پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 31 فروردين 1403

کد خبر : 131040

 
صادرات شاه‌کلید حل مسائل صنایع‌دستی است
تاریخ خبر : 1401-12-23
     
 
 
     
متن خبر :

 
 وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صادرات شاه‌کلید مسائل صنایع‌دستی است که با تقویت آن، همه مشکلات این حوزه حل می‌شود.

عزت‌ا... ضرغامی در نشست هم‌اندیشی بازرگانان و صادرکنندگان صنایع‌دستی که در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: صنایع‌دستی نزدیک‌ترین هنر به فرهنگ، تمدن، هویت ملی و دینی میان تمامی هنرها است و هنرمندان صنایع‌دستی سرآمد هنرمندان ما هستند. کسی در صنایع‌دستی بدون تبحر نمی‌تواند وارد شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به نزدیکی این هنر به ارزش‌های ملی و دینی، ادامه داد: ظرفیت‌های مهمی از سوی حاضران در این جلسه مطرح شد که استفاده از آنها می‌تواند اثرگذار باشد.

حوزه صادرات صنایع‌دستی شاه‌کلید تمامی مسائل مربوط به این‌حوزه است که با تقویت صادرات تمامی مسائل حل می‌شود و شخص صادرکننده برای حل مشکلات صنایع‌دستی وارد میدان می‌شود.

ضرغامی درباره گران‌بودن هزینه بسته‌بندی صنایع‌دستی، بیان کرد: در دنیا برای بسته‌بندی هزینه می‌شود. این حوزه اهمیت بالایی دارد که باید برای آن سرمایه‌گذاری شود و باید در این زمینه خلاقیت وجود داشته‌باشد.

 اقدامات مهم حاکمیتی در حوزه صنایع‌دستی

تصویب لغو پیمان‌سپاری ارزی به‌عنوان یکی از تبصره‌های دائمی مجلس، تصویب به رسمیت شناختن صنایع‌دستی در سهمیه شهرک‌های صنعتی، تصویب ارزیابی هنری هنرمندان صنایع‌دستی توسط وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همچنین اجازه سهمیه ده‌هزار بیمه یک طرفه هنرمندان صنایع‌دستی از رئیس‌جمهوری از کارهای مهم حاکمیتی بود که ضرغامی به آنها اشاره کرد.

وی با اشاره به 11 کار انجام شده در این حوزه، ادامه داد: هنوز اول کار هستیم، به صنایع‌دستی مانند یک پروژه نگاه می‌کنم که باید به سرانجامی برسد. باید در این 4 سال مشکلی از شما حل کنیم. شما ماندنی هستید و باید به ما در این مسیر کمک کنید.استفاده از سلایق جوانان برای طراحی محصول با حفظ اصالت‌ها از دیگر نکات مورد اشاره وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این جلسه بود.

 حمایت‌های گمرک از صادرکنندگان صنایع‌دستی

در این جلسه که علاوه بر عزت‌ا... ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مریم جلالی معاون صنایع‌دستی این وزارتخانه، تعدادی از مدیران وزارت میراث‌فرهنگی و جمعی از مسئولان دستگاه‌های مختلف نیز حضور داشتند، تعدادی از صادرکنندگان صنایع‌دستی به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.

 صادرکنندگان صنایع‌دستی پیشران تولید هستند

مریم جلالی معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این نشست در سخنانی گفت: جمعی که امروز در اینجا جمع شدند پیشران تولید هستند چون صادرات رکن اصلی زنجیره تولید و فروش صنایع‌دستی است. البته در این جلسه از اتاق‌های بازرگانی ، گمرک، صندوق ضمانت صادرات و ... نیز حضور دارند.

جلالی ادامه داد: پراکندگی حکمرانی و پراکندگی سیاستگذاری در حوزه صنایع‌دستی باعث شده تا برنامه‌ریزی دقیق نباشد از این رو این افراد، اینجا جمع شده‌اند تا بتوانیم برای این حوزه به یک برنامه‌ریزی و جمع‌بندی دقیق برسیم.

 صنایع‌دستی برند ایران است

ابراهیم برهانی سرپرست صندوق ضمانت صادرات ایران نیز با بیان اینکه این صندوق آماده حمایت همه‌جانبه از حوزه صنایع‌دستی است، گفت: صنایع‌دستی در حقیقت برند جمهوری اسلامی ایران است و ما در این صندوق از صنایع‌دستی به طور حتم حمایت بیمه‌ای خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: پیش از این گفته می‌شد این صندوق بیشتر از صنایع کلان حمایت می‌کند اما واقعیت این است که صندوق ضمانت صادرات ایران از حوزه گردشگری و صنایع‌دستی حمایت می‌کند و نیز در این جلسه شرکت کرده‌ایم تا حمایت این صندوق از حوزه صادرات صنایع‌دستی را اعلام کنیم.وی افزود: در حال حاضر ۲ میلیارد دلار پوشش بیمه‌ای در سراسر کشور داریم و در همین حال ۴۰۰ میلیون دلار حمایت مالی و تأمین مالی برای تعدادی از شرکت‌ها را انجام داده‌ایم.

 حمایت‌های گمرکی از صادرکنندگان صنایع‌دستی

علی‌اکبر شادمانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک نیز در این نشست گفت: گمرک آماده همکاری با صادرکنندگان صنایع‌دستی است. این حوزه برای ما دارای اهمیت است و تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات به صادرکنندگان انجام خواهیم داد.

وی افزود: حضور ما در این جلسه برای اعلام حمایت از صادرکنندگان صنایع‌دستی است و در همین جلسه پاسخگوی سؤالات صادرکنندگان است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.