پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

کد خبر : 84968

 
با گذشت یک دهه از آغاز عملیات اجرایی پردیس سینمایی همدان

پردیس سینمایی در شلوغی بازار گم شد!
تاریخ خبر : 1397-06-15
     
 
 
     
متن خبر :


یک دهه از سفر دوم ریاست جمهوری دولت نهم گذشته و این مصوبه بعد از روی کار آمدن دولت‌های دهم و یازدهم و دوازدهم، همچنان اجرایی نشده است.
خبرنگارایسنا با مسئولان مرتبط استانی مصاحبه‌هایی انجام داده است تا علت اجرا نشدن این مصوبه بعد از یک دهه را بیابد و مردم را درباره این پروژه و مشکلات، ابهامات، آینده و سرانجام آن آگاه کند.
 ارشاد مسئول بررسی فرهنگی پردیس سینمایی
مسئول امور عمرانی اداره ارشاد درباره پروژه پردیس سینمایی همدان گفت: این پروژه قرار بود با مشارکت بخش خصوصی ساخته شود که شرکت "سیبا فیلم" به عنوان سرمایه‌گذار، احداث این پردیس سینمایی را بر عهده گرفت.
ولایی با بیان این که زمین این پروژه را تعاونی کوثر نیروی انتظامی تحویل داده، ادامه داد: این زمین از زمان آقای صفار هرندی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت، مشکل داشته است.
مسئول امور عمرانی اداره ارشاد در خصوص اینکه چرا با وجود گذشت 10 سال از زمان مصوبه این پروژه شاهد هیچ پیشرفتی نبوده‌ایم، اظهارکرد: شورای شهر زمین را مستقیماً به بخش خصوصی داده و این پروژه در اختیار بخش خصوصی است و اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی تنها مسئول بررسی مشخصات و تأییدیه فرهنگی نقشه‌های این پروژه است.
 مشکل املاکی و معارض دارد
معاون عمرانی شهرداری همدان نیز گفت: آخرین بار 2 سال پیش بخش خصوصی به شهرداری مراجعه کرده است.
مجید یوسفی نوید با اشاره به اینکه این پروژه حدود 14 هزار متر مربع است، افزود: پردیس سینمایی همدان بحث املاکی و معارض دارد.
وی با بیان اینکه متولی این پروژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است، ادامه داد: طرح اولیه نقشه‌ها که از ارشاد تأییدیه گرفته بود به شهرداری آمد و این طرح مشروط به رفع معارض و مالکیت تأیید شد و تأیید نهایی پس از رفع معارض و مشکلات مالکیت صورت می‌گیرد.
 سینمایی در شورا درحال بررسی است
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان که آبان ماه سال 96 بر ضرورت پیگیری احداث پردیس سینمایی در همدان تأکید کرده بود، گفت: این پروژه در حال بررسی است و هفته آینده در جلسه سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مریم روانبخش با اشاره به اینکه این پروژه 2 مشکل برای ساخت و احداث دارد، ادامه داد: مشکل اول این است که مدت زمان قرارداد واگذاری به بخش خصوصی تمام شده به‌طوریکه یک فرصت 18 ماهه به سرمایه‌گذار داده شده بود و سرمایه‌گذار مدعی است چند ماه آن باقی مانده و البته این موضوع در جلسه شئورای شهر باید بررسی شود.
وی تصریح کرد: دومین مشکل وجود معارض است و رفع معارض زمین در اختیار شهرداری نیست و رفع آن با تعاونی نیروی انتظامی بوده که باید حل شود.
روانبخش در خصوص علت تعلل در ساخت پردیس، گفت: ما به تازگی وارد شورای شهر شده‌ایم و مصوبه این پروژه در زمانی بوده است که ما مسئولیتی نداشتیم اما در حال حاضر به دنبال رفع مشکلات آن هستیم.
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان درباره مکان احداث پروژه پردیس سینمایی در حوالی میدان میوه‌و تره بار شهر همدان ، گفت: زمین این پروژه درسفر استانی داده شده است و حتی اگر سرمایه‌گذار عوض شود، باز هم باید در همان مکان این پروژه ساخته شود.
وی با بیان اینکه این پروژه در حوالی شهر احداث شده تا این مناطق رونق بگیرند، ادامه داد: با توجه به پیاده‌راه شدن خیابان‌های منتهی به میدان امام خمینی(ره)، احداث این پروژه در حوالی شهر موجب تمرکز زدایی از مرکز شهر می‌شود.
 پروژه ملی است
معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان نیز گفت: پردیس سینمایی همدان یک پروژه ملی است که در سال 88 مصوب شده و همزمان با این پروژه، احداث 8 پردیس سینمایی دیگر درکشور هم شروع شده است.
سید مهدی وفایی با بیان اینکه در این مصوبه اشاره‌ای به تأمین اعتبارات دولتی نشده، ادامه داد: در مصوبه گفته شده که دولت فقط زمین پروژه را باید بدهد و بقیه کار پروژه باید به بخش خصوصی واگذار شود.
وی  با اشاره به اینکه شهرداری زمین مورد نیاز بخش خصوصی را داده، افزود: بخش خصوصی نیز نقشه‌های اجرایی را گرفته است.
 هنوز اعتبار پروژه  مشخص نشده است
سید اسکندر صیدایی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همدان که تیر ماه امسال خبر از اختصاص بودجه 2.5 میلیارد تومانی به پردیس‌های سینمایی کشور داده بود، درباره سهم پردیس سینمایی همدان از این بودجه، گفت: هنوز سهم استان‌ها مشخص نشده است و احتمالاً تا یکی دو هفته آینده میزان بودجه‌های استانی مشخص شود.
 ارشاد پاسخگوی وضعیت همدان باشد
معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرماندار همدان که در مردادماه سال گذشته از وجود مشکلاتی در راستای تأمین سند تک برگی زمین پروژه مذکور و تخصیص 6 میلیارد ریال برای شروع احداث آن خبر داده بود، گفت: ابهاماتی در نوع واگذاری این پروژه به بخش خصوص وجود دارد که باید رفع شود.
رضا زمانی ادامه داد: این پروژه از اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی پیگیری شده و پاسخ‌هایی نیز دریافت کرده‌ایم که نیازمند بررسی بیشتر است.
وی با بیان اینکه یا کار باید دولتی باشد و یا به بخش خصوصی به طور واضح واگذار شود و طبق قانون پیش برود، افزود: متولی این پروژه اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی است و این اداره باید پاسخگو باشد.
یک دهه گذشت و چهار دولت، چندین نماینده مجلس، چندین نماینده شورای شهر، مسئولان ادارات مختلف عوض شدند اما پروژه پردیس سینمایی همدان هیچ پیشرفتی نداشته است. یک پروژه اما انواع و اقسام اطلاعات و رفع مسئولیت هر کدام از سازمان‌ها و ادارات در مورد این پروژه نشان از عدم هماهنگی مسئولان مربوطه با یکدیگر و عدم تلاش و توجه کافی دارد.
پروژه‌ای که به نظر می‌رسد در این شلوغی بازار به فراموشی سپرده شده که البته با مصاحبه‌هایی که با مسئولان انجام شد، همگی قول پیگیری و سرپا کردن این پروژه را دادند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.