پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 2 آبان 1399

کد خبر : 111764

 
شکایت احتمالی هتلداران به دیوان عدالت اداری برای ابطال آئین‌نامه جدید
تاریخ خبر : 1399-06-24
     
 
 
     
متن خبر :


 درصورت موفقیت گردشگری برای گرفتن مجوز تبدیل آپارتمان‌های مسکونی به هتل از هیأت دولت با شکایت به دیوان عدالت اداری کشور، دولت را مجبور به ابطال این آئین‌نامه می‌کنیم.
به گزارش هتل‌نیوز، نایب رئیس جامعه هتلداران ایران در واکنش به پیشنهاد اخیر وزارت گردشگری درباره افزودن عنوان «سرویس‌آپارتمان» به فهرست مصادیق تأسیسات گردشگری، اظهار کرد: وزارت گردشگری درحال تکرار یک اشتباه جدید است که منجر به وارد آمدن صدمه‌ای شدید بر پیکر فعالان و سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران تأسیسات گردشگری ایران خواهد شد.
«شهرام شیروانی» ضمن بیان این مطلب، ابراز کرد: وزارت گردشگری باید وضعیت وخیم گردشگری ایران را تسکین دهد نه آنکه به‌‌خاطر تأمین منافع عده‌ای خاص که در صنعت ساختمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند، واحدهایشان را به سمت گردشگری کشور سوق دهد و هتلداری تخصصی را در آپارتمان‌های مسکونی بدون تغییر کاربری پیاده کند.
وی در ادامه به تجربه ناموفق ایجاد و فعالیت خانه‌های مسافر در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به‌ وجود هتل، هتل‌آپارتمان و مُتل، دیگر تبدیل آپارتمان‌های مسکونی به هتل در صنعت گردشگری معنا ندارد. مصیبت خانه‌مسافرها قرار بود ابتدا تنها در پیک سفر و در 5 استان راه‌اندازی شود که دیگر به تمام استان‌های کشور و در همه زمان‌ها تسری یافت.
نایب‌ رئیس جامعه هتلداران ایران درباره تأثیرات احتمالی اجرای این طرح، بیان کرد: وزارت گردشگری با اقدام به تبدیل آپارتمان‌های خالی کشور به سرویس‌آپارتمان و گذاشتن نام هتل بر آنها، درحال له کردن هتلدارانی است که سال‌ها تمامی سرمایه خود را برای ساخت هتل‌های استاندارد در ایران هزینه کرده‌اند.
شیروانی تصریح کرد: هتل‌سازی مراحلی دارد که باید براساس استانداردهای جهانی انجام شود، نه اینکه با یک مجوز، نام هتل بر آپارتمان‌های مسکونی کشور گذاشته شود. چون آپارتمان مسکونی، استاندارد هتل را ندارد و مشخص است که یک آپارتمان معمولی با دیدگاه مهندسی متفاوتی نسبت به یک هتل ساخته شده است و نمی‌تواند تبدیل به هتل شود.
وی همچنین گفت: اگر آپارتمان‌های معمولی و خانه‌های مسکونی خالی بخواهند با مجوز وزارت گردشگری تبدیل به فضای اقامتی شوند، این کار می‌تواند مسیر فرار مالیاتی و اقدامات دیگر را برای مالکان آنها هموار کند و با ایجاد رانت در این بخش صنعت هتلداری واقعی کشور را از مسیر اصلی خارج کند.
نایب ‌رئیس جامعه هتلدارن ایران در پایان تأکید کرد: اگر دولت با درخواست وزارت گردشگری برای تبدیل آپارتمان‌های مسکونی که ممکن است بخشی از آنها همان خانه‌های خالی مشمول مالیات باشند موافقت کند، پیش‌بینی می‌شود در آینده هتل‌های کشور یک به یک از چرخه گردشگری ایران، به‌‌دلیل زیان‌دهی سنگین، خارج و حذف شوند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.