پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 130905

 
مسأله آژانس با ایران قابل حل است اگر موضوع «اوکراین» حل شود
تاریخ خبر : 1401-12-20
     
 
 
     
متن خبر :


 یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حل مسأله ایران و آژانس قبل از حل مسأله اوکراین امکان‌پذیر نیست، گفت: اگر موضوع روسیه و همکاری‌های ایران با مسکو حل شود، مسائل و اختلافات ایران و آژانس را آمریکایی‌ها حل می‌کنند.

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا درباره مذاکرات و تفاهم‌های ایران و آژانس برای همکاری‌های بیشتر و تأثیر آن بر احیای مذاکرات برجامی با تأکید بر بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی گفت: در تعامل با آژانس اکنون یک قدم نسبت به قبل از سفر گروسی جلو هستیم.

اما اینکه آیا این اقدام مطلوب کار را به زودی برای توافق هسته‌ای و ادامه مذاکرات قطع شده فراهم می‌کند؟ باید بگویم خیر. این بیانیه نشان می‌دهد که یک نقشه راه تهیه شده و بر اساس آن قرار است کارشناسان آژانس به تهران بیایند و روی 2 مقوله صحبت کنند. یکی مسائل باقی مانده پادمانی است که آژانس منتظر پاسخ قانع‌کننده ایران درباره آنهاست.

یک مسأله هم مربوط به محدودیت‌هایی است که ایران برای آژانس پس از قطعنامه سوم ایجاد کرد که برداشتن دوربین‌ها و بازرسی‌های مستمر و غنی سازی ۸۴ درصدی را شامل می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه اگر مذاکرات ایران و آژانس در هفته‌های آتی به توافق منجر شود، می‌تواند به احیای برجام کمک کند؟ گفت: در این مرحله هم معتقدم این روند به احیای برجام منجر نمی‌شود. هنوز یک مانع دیگر وجود دارد و آن مانع، مسأله روسیه و اوکراین است که غرب بیش از مسأله اختلافات و پرسش‌های آژانس نسبت به آن حساسیت نشان می‌دهد و معتقد است که ایران نباید نوعی از همکاری تسلیحاتی را با روسیه داشته باشد که روسیه از این همکاری تسلیحاتی علیه اوکراین بهره‌برداری کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: قبلاً هم گفته‌ام، خوب است که هم‌زمان که کار با آژانس پیش می‌رود فعالیت‌ها برای نوعی مذاکره برای شفاف‌سازی مسأله روسیه و همکاری نظامی آغاز شود که اگر مسأله آژانس حل شد آن هم شفاف‌سازی شود که مانعی برای ادامه گفت‌وگوهای هسته‌ای و رسیدن به توافق نشود. فرجی‌راد با تأکید بر حساسیت اروپایی‌ها و آمریکا بر روی مسأله اوکراین و همکاری نظامی ایران و روسیه اظهارکرد: مسأله اوکراین باید به شکلی حل شود که طرف اروپایی دیگر در موضع‌گیری‌هایش به این مسأله اشاره نکند و این مسأله برایش حل شود.

وی گفت: اکنون غرب توپ را در زمین ایران انداخته است و مسأله روسیه و آژانس را بهانه کرده در حالیکه اگر این 2 مسأله حل شود ایران دوباره برمی‌گردد به ادعای قبلی‌اش، که این آمریکا بود که برجام را معلق کرد و یک جانبه از توافق خارج شد و موضوع رفع کامل تحریم‌ها که همواره موضوع اصولی ایران بوده است، باری دیگر مطرح می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد: اگر مسأله روسیه حل شود، مسأله آژانس را آمریکایی‌ها جمع و جور می‌کنند اما اکنونن هنوز مسأله آژانس و ایران برایشان مسأله اصلی نیست. آمریکا دنبال توافق است اما اروپا روی مسأله اوکراین حساس است. باید برای آنها شفاف شود اگر این اتفاق نیفتد اروپا به آمریکایی‌ها برای مذاکره نکردن با ایران و حل و فصل نشدن مسائل با آژانس فشار می‌آورند و این به نفع منافع ایران نخواهد بود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.