پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

کد خبر : 132468

 
برای رفع موانع اصلی ثبت جهانی

طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری تخریب شد
تاریخ خبر : 1402-03-17
     
 
 
     
متن خبر :


برای رفع موانع اصلی ثبت جهانی «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان»، عملیات تخریب دو طبقه از ساختمان حوزه هنری واقع در خیابان کولانج روز جمعه ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۲ آغاز شد. حالا پس از انجام این تخریب ، طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری برداشته شد.

رئیس حوزه هنری استان همدان گفت: در راستای پیشبرد ثبت جهانی منظری شهری هگمتانه تا همدان طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری برداشته شد. طی سال‌های اخیر که بحث ثبت جهانی  مطرح شده، موانعی پیش رو بود که باید تا زمان حضور ارزیابان یونسکو برطرف شود.

یکی از این موانع ارتفاع ساختمان جدید حوزه هنری است که باید دو طبقه آن برداشته شود اما حذف طبقات اضافی ساختمان تنها به خاطر میراث فرهنگی نیست و شهرداری نیز به خاطر عدم تامین پارکینگ طبقات اضافی ساختمان، دستور تخریب داده است.

در همین راستا رئیس حوزه هنری استان همدان در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: ساخت ساختمان حوزه هنری از سال ۹۵ شروع شده و پروانه ساختمان پنج طبقه است، به دلیل تصمیم اشتباهی که در گذشته گرفته شد دو طبقه اضافی ساخته می‌شود.

محمدمهدی سماوات ادامه داد: برای نخستین بار میراث فرهنگی برای ارتفاع ساختمان از حوزه هنری شکایت می‌کند که این حکم در دیوان به جهت اینکه هم اسکلت تایید شده و هم مانع دیگری وجود نداشته، دیوان عدالت اداری رای به نفع حوزه هنری می‌دهد.

وی تصریح کرد: پس از آن شهرداری به جهت عدم تامین پارکینگ ساختمان حوزه شکایت می‌کند، در کمیسون ماده ۱۰۰ حکم می‌گیرد که این دو طبقه اضافی تخریب شود که به دیوان هم شکایت می‌شود و دیوان شکایت شهرداری را تایید می‌کند.

رئیس حوزه هنری استان همدان خاطرنشان کرد: تخریب ساختمان به جهت عدم تامین پارکینگ است که از جمعه شروع شده و همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بنده از زمانی که به حوزه آمدم دو سه ماه بعد به فکر حل مشکل این ساختمان بودم و بودجه هم تامین شد افزود: رایزنی‌ها انجام شده اما به خاطر دو طبقه اضافی امکان ساخت ساختمان وجود نداشت.

سماوات بیان کرد: برای تخریب طبقات اضافی ساختمان باید خیابان بسته می‌شد اما چون حجم آهنی که در ساختمان استفاده شده زیاد است و هم اینکه تخریب خطراتی را در عبور و مرور دارد با برنامه ترافیکی خاص تدابیر لازم اندیشیده شد و سرانجام کار تخریب شروع شد.
وی تصریح کرد: بنا بر این است که بعد از تخریب بلافاصله با یاری مسئولان به ویژه استاندار بتوانیم عملیات تکمیل این ساختمان را به زودی شروع کنیم.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.