1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) 1399-04-091399-04-19bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 19 تير 1399

کد خبر : 50391

 
معارفه دومین شهردار شورای چهارم همدان
تاریخ خبر : 1393-06-22
نویسنده : فاطمه حبیبی
     
 
 
     
متن خبر :

■ نماینده ولی‌فقیه در استان: شورا مشورت‌پذیر باشد  ■ استاندار: اگر شهردار استعفا دهد مقصر شوراست ■ 15 رأی داده‌اید پس حمایت کنید ■ رسولی، شهردار: نظرات تخصصی را در عمران و آبادانی همدان لحاظ می‌کنیم ■ یوسفیان، شهردار سابق تنها 9 ماه شهردار بود

  پس از گذشت دو ماه و 22 روز از سرپرستي مصطفي رسولي در شهرداري همدان، ديروز مراسم رسمي معارفه وي و البته توديع اميررضا يوسفيان، شهردار سابق كه طول عمر كاري كوتاهي در شهرداري همدان داشت، برگزار شد.
رسولي ديروز پس از معارفه رسمي در تالار فجر به ساختمان مركزي شهرداري مجاور تالار رفت تا به کار خود در شهرداری بپردازد. وی دومين انتخاب شورانشينان چهارم است. شوراي 15 نفره همدان در نخستين اقدامش پس از روي كار آمدن چندان موفق عمل نكرد. پروسه طولاني‌مدت و پرحاشيه انتخاب شهردار در شوراي شهر همدان به‌گونه‌اي پيش رفت كه شايد آغاز به كار شوراي شهري‌ها با چالش انتخاب شهردار همراه شد.
اما شورا پس از آزمون گزينه‌هاي خود براي شهرداري در نهايت يوسفيان، مديري كه به قول خودش از بدو نخستين شوراي شهر، شهردار بوده است، شهردار شصت و دوم همدان شود.
به هر حال، شورايي‌ها 9 ماه پس از انتخابشان، با استعفاي شهردارشان موافقت كردند و دوباره پروسه انتخاب شهردار در شورا قوت گرفت.
سابقه چند ساله رسولي در شهرداري مناطق همدان باعث شد تا وی سرپرست شود و در نهایت حکم او پس از 3ماه صادر گردد.
اتفاقات و حواشي انتخاب شهردار در شوراي شهر و البته تصميمات مختلف و نظرات گوناگون اعضاي 15 نفره شوراي چهارم در مسائل مختلف موجب شده تا مراسم رسمي معارفه شهردار به مراسمي براي توصيه و نصيحت به شورانشينان تبديل شود.
توديع و معارفه ديروز شهرداري همدان بيش از آنكه مراسمي براي ارائه گزارش كار شهرداران جديد و سابق باشد، جلسه‌اي براي دعوت به يكدلي و همدلي شورايي‌ها در انجام كارها بود.
در مراسم ديروز نيز بزرگان استان رضايت مطلوبي از شهردار سابق و جديد داشتند و هر دو را مديري دانستند كه براي كار آمده بودند. اما صراحت بيان داشتند وآنگونه كه گفتند از عملكرد شورا چندان راضي نبودند به گونه‌اي كه توصيه امام‌جمعه هرچند با مزاح،به شهردار اين بود كه به حرف شورا گوش ندهد، چون 15 عضو هر كسي يك نظري دارد و يا اينكه استاندار، شهرداران را بي‌جرأت و جسارت خطاب كند؛ زيرا براي انجام هر كاري به تك‌تك شورايي‌ها بايد بگويد "آقا اجازه"؟!
به هر حال، جلسه ديروز توديع شهردار نبود، توجيه شورا بود و البته ارائه راهكار به شهردار جديد براي ادامه كار.

 شهردار به منافع مردم توجه کند نه حرف شورا
امام‌جمعه همدان نظرش اين بود كه نظر 15 عضو شوراي شهر هيچوقت يكي نمي‌شود، بنابراين شهردار نبايد به حرف شورا گوش دهد.
آيت‌ا... غياث‌الدين طه‌محمدي مي‌گويد: وقتي شهردار با شورا سازش نمي‌كند به دليل اين است كه شورا يك نظر نيست و بهتر است شهردار به حرف شورا گوش ندهد و از مشورت با بزرگان استان استفاده كند؛ اگر بخواهد به حرف تك‌تك 15 نفر شورا گوش دهد چیزی باشد که به خاطر مردم است.
وي توديع و معارفه را يك سنت حسنه ياد مي‌كند و مي‌افزايد: وظيفه داريم از زحمات تمامي مديراني كه قصد خدمت داشته و دارند قدرداني كنيم، اما متأسفانه گاهي اتفاق مي‌افتد كه مردم نگاه طلبكارانه‌اي به مسئولان و مطالباتي از مسئول دارند مانند اينكه پس از اتمام كار، مسئول بدهكار مي‌شود و متأسفانه خدمت‌ها در اذهان مردم جاي نمي‌گيرد.
محمدي به برخي نگاه‌هايي كه مي‌گويند همداني‌ها بدبدرقه و خوش‌استقبال هستند، اشاره و از توديع زبردست، استاندار اسبق همدان ياد مي‌كند.
وي مي‌گويد: زماني كه زبردست توديع مي‌شد از ما خواستند از وي قدرداني نكنيم و ما هم گفتيم چشم. اما در سخنراني جانانه به قدرداني از وي پرداختيم و همين هم به قيمت جانمان تمام شد.
وي به يكي از خطبه‌هاي نماز جمعه اشاره كرد كه آنجا گفته بود يك لكه بد بر پيشاني همدان زده شد كه همدانی‌ها بد بدرقه و خوش‌استقبال هستند، اما امروز مي‌گويم اين شأن شما نيست. بياييد هم خوش‌بدرقه و هم خوش‌استقبال باشيم. فلسفه اين است كه اگر خدمتگزاري را خوب بدرقه نكرديم مجبور به پذيرش ضايعات مي‌شويم و اين نوع برخوردها و انتخاب‌ها به شهر آسيب مي‌زند.
نماينده ولي فقيه در استان معتقد است كه بايد در حوزه مديريتي براي آينده كادرسازي كنيم. قرار نيست يك بخشدار تا قيامت بخشدار باشد پس شخصيت دادن، قدرداني كردن، احترام گذاشتن موجب رشد طرف مقابل مي‌شود و خودمان نيز از اين برخورد بهره خواهيم برد. بنابراين بايد استعدادها به فعليت برسد.
 شورا مقصر استعفا و برکناری شهردار
اما صحبت‌هاي استاندار بيشتر جنبه توصيه و توجيه براي شورايي‌ها بود. اينكه شورا بگذارد شهردار انتخابي‌اش كار كند و اختيار عمل را از او نگيرد.
محمدناصر نيكبخت مي‌گويد: هيچ مسئوليت و پستي براي افراد باقي نمي‌ماند. اما آنچه مهم است اينكه پايان كار، اين امانت در دست مدير ارزيابي مي‌شود بخصوص مسئوليت‌هايي كه به نام شهرداري با انتخاب و سليقه مردم به مسئولان داده مي‌شود.
نيكبخت مي‌افزايد: كار شهردار در شهر نام‌آوري چون همدان سخت است. به نظرم رسولي آمده است كه كار كند. به شورايي‌ها هم مي‌گويم كه رسولي مدير خوبي است و مي‌خواهد كار كند و هيچ دغدغه‌اي هم ندارد. مقابل شما نمي‌ايستد، حاضرجوابي و مقابله هم نمي‌كند، بنابراين اگر روزي رسولي استعفا دهد مقصر شما شورايي‌ها هستيد.
وي معتقد است: يك شهردار با حمايت مردم و استانداری و شوراست كه موفق عمل مي‌كند و بيشتر از همه يك شهردار حمايت شورا را مي‌خواهد، پس از شورا مي‌خواهم به خاطر خدا و مردم و حفظ امانت مردم، سليقه‌ها را كنار بگذاريد، در سازندگي شهر خرد جمعي داشته باشيد، سليقه‌هاي مختلف را به شهردار تحميل نكنيد و بدانيد كه استاندار هم براي خدمت به كمك شهردار مي‌آيد.
استاندار كه چندان رضايتي از عملكرد شورايي‌ها در پروسه انتخاب شهردار نداشت، مي‌گويد: من به نظر شورا احترام قائلم. حتي در استعفاي يوسفيان و پذيرش شورا دخالتي نكردم، چون اختيار را در شورا مي‌دانم. اما گله دارم از اينكه هيچكدام از شهرداران جسارت ندارند، نه يوسفيان، نه رسولي. هيچكدام نتوانستند قاطعانه تصميم بگيرند. آقاي يوسفيان كه ابداً. من چندين‌بار به رسولي مواردي را گفتم، وي هم گفت چشم. اما در عمل نديدم دستور كتبي صادر كند؛ چرا؟ چون بايد به تك‌تك اعضاي شورا 15 نفره بگويد "آقا اجازه هست"؟! مگر مي‌شود يك شهردار جسارت نداشته باشد. شهردار شك دارد كه آيا با موافقت يا مخالفت يا دستوري از سوي شورا بازخواست مي‌شود يا خير.
استاندار از شورا مي‌خواهدحالا كه رسولي را انتخاب كرده‌ايد و آنگونه كه مطلع هستم اكثريت هم به وي رأي داده‌ايد، بگذاريد كار كند، اختيارات را به او بدهيد. من هم قول مي‌دهم به عنوان يك شهردارچي در خدمت شهردار باشم و تمام امكاناتی و اختياراتي كه لازم است از سوي استاندار داشته باشد به شهردار بدهم.
وي مي‌گويد: همدان نه‌تنها پيشتاز غرب كشور بلكه تمام كشور است و مأمن عارفان و پايتخت تاريخ و تمدن است. منتها بايد همدان را ساخت. نيكبخت توجيه كرد بافت همدان را بازآفريني كنيم و در حوزه گردشگري به دنبال رونق باشيم. بارها به يوسفيان گفتم و حالا هم به رسولي مي‌گويم كمي با ديدگاه باز و صعه صدر جلو برويد و از درآمدهاي مقطعي چشم بپوشيد، ولي در عوض به دنبال سرمايه‌گذاري‌هاي كلان و درآمدهاي آتي باشيد.
استاندار از شهردار مي‌خواهد برنامه كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت براي اجرا تعريف كند.
نيكبخت مي‌گويد: شهردار دو راه بيشتر ندارد يا اينكه بايد وضع موجود را حفظ كند و به موقع برخورد كند، زيباسازي و نظافت كند و عوارض چند برابر و يا متعادل بگيرد يا اينكه در راهكار دوم با تدبير وارد شود و در سه مقطع كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت برنامه داشته باشد و به دنبال تحول در شهر باشد.
وي باز هم در پايان از شورايي‌ها مي‌خواهد شرايط را حفظ كنند و به شهردار اختيار عمل دهند تا كار كند؛ زيرا در تغيير مديريت‌ها آسيب‌هاي زيادي وارد مي‌شود.
 شهرداري از توانمندي دانشگاه استفاده كند
نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي هم از شهرداري مي‌خواهد از توانمندي دانشگاه و از نظرات و تجربيات استفاده كند.
ابراهيم كارخانه‌اي مي‌گويد: مديري كه فكر نمي‌كند قدرت خلاقيت و فناوري ندارد. در اين ميان اتاق فكري كه  اعضايي دانشگاهي را در خود داشته باشد مي‌تواند مديريت‌هاي بهتري را رقم بزند.
وي از به هم‌ريختتگي نظام مهندسي بافت شهري انتقاد مي‌كند و مي‌افزايد: كمي ناهماهنگي در بافت‌هاي شهري ايجاد شده است كه كمتر شهري به اندازه همدان اينقدر بافت نظام مهندسي‌اش را بر هم مي‌زنند.
 كارخانه‌اي مي‌گويد: بايد هويت شهر حفظ شود.
نماينده مردم همدان و فامنين نظارت در شهرداري را هم امري مهم عنوان مي‌كند و مي‌گويد: شهردار بايد نظارت مستمر و دقيقي بر شهرداري‌هاي مناطق داشته باشد و مسأله آخر اينكه بافت فرهنگي شهر بايد حفظ شود. فرهنگ‌سراهاي ايجادي بايد به صورت هدفمند مورد استفاده قرار گيرند.
 تصمیم به موقع مدیران موجب تحول جامعه می‌شود
رئيس شوراي شهر نيز به تصميم‌گيري به موقع مديران اشاره دارد و اظهار مي‌دارد: عظيم‌ترين دستاورد در جامعه بشري مرهون مديراني است كه به موقع تصميماتي گرفتند كه موجب تحول جامعه شده است.
علي‌اكبر نظري مي‌افزايد: اين مديران سرمايه‌هاي يك جامعه هستند. مديري كه به موقع و در زمان خودش زحمات زيادي كشيده و آنچه در طبق اخلاص داشته تا خدمتي براي مردم باشد، لايق قدرداني است.
وي معتقد است: هر كسي در هر جايگاهي كه هست بايد او را كمك كرد تا سنگ‌هاي زيربنايي را درست بگذارند. نظري اينها را گفت تا بگويد يوسفيان مورد قبول بود و قابل ستايش و رسولي هم همچنين.
 احساس مي‌كنم هنوز شهردار همدانم
اما يوسفيان 3 ماه سرپرست و 6 ماه شهردار بودن را فرصتي نمي‌داند كه گزارش كار بدهد.
اميررضا يوسفيان شهرداري كه 9 ماه پس از كار استعفا كرد، ديروز در مراسم تكريمش گفت: 9 ماه فرصت كمي است كه به قول‌ها و وعده‌ها بپردازيم. تنها چيزي كه بود اينكه توانستيم در فرصت‌هاي كوتاهي در افتتاح پروژه‌ها در خدمت باشيم.
نوع بيان يوسفيان آنگونه كه استاندار مي‌گفت احساسي بود، اما شايد يوسفيان خواست بگويد كه شورا فرصت كار به او نداد تا به وعده‌هايش عمل كند.
يوسفيان مي‌گويد: 25 سال است در شهرداري كار مي‌كند و از بدو شكل‌گيري شورا، شهردار بوده است.
شهردار سابق همدان ادامه مي‌دهد: وقتي بحث تجربه مطرح است لازم است بگويم هم‌اكنون دانشجوي دكتراي منابع انساني هستم تا بتوانم با تحصيلات تكميلي در مديريت شهري خدمت بيشتري كنم.
وي مي‌افزايد: در شوراي اول شهر همدان چهار سال شهردار همدان بودم و پس از آن سه و نيم سال در زنجان شهردار بودم. اما در شوراي چهارم بخت يار نبود تا بيشتر از 9 ماه ادامه بدهم. اما هر كجا باشم مرهون لطف همداني‌ها هستم و امروز با اينكه شهردار نيستم وقتي در كوچه و خيابان رفت‌و‌آمد مي‌كنم، آنقدر مردم صحبت دارند، گاهي فكر مي‌كنم هنوزم شهردارم. [تشويق حاضران] پايان‌بخش هميشگي سخنان يوسفيان باز هم تكرار شد، خدايا چنان كن سرانجام كار... توخشنود باشي و ما رستگار.
 مي‌خواهم سهم خود را از توسعه همدان ادا كنم
شهردار همدان كه از ديروز به صورت رسمي كار خود را آغاز كرد، مي‌گويد: همانگونه كه شهرداران پرتلاش سابق براي مردم كار كردند من نيز برآنم سهم خود را در توسعه همدان ادا كنم.
مصطفي رسولي مي‌افزايد: به دنبال آن هستم با خرد جمعي، همدلي وهمراهي شورا در تمامي شئون عمراني، خدماتي، فرهنگي و اجتماعي موفق عمل كنم.
وي ادامه مي‌دهد: بدون اجماع متخصصان و بدون اظهارنظر اهل فن، عمران و آباداني شهر محقق نخواهد شد.
شهردار مي‌گويد: بهره‌مندي از نظرات ارشادي و راهنمايي كارشناسان، معماران، مهندسان و استفاده از حضور همه قشرهاي مردم اعم از پزشكان، فرهنگيان، بازاريان و توجه به رهنمودها و انتقادات اصحاب رسانه در هر قدم مورد توجه ماست.
وي اظهار مي‌دارد: يقين دارم مديريت ارشد استان و معاونان همچون گذشته پشتيبان و همراه ما خواهند بود و با توجه به وضعيت درآمد و تصويب پروژه‌هاي كلان، زمينه را براي خدمتگزاري شايسته مهيا خواهند كرد.
رسولي درباره اتاق فكر شهرداري و شورا هم خاطرنشان مي‌كند: هم‌اكنون دفتر مطالعات پژوهشي در شورا شكل گرفته و با دعوت از اساتيد دانشگاه از نظرات آنها استفاده مي‌شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.