پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 شهريور 1400

کد خبر : 111617

 
شاهزاده حسین سایت گردشگری مذهبی می‌شود
تاریخ خبر : 1399-06-19
     
 
 
     
متن خبر :

 از ۲۲۳ امامزاده و بقعه متبرکه در استان همدان ۶ بقعه زیارتگاه و یک بقعه متعلق به حیقوق نبی(ع) پیامبر الهی است. در این میان اما بقعه شاهزاده حسین(ع) برای همدانی‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد. براساس تصمیم‌گیری‌های سال‌های اخیر، گویا قرار است این مکان زیارتی با توجه به همجواری با مهم‌ترین سایت‌های تاریخی شهر به یک جاذبه گردشگری مذهبی تبدیل شود. شاهزاده حسین(ع) از بقاع شاخص همدان به شمار می‌رود که به عموی امام زمان(عج) شهرت دارد و در قلب این شهر آرمیده است.
این بقعه در نزدیکی میدان مرکزی همدان و ابتدای خیابان شهدا پشت بانک ملی واقع شده و براساس اسناد موجود مذهبی، تنها امامزاده شهر همدان است که نسب وی بدون واسطه به یکی از امامان معصوم یعنی حضرت امام هادی(ع) می‌رسد.
آغازین روزهای اردیبهشت ماه سالجاری بود که اعلام شد اجرای طرح ارتقای بقعه متبرکه شاهزاده حسین(ع) به سایت گردشگری مذهبی آغاز شده است.
بنا به نظر تصمیم‌گیران استانی توسعه بقعه شاهزاده حسین(ع) از طرح‌های کلیدی محسوب می‌شود و در سالجاری به‌طور ویژه به آن در همدان پرداخته می‌شود.
آن‌گونه که در برنامه‌های درنظر گرفته شده مطرح است، این بقعه متبرک با توجه به شجره‌نامه، جایگاه معنوی و موقعیت جغرافیایی که در شهر دارد، قرار است به یک سایت گردشگری مذهبی نمونه تبدیل شود.

 تهیه طرح سایت گردشگری مذهبی شاهزاده حسین(ع)
مسئول پیگیری امور بقعه متبرکه شاهزاده حسین(ع) تیرماه سالجاری از تهیه طرح سایت گردشگری مذهبی شاهزاده حسین(ع) همدان خبر داد و گفت: قرار است طرح ارتقای بقعه متبرکه شاهزاده حسین(ع) همدان به سایت گردشگری مذهبی تهیه شود که در مرحله نخست تملک املاک و بناهای موجود در محدوده این طرح مطرح است.
فرهاد فرزانه با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی متولی تهیه طرح سایت گردشگری مذهبی شاهزاده حسین(ع) شده است، اظهار کرد: طبق اطلاعات موجود این اداره با دانشگاه بوعلی برای تهیه طرح قراردادی منعقد کرده و گویا اقدامات نقشه‌برداری هم تمام شده و مشاور درحال مطالعه منطقه است.
وی با اشاره به اینکه پیش‌نویس تفاهم‌نامه واگذاری بانک ملی به شاهزاده حسین(ع) تهیه شده است، گفت: باید برخی مسائل کوچک حقوقی بین 2 طرف بانک ملی و بقعه حل شود.
مسئول پیگیری امور بقعه متبرکه شاهزاده حسین(ع) در همدان در گفت‌وگو با فارس پیش از این تصریح کرده بود، چون این موضوع نیاز به کار حقوقی دقیقی دارد باید تمام جوانب به‌درستی حل شود که آقای استاندار نیز پیگیر است و امیدوارم به‌زودی مشکل حل شود.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا بانک ملی به‌صورت کامل به بقعه واگذار خواهد شد؟ بیان کرد: خیر، قید و شرط‌‌هایی دارد که هنوز قطعی نشده، ابتدا باید مسائل حقوقی به سرانجام برسد.
فرزانه اعلام کرده بود، ممکن است خروجی کار به‌سمتی پیش رود که در مرحله نخست بخش‌هایی از بانک مربوط به ساختمان جدید یعنی پشت بانک که در شاهزاده حسین(ع) است، واگذار شود.

 مصمم به اجرای طرح هستیم
روز گذشته نیز معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان در این زمینه به ایرنا گفت: طرح توسعه و ساماندهی بقعه متبرکه شاهزاده حسین(ع) مهم‌ترین گزینه برای تقویت گردشگری مذهبی این دیار است و مسئولان برای اجرای این طرح مصمم و راسخ هستند.
ظاهر پورمجاهد بیان کرد: در حوزه گردشگری مذهبی بقعه شاهزاده حسین(ع) مهم‌ترین گزینه استان محسوب می‌شود که استاندار همدان با جدیت خواستار اجرای آن است.
وی افزود: این بقعه مأمن و ملجأ دل‌های بی‌قرار و تکیه‌گاه امنی برای مردم این شهر محسوب می‌شود و زائران بسیار حتی از دیگر مناطق کشور دارد و قرار گرفتن در مرکز شهر به اهمیت این مکان مذهبی افزوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان با اشاره به قرار گرفتن بخشی از بنای ساختمان بانک ملی در حریم این بقعه از سال‌ها پیش گفت: برای حل و فصل اختلاف‌های پیش‌آمده با اداره کل اوقاف و امور خیریه همدان، وزیر اقتصادی و دارایی و مدیرعامل بانک ملی کشور بهمن‌ماه سال گذشته از این بقعه بازدید کردند.
پورمجاهد خاطرنشان کرد: تهیه طرح توسعه با محوریت اصلاح مسیرهای دسترسی به این بقعه متبرکه حاصل این بازدید بود.
به گفته وی طرح یادشده توسط معاونت حقوقی بانک ملی درحال بررسی است و منتظر اعلام نظر آن‌ها هستیم تا به مرحله اجرا درآید.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان تأکید کرد: اجرای طرح گردشگری بقعه شاهزاده حسین(ع) حتمی است و متولیان این امر به‌ویژه اداره کل اوقاف و امور خیریه و هیأت امنای این امامزاده علاقه‌مندانه پیگیر آن هستند.
آستان مقدس شاهزاده حسین(ع) همدان از معماری بسیار زیبایی برخوردار بوده و از چندین بخش شامل ایوان ورودی، شبستان پیشین، اتاق مقبره و سردابی که در عمق 3 متری از کف زمین قرار دارد، تشکیل شده است.
روایت‌های تاریخی نیز درباره مزار امامزاده حسین(ع) همدان وجود دارد و گفته می‌شود که در سال 1140 هجری، قمری و پس از کشته شدن سلطان حسین صفوی، سر او در ایوان جنوبی این بقعه دفن شده است.
و مورد توجه شهروندان است، به‌طوری‌که روزانه افرادی بسیاری برای زیارت این امامزاده بزرگوار و به نیت عرض ارادت به محضر مبارک امام زمان(عج) به این مکان می‌شتابند، اما به‌دلیل قرارگرفتن این بقعه در داخل کوچه و در معرض دید نبودن موجب ناشناخته ماندن آن شده، به‌طوری‌که بسیاری از مسافران و گردشگران از وجود مقبره فرزند امام هادی(ع) در همدان بی‌خبرند.
پیش از انقلاب اسلامی و در زمان حکومت پهلوی، بخشی از املاک این موقوفه از طرف حکومت وقت برای ساخت بانک ملی اختصاص داده شده است.
ساختمان بانک ملی در این بخش که هزار و 680 مترمربع مساحت دارد قرار گرفته است.
امروزه گردشگری و توریسم زیارتی به‌عنوان یکی از ارکان اصلی و شاخه‌های مهم صنعت گردشگری در جهان به‌شمار می‌رود و همدان با برخورداری از بقعه امامزادگان بزرگوار به‌ویژه حضرت شاهزاده حسین(ع) می‌تواند به عنوان «قطب گردشگری مذهبی» در کشور مطرح شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.