پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 120009

 
دست رد وزارت کشور به انتخاب شورای شهر همدان

شهر همچنان بدون‌شهردار و بلاتکلیف
تاریخ خبر : 1400-07-20
     
 
 
     
متن خبر :

 با گذشت 40 روز از معرفی سید مسعود حسینی به عنوان شهردار جدید همدان که با 10رأی موافق همراه بود و تنها یک مخالف داشت، حالا نه تنها خبری از تأیید حسینی از سوی وزارت کشور نشده و حوزه مدیریت شهری همچنان با بلاتکلیفی مواجه است، بلکه حتی خبرها حاکی از آن است که شورای شهر همدان با دست رد وزارت کشور مواجه گشته و فرد منتخب این شورا نتوانسته تأییدیه بگیرد.
دلایل این امر هرچه باشد به اعضای شورای شهر برمی‌گردد و آنها باید پاسخگوی انتخاب خود و البته تبعات آن از جمله معطل ماندن شهر و بلاتکلیفی مدیریت شهری باشند.
بدون تردید آسیب‌های ناشی از این وضعیت متوجه شهروندان می‌شود و البته موجب از دست رفتن فرصت‌ها و کُند شدن توسعه شهری می‌شود. از این‌رو چاره اندیشی برای وضعیت پیش آمده و تصمیم‌گیری منطقی جهت عبور از چالش‌های موجود باید اولویت اصلی شورای شهر باشد.
امروز 3 راهکار پیش روی اعضای شورای شهر قرار دارد که تأمل در هر یک از آنها حایز اهمیت است. هرچند اولویت‌ها، ضرورت‌ها و چالش‌های مدیریت شهری همدان ایجاب می‌کند که در سریع‌ترین زمان ممکن بهترین تصمیم اتخاذ شود تا منافع مردم بیش از این آسیب نبیند.  
یکی از راهکارها این است که سراغ گزینه جدید بروند و با توجه به شرایط پیش آمده و نگرانی‌هایی که نسبت به آینده مدیریت شهری وجود دارد، در نخستین جلسه پس از ابلاغ نامه وزارت کشور، بررسی گزینه‌های جدید را آغاز کنند تا شرایط فعلی پایان پذیرد.
طبیعی است شورای شهر درصورت انتخاب این راهکار باید به دور از نگاه‌های سیاسی و به‌طور سنجیده عمل کند تا آنچه صلاح شهر و شهروندان است، رقم بخورد.  
راهکار دیگر آن است که اعضای شورای شهر منتظر باشند تا وزارت کشور یا استانداری شهردار جدید انتصاب کند که البته این امر باید با در نظر گرفتن جوانب مختلف و جایگاه ‌بست رسیده باشد.
راهکار سوم اعتراض شورا به تصمیم اخیر وزارت کشور است که چنانچه این اعتراض نهایی شود، کمیته تطبیق آن را بررسی خواهد کرد که البته پروسه‌ای نسبتاً طولانی است و موجب می‌شود شهر همچنان با سرپرستی اداره شود.
این که شورای اسلامی شهر همدان سراغ کدام راهکار می‌رود و چگونه عمل می‌کند تا از چالش موجود که البته حاصل عملکرد اعضای شورای شهر است، با موفقیت عبور کند و به نوعی فرصت‌های از دست رفته را جبران کند، موضوع مهمی است که به تصمیم اعضای شورا بستگی دارد. با این‌حال مهم آن است که شورای شهر با برنامه حرکت کند و برای خود استراتژی داشته باشد.
به نظر می‌رسد خلأ استراتژی و نداشتن راهبرد مشخص موجب شده تا شورا در گام نخست یعنی انتخاب شهردار که اتفاقاً گام مهمی است، دچار چالش بزرگی شود؛ چالشی که عبور از آن به‌طورقطع با هزینه‌هایی همراه خواهد بود، هرچند حتی در صورت داشتن برنامه‌ریزی مشخص نیز امروز نیازمند بازتعریف برنامه‌هایی هستند که به‌زعم اعضای شورا بر اساس آن توسعه را رقم می‌زند.
در حال‌حاضر نگاه دقیق‌تر به موضوع و حرکت به سمت اتخاذ تصمیم عاقلانه و منطقی که مبتنی بر منافع مردم و اولویت‌های توسعه شهری باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است تا مدیریت شهری مرکز استان که انواع و اقسام عناوین بزرگ تاریخی و فرهنگی را با خود به همراه دارد، از بلاتکلیفی موجود که به هیچ وجه زیبنده مردمان شریف و فرهنگ‌دوست آن نیست، خارج و روند توسعه شهری در ریل اصلی خود دنبال شود.


شهردار شورای ششم رد شد
 شهردار منتخب شورای ششم تأیید نشد. این شنیده‌ای بود که همدان پیام روز گذشته آن را رسانه‌ای کرد. روز دوشنبه 19 مهرماه نامه‌ای از وزارت کشور به استانداری همدان ارسال می‌شود که حاوی دلایل رد شهردار منتخب شورای شهر همدان بود. در پیگیری رسانه‌ای درحالی که هیچ یک از اعضای شورای شهر ششم حاضر به تأیید آن نشدند  یکی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان، اما از تأیید نشدن شهردار منتخب این شهر توسط وزارت کشور به ایسنا خبرداد.
 علی‌اکبر نظری با اعلام خبر رد شدن گزینه شهرداری همدان توسط وزارت کشور گفت: سیدمسعود حسینی به علت نداشتن سابقه مدیریتی موردنظر وزارت کشور نتوانست حکم شهرداری را بگیرد.
 وی افزود: شورا باید جلسه‌ای تشکیل دهد تا درباره چگونگی انتخاب شهردار تصمیم‌گیری شود.
فعلاً نامه تأیید نشدن شهردار همدان دست شورا نرسیده است
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر همدان در گفت‌وگو با همدان پیام در توضیح این خبر گفت: فعلاً نامه مکتوب تأیید نشدن شهردار همدان به دست شورا نرسیده است.
سعید نظری با بیان اینکه رونوشت نامه به‌صورت الکترونیک در استانداری است و فعلاً به شورا ارجاع نشده، افزود: طبق قانون در صورت تأیید نشدن شهردار می‌توان موضوع را به شورای حل‌اختلاف ارجاع کرد که باید طی ۱۵ روز به آن پاسخ داده شود.
نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر همدان در تشریح این قانون گفت: درصورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعیین شده نداند، مراتب را با ذکر دلیل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌کند.
وی افزود: درصورت اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و صادر نشدن حکم شهردار، موضوع توسط شورای شهر و شورای حل‌اختلاف ظرف ۱۵روز مکلف به تصمیم‌گیری خواهد بود.
نظری با بیان اینکه تصمیم شورای حل اختلاف برای وزارت کشور و شورای شهر لازم‌الاجراست گفت: چنانچه در مدت مقرر، هیأت حل اختلاف نظر خود را اعلام نکند، نظر شورای شهر اجرایی می‌شود و شهردار می‌تواند اختیارات قانونی خود را اعمال و اجرا کند.
وی افزود: فعلاً باید منتظر دریافت نامه از سوی استانداری شد تا در جلسه‌ای با حضور اعضای شورا تصمیم‌گیری شود که آیا باید موضوع به شورای اختلاف ارجاع شود یا گزینه دیگری را معرفی کنیم.

*محتوای نامه به استانداری
اما منابع موثق به همدان پیام درباره محتوای نامه که خطاب به مسگریان رئیس شورای شهر همدان نوشته شده است:
بازگشت به نامه شماره 190 مورخ 14/6/1400 در معرفی آقای سید مسعود حسینی (به‌عنوان شهردار همدان در اجرای تبصره 3 ماده بند یک ماده 80 قانون تسهیلات شورای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران مصوب شد اعلام می‌دارد شرایط و سوابق مدیریتی مشارع علیه با شرایط ماده 5 آیین‌نامه اجرای شرایط تصدی سمت شهردار را ندارد .سابقه مدیریتی برای تصدی شهرداران شهری با جمعیت 500 تا یک میلیون نفر مطابقت نداشته، همچنین سوابق نام‌برده با مدیریت امور شهری همخوانی ندارد، لذا به منظور بدون وقفه در مدیریت شهری و خدمات بین مردم طبق تبصره 3 ماده 80 ضروری است در اسرع‌وقت نسبت به فرد جایگزین انتخاب و از وزارت کشور را مسألت فرمایید.
گفتنی است، در صورتی که وزیر کشور یا استاندار، شهردار معرفی شده را واجد شرایط تعيين شده نداند، مراتب را با ذکر دليل و مستندات به شورای شهر منعکس می‌نماید، در صورت اصرار شورای شهر بر نظر قبلی خود و صادر نشدن حکم شهردار، موضوع توسط شورای شهرهيأت مذکور ظرف 15 روز مکلف به تصميم‌گيری بوده و تصميم آن هيأت برای طرفين (وزارت کشور و شورای اسلامی شهر لازم الاجرا است. چنانچه در مدت مقرر، هيأت حل اختلاف‌نظر خود را اعلام ننماید، نظر شورای شهر متبع خواهد بود و شهردار می‌تواند اختيارات قانونی خود را اعمال و اجرا نماید.


 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.