پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 2 اسفند 1398

کد خبر : 93975

 
مدیرکل ورزش جوانان:

کسب سهمیه المپیک هدف است
تاریخ خبر : 1398-03-01
     
 
 
     
متن خبر :

باتوجه به در پیش بودن المپیک ۲۰۲۰ و لزوم کسب سهمیه در این میدان و نیز المپیک ۲۰۲۲ جوانان مجموعه ورزش همدان باید با برنامه‌ریزی مناسب برای کسب این سهمیه‌ها و استعدادیابی قدم بردارد.
اصل و پایه موفقیت در یک رشته ورزشی برای سیاست‌گذاران در ورزش استعدادیابی ورزشی است کمااینکه در چند سال گذشته وزارت ورزش و جوانان به خوبی در این امر ورود پیداکرده و سال گذشته نخستین دوره المپیاد استعدادهای برتر در سراسر کشور برگزار شد و خوشبختانه خروجی خوبی نیز برای رشد و توسعه ورزش داشت.
استعدادیابی ورزشی از نظر دانشمندان علوم ورزشی راهی منطقی، کوتاه و مقرون‌به‌صرفه برای حضور موفقیت‌آمیز ورزشکاران درصحنه‌های بین‌المللی است اما این فرآیند نیازمند شناسایی و انتخاب افراد با استعدادی است که شرایط لازم جسمانی، مهارتی و رفتاری برای موفقیت در ورزش خاص را داشته باشند.
اما تا آنجایی که به ورزشکاران نخبه مربوط می‌شود کار و زمان مربی باید برای کسانی صرف شود که دارای توانایی‌های بالقوه باشند چراکه در غیر این صورت، استعداد، زمان و انرژی مربی تلف‌شده و یا در بهترین شکل آن ورزشکار متوسطی به وجود خواهد آمد؛ بنابراین هدف اصلی استعدادیابی ورزشی، شناسایی و انتخاب ورزشکارانی است که بیشترین توانایی را برای رشته ورزشی خاص دارند.
 لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای رشد استعدادهای ورزشی
شناسایی و رشد استعدادهای ورزشی به همان اندازه‌ای که چالش‌برانگیز است آینده‌ای نامعلوم خواهد داشت بنابراین باید برنامه‌ریزی مناسبی برای رشد این استعدادها و قرار دادن در مسیر درست تا رسیدن به هدف موردنظر قرار داد.
در حال حاضر دو رویداد بزرگ پیش روی ورزش کشور قرار دارد، المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو ژاپن که از سوم مرداد ماه سال ۱۳۹۹ آغاز می‌شود و المپیک ۲۰۲۲ جوانان در کشور سنگال که از همین امروز برای موفقیت در دو المپیک باید سیاست‌گذاران کشور برنامه‌ریزی بسیار مناسبی داشتند.
اکثر مسابقات کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو امسال برگزار می‌شود که باید با تمام توان ورزشکاران در این میادین سخت برای کسب سهمیه بجنگند.
اما برگزاری المپیاد استعدادهای برتر که از سال گذشته آغاز شد با هدف حضور قدرتمند ایران در المپیک ۲۰۲۲ جوانان در کشور سنگال صورت گرفت که خوشبختانه استان همدان نیز در نخستین دوره این المپیاد بسیار خوب ظاهر شد و در بین ۳۲ استان کشورمان در جایگاه پانزدهم قرار گرفت.
همدانی‌ها در این المپیاد در مجموع دختران و پسران ۱۰ مدال طلا، ۵ مدال نقره و ۱۴ مدال برنز را کسب کردند که این مدال‌ها نشان می‌دهد استان همدان در امر استعدادیابی دارای ظرفیت بسیار خوبی است.
وزارت ورزش و جوانان و دفتر توسعه آموزش‌های پایه و استعدادیابی وزارت و جوانان مردادماه ۹۸ دومین مرحله این المپیاد را برگزار خواهند کرد که هیأت‌های ورزشی استان همدان باید در این دوره نقش پررنگ‌تری ایفا کنند.
دو ایراد که در نخستین مرحله برگزاری این مسابقات به همدان می‌توان گرفت میزبانی از دو رشته‌ای بود که همدان نتوانست در آن‌ها سکویی برای خود در اختیار بگیرد؛ رشته تیراندازی با کمان و فوتسال که باید در این دوره از المپیاد استعدادیابی کشور در رشته‌هایی میزبان شویم که پتانسیل و ظرفیت آن در استان همدان وجود دارد.
 همدان از استان‌های صاحب سبک و صاحب‌نام در رشته کشتی است
به‌طور مثال همدان از استان‌های صاحب سبک و صاحب‌نام در رشته کشتی است و می‌تواند برگزاری این رویداد در همدان به کشتی استان همدان کمک بزرگی کند همچنین در رشته‌های دیگری مانند جودو و سایر رشته‌های رزمی که در کشور جایگاه داریم.
همچنین دومین ایراد به دستگاه ورزش استان همدان عدم مشارکت بعضی از هیأت‌های ورزشی در این المپیاد بود که باید با این هیأت‌های ورزشی برخورد لازم صورت بگیرد تا تمامی رشته‌هایی استان در این رویداد به جهت رشد ورزش استان پویا باشند.
مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان در همین خصوص در گفتگو با مهر با اشاره به برگزاری المپیاد استعدادهای برتر اظهار داشت: نخستین مرحله برنامه استعدادیابی وزارت ورزش و جوانان سال گذشته با یکسری کمی و کاستی‌ها برگزار شد و دومین دوره با ارزیابی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته در مردادماه ۹۸ برگزار خواهد شد.
محسن جهانشیر افزود: دفتر استعدادیابی وزارت ورزش از تمامی استان‌ها پیشنهاد میزبانی‌های خود را گرفته که ما نیز ۱۰ رشته معرفی کرده‌ایم تا بر اساس امکانات و سوابق هر استانی بین یک تا ۳ میزبانی به هر استان واگذار کنند.
وی بابیان اینکه باید در رشته‌هایی میزبانی کنیم که در آن‌ها صاحب جایگاه و سکو هستیم، گفت: امسال با تأکیدی که به هیأت‌های ورزشی استان داشته‌ایم می‌خواهیم سرمایه‌گذاری روی رشته‌هایی باشد که در آن توان و پتانسیل لازم را داشته باشیم.
جهانشیر خاطرنشان کرد: به‌طور مثال ما یک استان کشتی خیز هستیم و بهترین جا برای سرمایه‌گذاری ما کشتی است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به المپیک ۲۰۲۰ توکیو و المپیک ۲۰۲۲ جوانان بیان کرد: ما از همین امروز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که حداقل ۱۵ درصد تیمی اعزامی به این رقابت‌ها را همدانی‌ها تشکیل دهند.
وی عنوان کرد: امسال مسابقات کسب سهمیه المپیک تابستانی ۲۰۲۰ برگزار می‌شود و ورزشکاران ما باید بتوانند در این عرصه برای استان با کسب سهمیه افتخارآفرینی کنند.
جهانشیر با اشاره به حمایت از ورزشکاران مستعد گفت: ستادی را در اداره کل تشکیل داده‌ایم که از ورزشکارانی که مستعد کسب سهمیه هستند با پرداخت ماهیانه مبلغی حمایت کنیم.
مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان افزود: تا جایی که از هر نظر در توان دستگاه ورزش استان باشد از ورزشکاران مستعد حمایت خواهد کرد.
استعدادیابی در استان همدان به یک اصل تبدیل‌شده است
مدیر مرکز استعدادیابی و پایگاه ورزش قهرمانی استان همدان نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: طبق دستورالعمل ارسالی وزارت ورزش و جوانان از تاریخ ۱۷ فروردین‌ماه تا ششم اردیبهشت در دو بخش پسران و دختران از تعداد ۷۰ نفر از مستعدین برتر زیر نظر کارشناسان مرکز، آزمون‌های آمادگی جسمانی، ساختار قامتی و سلامت عمومی انجام گرفت.
علی ضمیری کامل افزود: بیشترین تعداد نفرات مربوط به هیأت‌های ورزشی دوومیدانی ۱۱ نفر و بسکتبال ۹ نفر بود.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی برای دومین دوره المپیاد استعدادیابی گفت: خوشبختانه در استان همدان در تمامی رشته‌های ورزشی شاهد ظرفیت‌های خوبی هستیم و در نخستین دوره برگزاری این المپیاد نیز این گفته را به خوبی ثابت کردیم.
مدیر مرکز استعدادیابی و پایگاه ورزش قهرمانی استان همدان خاطرنشان کرد: جلسات متعدد و برنامه‌ریزی‌های خوبی نیز صورت گرفته تا بتوانیم در دومین مرحله نیز عملکرد خوبی داشته باشیم.
هیأت‌های ورزشی استان تمرکز خوبی به امر استعدادیابی دارند
ضمیری کامل بابیان اینکه هیأت‌های ورزشی استان تمرکز خوبی به امر استعدادیابی دارند، بیان کرد: آینده ورزشی یک استان توجه به رده سنی پایه و امر استعدادیابی است که خوشبختانه در چند سال اخیر هیأت‌های ورزشی سیاست اصلی خود را استعدادیابی قرار داده‌اند. وی عنوان کرد: به‌طورقطع با این استعدادهای خوبی که در ورزش استان وجود دارد آینده ورزش استان در سطح قهرمانی درخشان خواهد بود.
در پایان گفتنی است، امروزه اصل استعدادیابی بخش جداناپذیری در امر ورزش بوده و اگر از این اصل مهم غافل شویم به تبع آن هیچ آینده‌ای در عرصه‌های جهانی و بین‌المللی نخواهیم داشت و به‌زودی همین سکوهایی که داریم را هم از دست خواهیم داد و در این راه سیاست وزارت ورزش در برگزاری المپیادهای استعدادیابی بسیار خوب بوده که استان همدان نیز به خوبی توانسته در این المپیادها استعدادهای خود را به کشور معرفی کند و باید منتظر باشیم در آینده‌ای نه‌چندان دور بیشتر از این استعدادها بشنویم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.