پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 11 فروردين 1402

کد خبر : 110751

 
رئیس جمهوری:

کلام رهبر انقلاب فصل‌الخطاب بود
تاریخ خبر : 1399-05-12
     
 
 
     
متن خبر :

برای ماه محرم و عزاداری‌ها در این ماه نیز مقرراتی وضع شده که تا هفته آینده قطعی، تصویب و ابلاغ خواهد شد. مسئولان هیأت‌ها و تکایا باید در این زمینه مسئولیت بپذیرند و اگر کسی در هیأت‌های عزاداری اصول بهداشتی را رعایت نکرد، مسئولان هیأت‌ها باید با او برخورد کنند.


 راهبرد کشور در مقابله با کرونا تغییر نکرده است، تمام مقررات ستاد ملی مقابله با کرونا تا زمانی که وزارت بهداشت به مردم اعلام کند که واکسن قابل قبول در دسترس است و شرایط تغییر کرده، همچنان به قوت خود باقی است.
به گزارش ایسنا، رئیس جمهور روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: آمارها و گزارش‌های ارائه شده از وضعیت استان‌ها امیدوارکننده بود و حکایت از این داشت که حدود ده استان کشور که هفته‌های گذشته در شرایط سخت بودند، امروز از پیک بیماری عبور کرده‌اند و ان‌شاءا... با مراعات بیشتر در روزهای آینده به نقطه ثبات و آرامش خواهند رسید.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: تا امروز هر استانی که وارد یک دوره پیک بیماری شده و مشکلات را پشت سر گذاشته شاهد پیک دوم در آن استان نبوده‌ایم، روندی که امروز مردم در رعایت اصول بهداشتی سپری می‌کنند اگر به همین شکل ادامه یابد حتما در هفته‌های آینده خبرهای خوشی را شاهد خواهیم بود و آمارها همچنین از مراعات اصول و پروتکل‌های بهداشتی در ادارات، بانک‌ها و مراکز پرتجمع حکایت دارد. البته عده‌ کمی هم رعایت نمی‌کنند و حتما نیازمند آن هستیم با کسی که تخلف می‌کند، برخورد کنیم.
وی ادامه داد: برای ماه محرم و عزاداری‌ها در این ماه نیز مقرراتی وضع شده که تا هفته آینده قطعی، تصویب و ابلاغ خواهد شد. مسئولان هیأت‌ها و تکایا باید در این زمینه مسئولیت بپذیرند و اگر کسی در هیأت‌های عزاداری اصول بهداشتی را رعایت نکرد، مسئولان هیأت‌ها باید با او برخورد کنند.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه با فرد متخلف از رعایت اصول بهداشتی حتما باید برخورد شود، گفت: اگر فردی پروتکل‌ها و اصول بهداشتی را رعایت نکرد باید تنبیه شود، تمام افراد متخلف باید شناسایی و با آنها برخورد صورت گیرد و این برخوردها حتما باید اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند.
روحانی افزود: ادامه انجام تست و شناسایی افراد مبتلا راه مقابله با این بیماری است و باید بدانیم چه کسی حامل و ناقل ویروس است تا پس از شناسایی افراد آلوده، او را از جامعه جدا کنیم و به‌عنوان وظیفه دوم همه افرادی که در تماس با فرد مبتلا بودند را نیز شناسایی و از جامعه جدا کنیم.
روحانی با بیان اینکه اعلام وضعیت سفید، هشدار یا قرمز در مناطق مختلف به موضوعات گوناگون از جمله امکانات استان‌ها بستگی دارد، گفت: در این زمینه شرایط استان‌ها از جمله نیروی انسانی و کادر درمان و امکانات آن استان مورد توجه است.
وی در ادامه سخنان خود با قدردانی از سخنان حکیمانه و مجتهدانه روز گذشته رهبر معظم انقلاب گفت: نکته بسیار مهم سخنان ایشان این بود که مرجع و مرجعیت نهایی که متولی امر سلامت جامعه در شرایط فعلی است، منحصرا ستاد ملی کرونا است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: آدرس را عوض نکنیم و مسیر را اشتباه نرویم، یک خانه است و یک در دارد و آن ستاد ملی کروناست و مقررات وضع شده از سوی ستاد ملی کرونا برای همه لازم‌الاجراست.
روحانی در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری عزاداری سیدالشهدا در ایام محرم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی گفت: مگر می‌شود کسی مسلمان باشد و محرم برایش مهم نباشد؟ و شیعه باشد و محرم برایش مهم نباشد! ملتی که با روحیه قوی در مقابل انواع فشارهای دشمنان ایستاده و مقاومت کرده است محرم را فراموش نخواهد کرد و حتما محرم ما امسال هم به‌گونه‌ای خواهد بود که بوی عزاداری امام حسین(ع) به مشام همه خواهد رسید.
وی با بیان اینکه با فرا رسیدن محرم، فضا باید در کشور در همه کوچه‌ها و خیابان‌ها حسینی و کاملا سوگوارانه شود، گفت: امسال ممکن است به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نحوه عزاداری ما متفاوت باشد، دستورالعمل‌های لازم درباره د نحوه عزاداری‌ها تا پایان هفته مشخص و هفته آینده تصویب و ابلاغ می‌شود که باید مراعات و به‌طور کامل اجرا شود.
رئیس جمهور افزود: امسال صاحبان عزا در مساجد و محافل و متولیان هیأت‌ها وظیفه جدید بسیار مهمی بر عهده دارند که آن مراعات برای تضمین سلامت همه عزاداران حسینی است.
روحانی افزود: همه جوامع مدنی و دینی این مسئولیت را بر دوش دارند و همه باید همکاری کنند تا سلامت عزاداران تضمین شود. دشمنان ما منتظر هستند که بهانه‌ای پیدا کنند، ما نباید به دست دشمنان بهانه بدهیم.
وی تأکید کرد: همان‌طور که باید عاشورا را زنده نگه‌داریم، اهداف و آرمان عاشورا را هم باید زنده نگه داریم. حیات و طراوت جامعه از اهداف عاشوراست.
رئیس‌جمهور افزود: ان‌شاءا... محرم امسال عزاداری شکوهمند با رعایت همه جوانب امر و پروتکل‌ها را داشته باشیم و نکته مهم اشاره شده از سوی مقام رهبری در این رابطه فصل‌الخطاب بود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.