پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

کد خبر : 123750

 
پزشکان همچنان نقد حساب می‌کنند!

کارت خوان جزو تزئینات روی میز
تاریخ خبر : 1401-02-28
     
 
 
     
متن خبر :

‌■ مردم:پزشکان هزینه مالیات هم از بیمار بگیرند که دنبال پول نقد نباشیم
■ به 190 شکایت کنید

 

اسدآباد محمد_جوادکوهی‌_خبرنگار همدان پیام: از سال ۹۸ که با هدف رفاه بیماران و جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان، برای نخستین بار استفاده از دستگاه کارت‌خوان در مطب پزشکان اجباری شد.
نزدیک به 3 سال می‌گذرد اما همچنان بیماران مراجعه کننده به مطب اغلب پزشکان با مشکل نبودیا عدم ارائه کارت‌خوان به بیمار در مطب‌های پزشکی رو به رو هستند.
سال‌ها است که در سیستم پولی کشور به بهانه امنیت بالا، مشکلات بهداشتی، هزینه بر بودن چاپ اسکناس و… کارت‌خوان ها جای پول نقد را گرفته است و بسیاری از معاملات خرد و کلان از این طریق صورت می‌گیرد. این روش به جز محاسنی که ذکر شد ویژگی‌های خوب دیگری همچون جمع آوری اطلاعات مالی و ایجاد بانک اطلاعاتی گردش مالی برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی را دارد.
شاید اگر فرهنگ‌سازی درستی در حوزه مالیات اتفاق می‌افتاد امروز کشور در حوزه سلامت، آموزش و غیره با مشکلات عظیمی رو به رو نبود برای مثال اگر مالیات پزشکان به درستی جمع‌آوری می شد و این مالیات صرف زیرساخت‌های حوزه سلامت می‌شد امروز در شهرستان اسدآباد با وجود دانشکده علوم پزشکی تنها یک بیمارستان درمانی وجود نداشت و خدمات به طور شایسته‌تری به مردم ارائه می شد.
طبیعی است هر کسی به اندازه درآمدی که از امکانات کشورمان به دست می‌آورد باید مالیات بپردازد هرچقدر هم این درآمد بیشتر باشد باید مالیات بیشتری پرداخت کند اما برخی افراد از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کنند، یکی از مصادیق فرار مالیاتی نیز مربوط به پزشکانی است که با عدم ارائه دستگاه کارتخوان ضمن دور زدن قانون و فرار مالیاتی، بیماران را به مشقت و سختی می اندازند و این مسئله زمینه گله مندی مردم را به وجود آورده است.
ر.پ یکی از شهروندان اسدآبادی به ما گفت:وقتی به مطب پزشکان مراجعه میکنیم درد خودمان را فراموش میکنیم و باید به دنبال پول نقد باشیم،در برخی موارد حتی بیمار راضی است هزینه مالیات هم بدهد اما دنبال وجه نقد داخل خیابان نباشد.
ن.س یکی از بیماران اسدآبادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت:وقتی بعنوان نخستین بیمار در مطب منتظر حضور پزشک بودم متوجه شدم پزشک هنگام ورود به منشی خود گفت امروز 10 نفر از بیماران میتوانند هزینه را از طریق کارت خوان پرداخت کنند و بیشتر نباید کارت بکشیم،اول فکر میکردم این یک قانون در بین پزشکان است اما وقتی در این مورد با اعضای خانواده خود صحبت کردم تازه فهمیدم که این کار یک نوع فرار مالیاتی است.

 کارت خوان قطع است!
یکی از منشی پزشکان اسدآباد به خبرنگار ما گفت:تا بحال در زندگی ام اینقدر دروغ نگفته ام و دروغ تکراری من این است که(کارت خوان قطع است) و بعد از این جمله بیماران سن بالا  باید مصافتی را برای تهیه پول نقد طی کنند.
خبرنگار ما بعد از بررسی وضعیت دریافت پول نقد متوجه شد از طریقه سامانه 190 و مراجعه حضوری به دانشکده علوم پزشکی، سازمان نظام پزشکی میتواند از پزشک متخلف شکایت کند
نکته مهم ماجرا این است اداره مالیات با بررسی تراکنش های پزشکان به راحتی میتواند از این موضوع جلوگیری کند؛ وقتی یک پزشک متخصص در طول هفته تنها 70 تراکنش دارد یعنی تخلف کرده چون روزانه یک متخصص حداقل 50 بیمار را ویزیت میکند.
نباید این جمله را فراموش کنیم که بگوییم خدا کند هیچ کس بیمار نشود این دعایی است که از قدیم تاکنون مطرح بوده و هست چرا که وقتی بیماری سراغ آدم می‌آید نه تنها درد خود بیماری بلکه درد‌های دیگری هم بر بیمار افزوده می‌شود که یکی از این درد ها در حال حاضر عدم استفاده از کارت خوان توسط برخی پزشکان است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.