1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 117280

 
همدان پس از لرستان بیشترین آمار مبتلایان را دارد

غیربومی‌ها دلیل اصلی کرونازدگی
تاریخ خبر : 1400-02-08
     
 
 
     
متن خبر :

■ بالاترین درصد مرگ از آن همدان است

 اعلام خبر مرگ بالای 20 نفر در همدان و مبتلای بیش از 600 نفر تنها در یک روز نشان می‌دهد همچنان همدان در اوج قرار دارد و با توجه به اینکه در هفته گذشته افزایش بیماران سرپایی را داشتیم، نشان از این دارد که تعداد بستری‌ها بالا رفته است و تا دو هفته بعد به طور قطع مرگ‌و‌میر بالا است.
از طرفی بالا رفتن تعداد موارد مثبت بیماری در همدان بالاخره کار را به جای رساند که بیمارستان صحرایی برپا شود زیرا دیگر هیچ تخت خالی وجود ندارد در این شرایط دستورالعملی از سوی وزارت بهداشت به کلیه استان‌ها اعلام شده است که درمان بیماران کرونایی که معمولا درگیری ریوی دارند، به صورت درمان بستری موقت و درمان‌های سرپایی انجام شود.
این در حالی است که افزایش روزانه موارد ابتلا هر روز عرصه را برای همدان و استان‌های همجوارش تنگ تر از قبل می‌کند بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط سخنگویان دانشگاه علوم‌پزشکی استان‌های همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام و مرکزی نشان می‌دهد که همدان با 1864 قربانی کرونا تا پایان روز ششم اردیبهشت ماه و درصد مرگ 71/3  نسبت به مجموع مبتلایان این بیماری بالاترین میزان مرگ و میر را دارد و لرستان با 1620 مورد فوت کرونایی با درصد 58/1 درصد پایین ترین ضریب مرگ و میر را در این بین دارد.
همچنین مستند بر همین آمار از یکم اردیبهشت ماه تا 6 اردیبهشت یعنی در یک بازه تقریبی یک هفته‌ای بیش از 300 نفر در این پنج استان جان خود را از دست داد‌ه‌اند که در همین روزها هم همدان بالاترین آمار متوفیان را دارد و استان ایلام با تک رقمی بودن آمار روزانه خود در این بازه زمانی کمترین میزان فوتی را داشته است.
در این میان با اینکه روزانه مجموع موارد ابتلا به کرونا به تفکیک استانی توسط علوم پزشکی هر استان اعلام می‌شود اما کرمانشاه در انتشار آمار مربوط به مبتلایان خود تعداد به اعلام موارد جدید روزانه بسنده کرده است و از انتشار مجموع موارد ابتلا خودداری نموده بر همین اساس در نمودار آماری فوق در مقایسه استانی موارد ابتلا، اطلاعات مربوط به این استان جامع نیست.
در همین راستا از 25 فروردین تا ششم اردیبهشت ماه ضریب مرگ و میر نسبت به مجموع مبتلایان در استان‌ ایلام 08/2 درصد، لرستان 58/1 درصد، مرکزی 30/3 درصد و همدان نیز 71/3 درصد می‌باشد که نشان دهنده درصد بالای مرگ و میر در همدان است.
همچنین بر اساس این اطلاعات روند موارد مثبت روزانه در استان‌ مرکزی از 25 فروردین تا 6 اردیبهشت ماه به صورت کاهشی بوده به طوریکه در 25 فروردین تعداد موارد مثبت 838 مورد گزارش شده است که در 6 اردیبهشت به 673 نفر رسیده است.
این اطلاعات در استان کرمانشاه با ابتلای 708 نفر در 25 فروردین ماه به 823 نفر در 6 اردیبهشت رسیده است که نشان دهنده روندی افاژزایشی است همچنین در ایلام نیز 350 نفر در 25 فروردین به این ویروس مبتلا شده‌اند که در 6 اردیبهشت این موارد به 157 نفر کاهشی رسیده است.
لرستان نیز در این ارزیابی با 1115 نفر مبتلای جدید در 25 فروردین ماه و رسیدن به 733 نفر در 6 اردیبهشت یک روند کاهشی را به خود گرفته است.
به نظر می‌رسد در این ارزیابی استان‌هایی چون همدان و لرستان به دلیل مواصلاتی بودن و ارتباطاتی که بین شهری در این استان‌ها جریان دارد میزان موارد مثبت شناسایی شده بیشتر از سایر استان‌ها است که به طور قطع می‌توان گفت ارتباطات بین شهری و ورود و خروج غیربومی‌ها در این استان‌ها از مولفه‌های بسیار مهم در افزایش شیوع بیماری می‌باشد به طوریکه در حال حاضر استان همدان با اعلام محدودیت‌های کرونایی از جمله برخورد با پلاک‌های غیربومی اما رتبه دار مبتلایان کرونایی در سطح کشور است و همچنان بالاترین ضریب مرگ و میر را  در بین این 5 استان دارد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.