1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

کد خبر : 61454

 
فنر نرخ ارز رها نخواهد شد
تاریخ خبر : 1394-05-17
     
 
 
     
متن خبر :

هم‌اکنون آرامش در بازار طلا، ‌سکه و ارز وجود دارد و اگر دولت موفق به مهار تورم شود تحولات بازار ارز و سایر دارایی‌ها هم کاهش می‌یابد و ارزش پول ملی حفظ می‌شود.
وزیر اقتصاد در این باره گفت: دولت هیچ‌گونه فشاری بر بازار ارز مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت اعمال نکرده است و فنر نرخ ارز رها نخواهد شد و تکانه جدی نیز نخواهیم داشت.
علی طیب‌نیا به مهر بیان کرد: دولت هیچگونه فشاری بر بازار ارز وارد نمی‌آورد و قیمت ارز بر اساس واقعیت‌های اقتصادی جامعه تعیین می‌شود؛ بنابراین دولت پیش یا پس از توافق، مداخله مستقیمی در بازار نکرده است و به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک یا میان‌مدت، تکانه جدی در بازار ارز یا سایر بازارها را داشته باشیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: هم اکنون آرامشی در بازارهای مختلف از جمله ارز، طلا و سکه به ‌وجود آمده است. از سوی دیگر، وقتی بتوانیم تورم را مهار کنیم که دولت تا حد قابل ملاحظه‌ای هم در این زمینه موفق بوده، تحولات بازار ارز و سایر بازار دارایی‌ها نیز کاهش می‌یابد.
وی تصریح کرد: اگر در اقتصاد ایران هر چند سال یکبار شاهد افزایش‌های شدید در نرخ ارز بوده‌ایم، به این دلیل بوده که در اقتصاد، تورم سنگین وجود داشته است، بنابراین اگر بتوانیم تورم را مهار کنیم، ارزش پول ملی خود را حفظ کرده و طبیعی است که حفظ ارزش پول ملی در برابر پول‌های خارجی صورت خواهد گرفت و در مقابل کالا و خدمات وارداتی نیز ارزان نمی‌شوند، بنابراین مسیر اصولی برای برقراری ثبات در بازار ارز این است که تورم را درمان کنیم و این سیاست اصولی و جدی برای دولت است.
طیب‌نیا درباره کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی هم گفت: در مصوبه‌ای که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در خصوص نرخ سود داشت، مقرر شد تا نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، نیم واحد درصد کاهش یابد که این اتفاق هم رخ داد، ضمن اینکه در آن جلسه تفاهم کردیم و در صورت‌جلسه نیز آمده که در نوبت‌های 3 ماهه، هم روی نرخ سود و هم روی ذخیره قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تجدیدنظر کنیم.
عضو شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بنابراین برنامه‌ای که برای کاهش نرخ ذخیره قانونی اندیشیده شده، یک برنامه تدریجی است و هدف بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار این است که هر بار که یک تصمیمی گرفته می‌شود، آثار را روی اقتصاد رصد و متناسب با بازخورد، بتوانیم تصمیم بگیریم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.