نماينده پیشین همدان در مجلس شورای اسلامی: به‌علاوه ده ميليارد اعتبار مصوب شده، 2 ميليارد اعتبار را به همدان 2018 اختصاص خواهيم داد.
8- معاون گردشگري کشور: همدان «شهر گردشگري» مي‌شود.
9- دبير کميته سرمايه‌گذاري و اقتصاد اجلاس (ACD) در همدان تبديل همدان به سمبل پزشکي شد.
10-شهردار همدان: ساماندهي ورودي‌ها از تکاليف مهم شهري در سال 2018 است.
11- مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان همدان: ايجاد دفتر وزارت امور خارجه در همدان.
12- عراقي معاون عمران استاندار همدان: همدان 2018 يک رويداد ادامه‌دار است.
13- محب خدايي معاون گردشگري کشور: همدان بايد هميشه در سطح پايتخت گردشگري آسيا بماند.
14- زوراب پولوليکا شويلي دبيرکل اجلاس جهاني UNWTO تمرکز بر توسعه گردشگري روستايي در همدان.
امروز 29 جولای و اواسط سال 2020 ميلادي است و هرگز وعده‌ها محقق نشد.
سال‌های گذشته و فرصتي که به همدان داده شد تا بي‌بهانه و با آزمون و خطای احتمالی در عرصه پرهياهوي گردشگري و در سطح ملي و بين‌المللي بدرخشد، تمام شد و اعتبار نیامد و روزهای شیرین گردشگری تلخ شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.