1399-12-011399-12-11bool(false) 1399-12-011399-12-11bool(false) 1399-12-011399-12-11bool(false) 1399-12-011399-12-11bool(false) 1399-12-011399-12-11bool(false) 1399-12-011399-12-11bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 11 اسفند 1399

کد خبر : 115108

 
بهارستان؛

مصرف بیش از حد مازوت به مشکلات ناشی از صادرات وابسته است
تاریخ خبر : 1399-10-23
     
 
 
     
متن خبر :


 به‌رغم ادعای مسئولان مبنی‌بر نبود مشکل برای صادرات مازوت، بی‌شک مصرف زیاد از حد مازوت به مشکلات ناشی از صادرات که ریشه در تحریم‌ها دارد، مرتبط است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آلودگی هوای کلانشهرها از جمله شهر همدان، گفت: بخشی از آلودگی شهر همدان ناشی از آلودگی کارخانه‌های حاشیه‌ای و بخشی ناشی از تردد زیاد خودرو و سوخت ناقص خودروهاست. همدان معمولا در زمستان آلوده‌تر می‌شود زیرا مصرف گاز بالا می‌رود و به‌دلیل سرما وارونگی هوا اتفاق می‌افتد.
کیومرث سرمدی با بیان اینکه آلودگی همدان به ‌شدت کلانشهری مانند تهران نیست، افزود: بخش زیادی از آلودگی‌های اخیر به‌دلیل استفاده از سوخت مازوت است. البته مسئولان استفاده از مازوت را تکذیب کردند و ادعا می‌کنند که برای صادرات مازوت مشکلی ندارند. بی‌شک مصرف زیاد از حد مازوت به مشکلات ناشی از صادرات که ریشه در تحریم‌ها دارد، مرتبط است.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: از طرف دیگر فاصله‌ استاندارد کارخانه‌ها از شهر رعایت نشده است. در واقع، بسیاری از کارخانه در حریم شهر هستند. این اتفاق علتی مزید بر علت‌های آلودگی هوا است. فرسوده و قدیمی بودن کارخانه‌های فعال نیز از عوامل آلودگی است.
وی در پایان درباره اینکه مجلس چگونه می‌تواند مجریان قانون هوای پاک را مشخص کند؟ گفت: به هر جهت قوه مقننه در همه زمینه‌ها باید از ابزار نظارتی خود به‌نحو شایسته استفاده کند اما گاهی نمایندگان می‌بینند که مجریان دولتی با توجه به فضای تحریمی، دست بسته‌ای دارند و قصور فردی و مسئولیتی مرتکب نشده‌اند. به هر حال قوه مقننه از 2 جهت وظایف نظارتی خود را ادامه خواهد داد؛ مشخص شدن اصل موضوع یعنی تعیین میزان قصور مسئولان و تعیین میزان محدودیت‌های دولت.


با غنی‌سازی ۲۰ درصدی دست مذاکره‌کنندگان خالی نیست

 دولت باید از این ظرفیتی که اکنون ایجاد شده است بهره ببرد. غنی‌سازی ۲۰ درصدی مقدمه‌ ایجاد قدرت برای تیم مذاکره‌کننده است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در کشور، گفت: دولت باید از این ظرفیتی که اکنون ایجاد شده است بهره ببرد و تیم مذاکره‌کننده باید بر این موضوع تأکید کنند که مجلس ما و مردم ما چنین مطالبه‌ای دارند و ما هم نمی‌توانیم بیش از این امتیاز بدهیم و شما باید تحریم‌ها را لغو کنید.
حجت‌الاسلام احمد حسین فلاحی در ادامه افزود: درصورتی‌که مسئولان قصد داشته باشند مذاکره را ادامه بدهند باید به این مهم توجه شود که مشت مذاکره‌کنندگان خالی است، زیرا امتیازاتی که طرف مقابل درخواست می‌‌کرد پیش‌تر داده شده بود، از این‌رو طرف مقابل در مذاکره بر موضوع موشکی و حضور منطقه‌ای تمرکز می‌‌کرد ولی برای اینکه طرف مقابل مذاکره بر روی موضوع هسته‌ای پاسخگو باشد، باری برای طرف مقابل اروپایی و آمریکایی ایجاد شد تا اینها فعلا پاسخگوی تعهدات پیش‌تر باشند، اما اگر این موضوع به نتیجه نرسد ایران براساس همان مفاد برجام غنی‌سازی خود را ادامه می‌‌دهد.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، تصریح کرد: مباحث معرفتی و عقیدتی ما براساس تأکیدات قرآن و اسلام بر این اشاره دارد که ما هرچه در مقابل دشمن کوتاه بیاییم آنها جلوتر می‌‌آیند، چه زمانی بوده که ما با اینها مذاکره کرده باشیم، امتیازی نداده باشیم و آنها جلوتر نیامده باشند؟ در مذاکرات هسته‌ای سال‌های ۸۲ تا ۸۴ با وجود تعلیق فعالیت هسته‌ای کشور و پذیرفتن پروتکل، جلوتر آمدند و علیه ما قطعنامه صادر کردند، اکنون نیز این‌گونه است پس از پذیرفتن برجام هم علیه ما قطعنامه صادر کردند، وضعیت مساعد نشد و دلار ۳ هزارتومانی به ۳۰ هزارتومان هم رسید.

 


کمیته‌ای برای جلوگیری از خام‌فروشی تشکیل می‌شود
 کمیته‌ای به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی با حضور مسئولان دولتی، نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس و کارشناسان آنها تشکیل می‌شود.
عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت در تشریح جلسه کمیسیون متبوعش که با حضور بهزاد محمدی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، گفت: در این جلسه ابتدا گزارشی درباره «برنامه اجرایی برای تحقق اولویت‌های مصوب کمیسیون با موضوع کاهش خام‌فروشی، توسعه و تکمیل زنجیره ارزش» ارائه کرده و در ادامه مقرر شد؛ کمیته‌ای به‌منظور جلوگیری از خام‌فروشی با حضور مسئولان دولتی، نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس و کارشناسان آنها تشکیل شود.
به گفته هادی بیگی‌نژاد این کمیته وظیفه دارد مقدمات نقشه راه پتروشیمی را با هماهنگی دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مقدمات طراحی برنامه هفتم توسعه را فراهم خواهد کند.
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی به دغدغه اصلی نمایندگان از برگزاری این جلسه اشاره کرد و گفت: نمایندگان تأکید داشتند باید با یک نقشه درست به سمت پرهیز از خام‌فروشی رفت و با استفاده از تکنولوژی برتر صنایع تکمیلی را گسترش داد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.