1402-07-021402-07-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 12 مهر 1402

کد خبر : 131211

 
قبرستان قدیمی نهاوند بوستان مشاهیر می‌شود
تاریخ خبر : 1402-01-10
     
 
 
     
متن خبر :شهردار نهاوند گفت: قبرستان قدیمی قبرآقا در نهاوند به بوستان مشاهیر تبدیل می‌شود.

مجید یوسفی‌نوید در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: قبرستان قدیمی قبرآقا، واقع در بلوار شهیدحیدری که در حال حاضر با توسعه شهر و افزایش اماکن مسکونی در مرکز شهر قرار گرفته است به بوستان مشاهیر تبدیل می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در این قبرستان سالهاست تدفین اموات ممنوع شده و وجود آن نارضایتی‌ زیادی برای شهروندان و اهالی محل ایجاد کرده، به دستور مقام قضایی ساماندهی آن به شهرداری محول شد.

 شهردار نهاوند افزود: بر اساس حکم قضایی، شهرداری در راستای بهبود محیط شهری و کاربری فضای سبز مکلف به ایجاد فضای سبز و بوستان در این منطقه شد.

وی از انجام جوانب شرعی و اجتماعی قبل از اجرای طرح خبر داد و گفت: استعلام شرعی و قانونی حفظ حرمت درگذشتگان در این قبرستان انجام گرفته و در عملیات عمرانی به هیچ کدام از قبور صدمه زده نشده و تنها خاکریزی انجام گرفته است.

یوسفی‌نوید گفت: شهرداری برای عملیاتی شدن طرح در چندین نوبت اقدام به  اطلاع‌رسانی کرده که ۴۰۰ نفر از بازماندگان به شهرداری مراجعه و رضایت خود را اعلام کردند.

وی گفت: در این زمینه مقرر شد به منظور زنده نگهداشته نام متوفیان اسامی آنان به صورت کتیبه در محل بوستان نصب شود.

 شهردار نهاوند با اشاره مشارکت جمعی از خیرین برای اجرای طرح بوستان مشاهیر گفت: در راستای ترویج فرهنگ وقف نیز مشارکت در احداث این بوستان از طرف جمعی از بازماندگان انجام گرفته و دیگر بازماندگان نیز می‌توانند به یاد متوفیان با تهیه مبلمان شهری، روشنایی، کاشت درخت و گل و آب‌سردکن اقدام کنند.

وی گفت: بوستان مشاهیر به عنوان مکانی برای معرفی بزرگان و نام‌آوران تاریخ نهاوند در نظر گرفته شده تا نسل‌های آینده با تاریخ کهن این شهر آشنایی داشته باشند.

یوسفی‌نوید افزود: مشارکت در این کار ماندگار، وقفی در راستای خدمت به گذشتگان و راهی برای آیندگان است که سال‌های سال خواهد ماند تا انشاءالله باقیات‌الصالحاتی برای واقفین باشد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.