پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 خرداد 1402

کد خبر : 130129

 
44 نفر نامزد انتخابات در استان همدان
تاریخ خبر : 1401-11-18
     
 
 
     
متن خبر :


■ ثبت‌نام انتخابات اتاق بازرگانی به پایان رسید

 ثبت‌نام در دهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی همدان با افزایش استقبال فعالان اقتصادی نسبت به دوره‌های پیش، به پایان رسید.

با پایان زمان ثبت‌نام، آماری از تعداد ثبت‌نام کنندگان در کل کشور منتشر شد که نشان می‌داد تعداد آنها نسبت به دوره پیش نزدیک به 2برابر افزایش یافته است.
این آمار در اتاق همدان هم افزایشی بوده و 44 نفر برای شرکت در انتخابات هیأت‌رئیسه ثبت‌نام کردند.

باوجود تلاش برخی رؤسای اتاق‌های بازرگانی کشور که 2 دوره و بیشتر رئیس اتاق بازرگانی بودند جهت لغو قانون ممنوعیت ریاست اتاق برای بیش از 2دوره، اما این قانون مصوب شده و به اجرا درآمد. با اجرای این قانون، در این دوره فعالان اقتصادی دارای کارت بازرگانی بیش از دوره‌های قبل وارد میدان رقابت شدند. شرط برگزاری انتخابات به حد نصاب رسیدن تعداد شرکت‌کنندگان، یعنی 2برابر افرادی که قراراست به‌عنوان هیأت‌رئیسه انتخاب شوند، است.

تعداد شرکت‌کنندگان همدان در دوره هشتم 34 نفر، در نهمین دوره 34نفر بود، اما در این دوره 44نفر واجد شرایط ثبت‌نام کرده‌اند که افزایش حدود 30درصدی را نشان می‌دهد. استقبال بیشتر نه تنها در همدان که در سایر استان‌ها بیش از دوره‌های قبل است. در این دوره جمعاً 2هزار و112نفر و در نهمین دوره انتخابات هزارو 340نفر در اتاق‌های سراسر کشور ثبت‌نام کردند.

استقبال فعالان اقتصادی در این دوره از انتخابات استان و سایر اتاق‌های کشور، می‌تواند دلیل اساسی داشته‌باشد.

در برخی اتاق‌های کشور مانند سمنان رئیس آن 22 سال سابقه ریاست در اتاق را تجربه کرده و در همدان نیز رئیس اتاق 2‌دوره پشت میز ریاست اتاق نشسته است.

در دهمین دوره با تغییر برخی قوانین، هر فردی بیش از 2 بار نمی‌تواند رئیس اتاق بازرگانی شود. اما برخی رؤسای اتاق‌ها پیش از آغاز روند ثبت‌نام‌ در انتخابات، تلاش کردند این ممنوعیت لغو شود. توجیه آنها که 2 دوره و بیشتر رئیس اتاق بازرگانی بودند در مخالفت با این محدودیت این بود که تعداد حائزین شرایط برای ثبت‌نام در انتخابات کم است و اتاق بازرگانی ممکن است با چالش در انتخابات مواجه شود. اما نتیجه این ممنوعیت، برعکس گفته آنها را نشان داد.

با اینکه در این دوره شرایط سخت‌تری برای ثبت‌نام اعمال شد اما فعالان اقتصادی فضا را برای رقابت بازتر و واقعی‌تر دیدند و احتمال دادند با اعمال این قانون افراد جدید با تفکر و عملکردی جدید می‌توانند وارد اتاق بازرگانی شوند. به همین دلیل استقبال بیشتری از رقابت در انتخابات کردند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.