پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 105911

 
در مقابل بخشش مالیاتی از کارفرمایان بخواهیم شغل ایجاد کنند
تاریخ خبر : 1398-11-25
     
 
 
     
متن خبر :


 لازم است مشکلات و نیاز‌های جامعه کارفرمایی و کارگری بررسی شود، یعنی برای مثال دولت عنوان کند به‌ازای دریافت نکردن مالیات یا یارانه انرژی کارفرما متقبل به ایجاد شغل و استخدام کارگران شود.
 یک فعال صنفی کارگری در گفت‌وگو با ایلنا، با بیان اینکه مشکلات حوزه کار باید در نشست‌هایی با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت بررسی شود، عنوان می‌کند: اگر قرار است تحولی در حوزه اشتغال ایجاد شود صرف اینکه عنوان شود قرار است فلان تعداد شغل ایجاد کنیم، بدون این‌که راهکاری عملی ارائه شود، فایده‌ای ندارد.
ابوالفضل اشرف‌منصوری ادامه می‌دهد: لازم است مشکلات و نیاز‌های جامعه کارفرمایی و کارگری بررسی شود، یعنی برای مثال دولت عنوان کند به‌ازای دریافت نکردن مالیات یا یارانه انرژی، کارفرما متقبل به ایجاد شغل و استخدام کارگران شود. در مقابل، نمایندگان کارگری نیز باید افراد مستعد و آماده به‌کار را شناسایی و معرفی کنند.
وی با بیان اینکه اگر شورای عالی اشتغال محلی برای طرح این مباحث و ارزیابی نیاز‌های کارگران و کارفرمایان باشد، مثمرثمر خواهد بود، می‌گوید: در غیر این صورت برگزاری جلسه سودی ندارد. در ایران جلسه زیاد برگزار می‌شود، اما نتیجه مناسبی حاصل نمی‌شود. لازم است در جلسات مشکلات بررسی و راهکار‌های عملی ارائه شود.
وی تصریح می‌کند: برای مثال در کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است. باید دقیقا عنوان شود که این میزان شغل چگونه و با اجرای چه برنامه‌هایی ایجاد می‌شود. همان‌طور که عنوان شد راهکار‌های ساده‌ای برای برخی مشکلات هست. باید در ازای حمایت‌هایی که صورت می‌گیرد مطالبه‌گری کرد و از کارفرمای حمایت شده انتظار داشت که سرپرستان خانوار را به‌کار گیرد.
اشرف‌منصوری می‌گوید: ما شاهد این هستیم که کارفرمایان واهمه دارند که نیرویی را استخدام کنند و به‌دلیل شرایط اقتصادی مجبور به تعدیل آن شوند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.