1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 125399

 
کشت الگویی چغندر علوفه‌ای در همدان
تاریخ خبر : 1401-05-10
     
 
 
     
متن خبر :


مجری طرح کشت چغندر علوفه‌ای شرکت رشد پایدار ایرانیان بنیاد تعاون بسیج در استان همدان از کشت الگویی چغندر علوفه‌ای در استان همدان خبر داد.

کرمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به بحران خشکسالی و نیاز شدید واحدهای دامداری به نهاده‌های دامی و واردات قابل توجه در این بخش، این شرکت به صورت الگویی در سطح نزدیک به ۱۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان اقدام به کشت چغندر علوفه‌ای کرده است.

وی ادامه داد: قیمت مناسب این محصول در مقایسه با یونجه، افزایش تولید محصولات دامی، عدم ضایعات بذر، کاربرد بهینه از زمین، تأمین علوفه کیفی و تازه و همچنین افزایش تولید در هر هکتار نسبت به سایر محصولات از جمله مزایای چغندر علوفه‌ای است.

وی تأکید کرد: سال زراعی آینده سطح زیر کشت ذرت علوفه‌ای در استان همدان افزایش خواهد یافت و کشاورزان علاقمند نیز می‌توانند ضمن ارتباط با این شرکت نسبت به عقد قرارداد کشت مشارکتی و تضمین خرید و استفاده از دستگاه‌های خردکن این شرکت برای سیلوی محصول خود، به کشت چغندر علوفه‌ای اقدام کنند.

مجری طرح کشت چغندر علوفه‌ای شرکت رشد پایدار ایرانیان بنیاد تعاون بسیج در استان همدان یادآور شد: چغندر علوفه‌ای با استفاده از بذرهای اصلاح شده هیبریدی و بومی کشت شده و پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار حدود ۱۵۰ تن چغندر علوفه‌ای برداشت شود همچنین میزان آب مصرفی این محصول به ازای هر هکتار ۶۰۰۰ مترمکعب است.

کرمی در پایان اظهار کرد: طبق پیگیری‌های انجام شده از مرکز در صورتی که سطح زیرکشت مشارکتی به سالی ۲۰۰ هکتار افزایش یابد بنیاد تعاون بسیج احداث کارخانه فرآوری محصولات علوفه‌ای و تهیه خوراک دام را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.