پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

کد خبر : 81015

 
پرواز به تهران دیگر به‌ صرفه نخواهد بود

قطار رقيب جدي فرودگاه همدان
تاریخ خبر : 1396-05-21
نویسنده : اعظم اسلامی‌خواه
     
 
 
     
متن خبر :

با شيوه‌اي كه اداره راه‌آهن برنامه‌ريزي كرده رقيبي جدي براي پرواز همدان-تهران محسوب مي‌شود اما قطار همدان- مشهد نمي‌تواند بر روي پرواز همدان- مشهد تأثير چنداني بگذارد.
مديركل راه‌وشهرسازي استان همدان در حاشیه نشست خبري با خبرنگاران گفت: نزديكي همدان به تهران معايب و مزايايي دارد. به طوري كه نه آنقدر نزديكيم كه به فرودگاه نياز نداشته باشيم و نه آنقدر دوريم كه مردم استقبال زيادي از آن داشته باشند اما در هر حال با برنامه‌ريزي كه براي قطار انجام شده، يك رقيب جدي براي پرواز همدان- تهران به حساب مي‌آيد.
فرهاد فرزانه ادامه داد: براي ميهمان‌هاي ويژه و خارجي هم مي‌توان چند كابين لوكس در قطار رزرو كرد تا راحت‌تر به همدان سفر كنند، ضمن اينكه اروپايي‌ها سفر با قطار را به هواپيما ترجيح مي‌دهند و قيمت بليت گران قطار نسبت به هواپيماهايشان بر اين موضوع صحه مي‌گذارد.
وي افزود: پس از راه‌اندازي قطار همدان- ملاير، همدان- سنندج، سنندج- زنجان و كرمانشاه به قصرشيرين، گره ترافيكي ريلي خوبي در همدان ايجاد مي‌شود.
وي درباره انتقال ايستگاه قطار از رباط شورين به كنار ترمينال اتوبوس‌ها هم گفت: براي طراحي آن مسابقه‌اي همراه با فراخوان برگزار خواهد شد تا ايستگاه با معماري زيبايي در شهر ساخته شود.
فرزانه در پاسخ به سؤال ديگر همدان‌پيام گفت: زمان دقيق بهره‌برداري از ايستگاه قطار در داخل شهر همدان را نمي‌توانم اعلام كنم اما در حال حاضر ميخ‌كوب‌ها انجام شده و به دنبال اعتبار و تملك اراضي آن هستيم.
وي ادامه داد:  اين مسير 15 كيلومتر ريل است كه اگر قرار بود همين مقدار را در بيابان انجام بدهيم، هر روز 2 كيلومتر ريل‌گذاري مي‌كرديم كه با احتساب كارهاي زيرساختي آن نهايتاً در 2 ماه به پايان مي‌رسيد، اما چون هر چقدر به شهر نزديك‌تر شويم كار ريل‌گذاري سخت‌تر مي‌شود و زمان آن هم بیشتر می‌شود. وي گفت: به احتمال زياد اين مسير زيرزميني خواهد بود كه هر كيلومتر حدود 200 ميليارد تومان هزينه مي‌خواهد، هرچند كه به خاطر زيرزميني بودن آن از محل طرح مي‌توانيم بخشي از هزينه آن را دربياوريم اما در حال حاضر با چالش‌هايي مواجه هستيم. فرزانه عنوان كرد: در 4 كيلومتر آخر كه به شهر نزديك‌تر است، هنوز در حال كنكاش هستيم كه زيرزميني يا روزميني باشد و به خاطر پيچيدگي‌هاي موجود نمي‌توانيم برنامه زمان‌بندي دقيقي ارائه كنم اما برنامه وزارت راه‌وشهرسازي اين است كه تا پايان 97 كار ايستگاه به پايان برسد. فرزانه درباره جانمايي درست اين ايستگاه در داخل شهر هم به همدان‌پيام گفت: من سياستگذار آن نيستم اما در حال حاضر دو بحث مطرح است كه آيا ترمينال اتوبوس‌ها در جاي خود بماند و شهر به آن قسمت گسترش بيابد. تا حتي خانم‌ها هم از ترمينال و قطار در هر ساعت شبانه‌روز به راحتي استفاده كنند. اما ديدگاه ديگري هم هست كه مي‌گويند كه شهر گسترش بيابد اما ايستگاه قطار دورتر از شهر باشد. كه به نظر من تفكر درست اين است كه ايستگاه قطار داخل شهر باشد همانند بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته. وي توضيح داد: از گذشته‌هاي دور بسياري معتقد هستند كه قسمتي از شهر كه قطار وجود دارد، پايين شهر محسوب مي‌شود. اما اينطور نيست و چنين ديدگاهي بايد تغيير كند؛ زيرا ايستگاه‌هاي قطار داخل شهر نخست‌اینکه زيرزميني هستند دوم‌اینکه بسيار لوكس و با معماري زيبايي ساخته مي‌شوند و همانند گذشته صداي آزاردهنده‌اي هم ندارد. فرزانه درباره كيفيت قطار هم گفت: قطار كنوني 2 ديزل در طرفين دارد و تا 2 الي 3 هفته آينده با اين قطار كار مي‌كنيم اما چند شركت اعلام آمادگي كرده‌اند تا قطارهاي جديد، باكيفيت و نو وارد كنند.
وي ادامه داد: شركت رجا قطار جديد براي سفر اوليه همدان- مشهد استفاده نكرد كه به آنها تذكر داديم. البته قطارها به صورت زنجيري در مسير در حال چرخش هستند. فرزانه درباره توجه به حاشيه‌نشيني شهر همدان و گسترش شهر هم گفت: اين شيوه كه براي حاشيه‌نشيني خطي مشخص شد، جواب نداده و ما بايد با اين مسأله واقع‌گرايانه برخورد كنيم.
وي بيان كرد: به هر حال اين يك واقعيت است كه افرادي در آنجا زندگي مي‌كنند و بايد در طرح جامع اين معضل حل شود.
مديركل راه‌وشهرسازي استان همدان ادامه داد: اعتقاد من اين است كه به جاي اينكه ساخت‌‌وسازهاي غيرمجاز و معابر با عرض كم در اين نواحي ساخته شود، بپذيريم كه اگر قرار است شهر توسعه بيابد مجبور نيستيم چشمانمان را ببنديم و ارتفاع شهر را بالا ببريم و بگوييم در حاشيه شهر خانواده‌ها وجود ندارند، بلكه با اين نگاه كه اين افراد وجود دارند طرح را تهيه كنيم و مرحله به مرحله ايرادات كار را بگيريم.
فرزانه گفت: ما در شهر كمربند سبز كشيده‌ايم اما واقعيت همدان اين است كه به جاي كمربند سبز آنجا ساخت‌وساز شده است.
 براي بسازوبفروش‌هاي بلوار ارم فرش قرمز پهن نكرده‌ايم
مديركل راه‌وشهرسازي استان همدان گفت: من نه‌تنها با ساخت برج 80 طبقه مخالف نيستم كه با برج‌هاي 150 طبقه در شهر همدان هم موافق هستم اما بلوار ارم تا ميدان قائم شبيه چاه نفت است و هرگونه تغيير و تحول در آن ظلم به شهر همدان است و در مقابل ساخت‌وسازها و بلندمرتبه‌سازي‌ها در آن منطقه مقاومت كرده و خواهم كرد.
وي در پاسخ به اين سؤال كه سرمايه‌گذاران ساخت‌وساز به فكر ارزش افزوده خود هستند و ساخت برج در شمال شهر همدان آن سود مورد نظرشان و يا ارزش افزوده مطابق با جنوب شهر برايشان به همراه ندارد، به خاطر همين هم آنها تمايلي به ساخت در پايين شهر همدان ندارند، گفت: اگر ساخت‌وساز در پايين شهر براي انبوه‌سازان سود ندارد براي برج‌سازي در بلوار ارم هم فرش قرمز پهن نكرده‌ايم؛ بلوار ارم ارزش افزوده شهر همدان است.
 ورود دولت به ساخت و ساز اشتباه است
وی با بیان اینکه برخی مساکن مهر دچار مشکلاتی با تعاونی‌ها بودند، گفت: در حال رفع مشکلات برخی مساکن مشکل‌دار هستیم ضمن اینکه معتقدیم دولت هر جا وارد ساخت و ساز می‌شود و بخواهد جای انبوه‌ساز را بگیرد کار خطایی است. فرزانه اعلام کرد: در ابتدا باید توان اقتصادی مردم بالا رود و تا جایی که ممکن است قیمت مسکن با روش‌های مختلف پایین آید و از سوی دیگر از انبوه ساز حمایت شود.
مدیرکل راه و شهرسازی همدان عنوان کرد: حساب صندوق یکم را در بانک مسکن داریم که اگر 30 میلیون تومان را در بانک مسکن برای مدت یکسال داشته باشید می‌توانید تسهیلات 60 میلیونی را با نرخ 9 درصد دریافت کنید که این میزان برای زوجین جوان 120 میلیون تومان است که این راهی برای بالا بردن قدرت خرید مردم است. فرزانه بیان کرد: هرچه قیمت زمین بالا برود قیمت تمام شده نیز افزایش می‌یابد ضمن اینکه هزینه مصالح ساخت و ساز و سوم عوارض و پروانه نیز در این راستا مطرح است. وی افزود: در مورد قیمت زمین اشکالی که در شهر همدان وجود دارد به سبب اینکه در قسمت‌های بهره‌مندتر به باغات الوند می‌رسیم زمین کم است و قیمت زمین بالا می‌رود ولی در برخی شهرها با قیمت پایین‌تر می‌توان خرید داشت. فرزانه با اشاره به اینکه همدان شهری است که خطی از بین آن عبور کرده و اختلاف قیمت ده برابری برای زمین آن وجود دارد گفت: تا وقتی که به این شیوه کار می‌کنیم و پارک‌ها و هتل‌ها را در بهترین نقاط شهر می‌سازیم  اختلاف قیمت همچنان افزایش پیدا می‌کند و وضعیت بدتر می‌شود. مدیرکل راه و شهرسازی همدان با بیان اینکه در حوزه شهرسازی شهر همدان در سال 67 آخرین طرح جامع را داشت بیان کرد: هر آنچه که اشکال در شهرسازی می‌بینید، مشکلاتی نظیر گرفتگی معابر، ترافیک در بخش هایی از شهر، استقرار ادارات در شهر و...
به این دلیل است که ما تا کنون بر روی طرح شهرسازی 29 سال پیش کار می‌کردیم  و به همین سبب اکنون طرح بازنگری شهر جامع را مجددا انجام می‌دهیم.
فرزانه با بیان اینکه توسعه متوازن یکی از راهکارهای رفع این مشکلات است گفت: برای نخستین بار در طرح جامع از مشاور خواستیم تا توسعه متوازن داشته باشیم و شهر به گونه‌ای توسعه پیدا کند تا در هر نقطه مشکلی برای زندگی نداشته باشیم. وی تصریح کرد: هر چه بتوانیم به بیرون نگه عمیق‌تری داشته باشیم می‌توانیم شبیه شهر تبریز موفق باشیم، ضمن اینکه موضوع بعد کاربری هاست چرا کاربری‌های ما باید آنقدر پراکنده باشند، در حالی که باید محل زندگی مردم آرام باشد و محل کسب و کار و تجارت نیز کاربری خود را داشته باشد.
مدیرکل راه و شهرسازی همدان اظهار داشت: بازآفرینی از سیاست‌های دولت است و ایرادی که در بحث توانمندسازی داشتیم ظاهری بوده، وقتی به حوزه بازآفرینی می‌نگریم می خواهیم کیفیت زندگی را ارتقا دهیم و بر این اساس غیر همدان و ملایر که 5 منطقه و دو منطقه مصوبه ستاد بازآفرینی بودند سایر شهرها نقشه مصوبی نداشت ولی اکنون تمام مراکز شهرهای ما شامل نقشه مصوب بازآفرینی هستند و محدوده ما مشخص شده است.
وی با بیان اینکه محله‌های حاجی، کلپا و کبابیان با همکاری شهرداری جداره سازی می شوند، گفت: تمام محلات که ریشه تاریخی دارند شناسایی شده و تمام شهرهای ما که نیاز دارند مثل بوعلی محور پیاده داشته باشند نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.