1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 134968

 
آمار بالای مبتلایان مصوب کرد

بازگشت ماسک در نهاوند
تاریخ خبر : 1402-08-02
     
 
 
     
متن خبر :


نهاوند- معصومه کمالوند- خبرنگار همدان پیام: زنگ شیوع آنفلوآنزا با افزایش تعدد مراجعات به بیمارستان ها استفاده از ماسک را بار دیگر بعنوان ضرورت های پیشگیری و سلامت افراد جامعه مورد تاکید قرار می دهد.

رئیس مرکز بهداشت نهاوند در کمیته سلامت و امنیت غذایی شهرستان دربحث شیوع آنفولانزا گفت: نهاوند هم مثل سایر نقاط از شهریور ماه درگیر آنفولانزا شد که ۵۹مورد مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری ، ۹مورد مثبت و دو مورد هم فوت شده است. احسان خویشوند درباره آمار مبتلایان به آنفولانزا هم  از ۵۶نمونه ۳۲مورد آن را مثبت اعلام کرد که در حال حاضر ۲۲ موردآن در بیمارستان های شهرستان بستری است و اگر نسبت به رعایت نکات پیشگیری جدی عمل نشود، در نیمه دوم ابان ماه پیک انفولانزایی دچار خواهیم شد.

به گفته وی مدارس و مهد و کودکستان ها بهزیستی و خوابگاه و مراکز تجمعی و سر پوشیده که عمده بحث مدارس است که ضرورت دارد فرایند های بهداشتی،استفاده از ماسک در مدارس، دستور کار قرار بگیرد، در صورت مشاهده علائم اجباری برای حضور در کلاس نباشد.

وی با بیان اینکه تاکنون علی رغم اینکه فوتی بر اثر انفولانزا در کشور داشته ایم،اما در نهاوند موردی پیش نیامده است، تاکید کرد؛ جامعه هدف حساس بیماران تنفسی ،افراد کهنسال واکسیناسیون انفولانزا را حتما انجام دهند.

 سازه میدان تره بار فرسوده و غیربهداشتی است

خویشوند همچنین درباره دستور کار دیگر این نشست، از قدیمی و فرسوده بودن سازه ساختمان میدان تره بار که مربوط به ۴۰ سال پیش و بدون تغییر و اقدامی مانده است ، انتقاد کرد و گفت؛ در بحث بهداشتی این مرکز قابل تایید نیست! گویا اصلا برنامه ای برای حتی اسفالت کوچه های خاکی  و نمای نامناسب آن تعریف نشده است.

همچنین پسماندهای آن هم یا در پشت ساختمان تجمیع است یا در محدوده سازه رها می شود، باکسی برای زباله ها جایگذاری نشده است.

وی تاکید کرد؛ سرویس های بهداشتی کاملا متروکه و غیرقابل استفاده و با وجود اینکه در ورودی شهر قرار دارد این ساختمان، نمای بسیار نامناسب و غیرقابل تاییدی را ایجاد کرده است.

 سه مرگ ناشی از غرق شدگی در۶ماه

خویشوند در ادامه از رخداد سه مرگ ناشی از غرق شدگی در نهرهای شهرستان در شش ماه گذشته خبرداد که به همین منظور برای پیشگیری از این حوادث، از تشکیل کمیته ای با عنوان پیشگیری خبرداد که هلال احمر، ابفا ورزش ،شهرداری ،منابع آب و فوریت پزشکی و شبکه بهداشت عضو ان هستند .

 عرضه پرندگان زنده رصد شود

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان در ادامه این نشست که باهدف برنامه‌ریزی و هماهنگی برای جلوگیری و پیشگیری از بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار شد ، بر رصد و پایش تالاب‌ها و استراحتگاه‌های پرندگان مهاجر در شهرستان ، جلوگیری از فروش طیور زنده در شهر و عرضه تخم مرغ فله و محلی و جابجایی کود مرغی بدون هماهنگی اداره دامپزشکی شهرستان و سایر دستگاه های ذیربط تاکید کرد.

 دو‌نوبت اجرای واکسیناسیون نیوکاسل

میثم قیاسی با بیان اینکه اجرای طرح واکسیناسیون طیور بومی بر علیه بیماری نیوکاسل در شهرستان نوبت اول در فصل بهار و نوبت دوم در حال حاضر هم در حال اجرا است،تاکید کرد؛ در صورت مشاهده علائم بیماری اقدامات لازم از جمله گزارش به موقع تلفات غیرعادی پرندگان، آزمایش و تشخیص بیماری، معدوم ‌سازی طیور موجود در کانون بیماری و ضدعفونی و پاکسازی کانون بیماری بایددر دستور کار ارگان های مربوطه قرار گیرد.

معاون سیاسی فرماندار نهاوند در کمیته امنیت غذایی با تاکید بر اینکه مماشات را در این حوزه باید کنار گذاشت،سلامت مردم و امنیت غذایی در شهرستان خط قرمز و اولویت جدی مدیران عنوان و تاکید کرد؛ اگر کوتاهی دیده شود،حتما باید برخورد شود و به اطلاع مردم هم رسانده شود.

شهروز کیانی در بحث پیگیری و اجرای مصوبات خواستار پاسخگویی مدیر مربوطه در نشست ها و گزارش اقدامات انجام شده، شد.

 کمیته پیگیری برای میدان تره بار

کیانی درباره سازه میدان تره بار و رسیدگی به موارد بهداشتی آن هم خواستار تشکیل یک کارگروه برای رسیدگی و بررسی جامع موضوع با حضور متولیان شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.