1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 124421

 
300 مدرسه طرح امین برای سال آینده ایجاد می‌شود
تاریخ خبر : 1401-04-04
     
 
 
     
متن خبر :

 121 مدرسه طرح امین نوع 2 و 30 مدرسه سراج در سطح استان همدان است که برای سال آینده نیز پیش بینی می شود که 300 مدرسه طرح امین 2 در سطح استان ایجاد شود.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان در نشست کمیته همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش شهرستان ملایر اظهار کرد: ما به دنبال سیاست گزاری، برنامه ریزی و مطالعه و نظارت بوده و به دنبال کار اجرایی نیستیم. یوسف سعیدی نیازسنجی، پژوهش و پاسخ گویی به نیازهای روز دانش آموزان را اولویت نخست کمیته های آموزش و پرورش دانست و گفت: در کمیته ها باید از دو ابزار سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و بیانیه گام دوم انقلاب استفاده کنیم.
وی از ایجاد سه مدرسه طرح امین نوع 1 در سال گذشته در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر 121 مدرسه طرح امین نوع 2 و 30 مدرسه سراج در سطح استان داریم.
سعیدی ادامه داد: برای سال آینده نیز پیش بینی می شود که 300 مدرسه طرح امین 2 در سطح استان ایجاد شود که ایجاد 100 مدرسه توسط آموزش و پرورش و 200 مدرسه توسط حوزه های علمیه پیگیری خواهد شد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان به فعالیت بیش از 400 روحانی در مدارس استان اشاره و خاطرنشان کرد: این روحانیون در قالب سرباز طلبه، مدارس طرح امین نوع 1 و گفتمان های مناسبتی در مدارس مشغول هستند.
در ادامه معاون امور استان های ستاد همکاری های حوزه و وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه "برای اجرای گام های استوار در آینده باید گذشته را درست شناخت" افزود: باید از گذشته درس گرفت.
 حجت الاسلام حاج حسین درودی با بیان اینکه دشمن به دنبال وارونه نشان دادن حقایق و دروغ پردازی از گذشته است، اظهار کرد: با توجه به تهدیدهای ناشناخته دشمن، ضروری است که امروز حقایق را القا کنیم. درودی با گریزی به گذشته و زحمات علما و روحلانیون در حوزه تربیتی گفت: این گذشته باید برای آموزش نسل جوان گفته شود.
وی به اجرای طرح امین در مدارس اشاره و خاطرنشان کرد: این طرح نیز باید با راهکارهایی که ارائه می شود پیش برود.
درودی با اشاره به قوانین و شرایط موجود در مورد این موضوع، افزود: در این راستا پیگیرهایی در حال انجام است.
امام جمعه ملایر نیز با اشاره به طرح امین و ضرورت اجرای آن در کنار آموزش در مدارس گفت: این طرح نیازمند حمایت است و ضروری است وزارت آموزش و پرورش از این طرح حمایت های مادی و معنوی داشته باشد.
حجت الاسلام محمدباقر برقراری به ضرورت ارائه راهکارهای لازم برای اجرای موفق این طرح تاکید کرد و افزود: وزارت خانه باید با قدرت و قوت این طرح را دنبال کند تا موفقیت حاصل شود. برقراری با بیان اینکه سند تحول بنیادین سند اعتلای آموزش و پرورش است و باید این سند را مطالعه و نقص های آن را اصلاح کرد، اظهار کرد: قرآن کریم، حوزه  علمیه  و آموزش و پروش را یکی می داند.
وی رسالت توحیدی را آموزش و پرورش و رسالت همه علما را نیز آموزش و پرورش دانست و گفت: خداوند اولین آموزش و پرورشی و اولین معلم است که علم اسما را به آدم آموزش داده است.
برقراری با بیان اینکه رسالت انبیا و هدف از مبعوث شدن آن ها آموزش و پرورش بوده است، ادامه داد: پرورش مقدم بر آموزش است و در طول تاریخ همه دشمنان تلاش کردند که جامعه بدون پرورش باشد چون می دانند جامعه ای که علم و پرورش را همزمان دارد، جامعه موفقی است. وی لازمه آموزش و پروش را همکاری با حوزه دانست و تصریح کرد: هیچ ابر قدرتی نمی تواند بر کشور دارای دانش، حاکم شود.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه اگر ایران بخواهد در مقابل دشمن بایستد و حق خود را بگیرد باید آموزش و پرورش مستقل و موفقی داشته باشد، اضافه کرد: هدف امروز دشمن، دشمنی با نخبگان و دانشمندان و آموزش و پرورش دهنده گان در حوزه تربیتی است. سرپرست اداره آموزش و پرورش ملایر نیز با بیان اینکه سند تحول نقشه راه وزارت آموزش و پرورش و تفسیر عملی از سیره قرآن و اهل بیت است اظهار کرد: ما باید بر اساس این نقشه راه حرکت کنیم.
مهدی عابدینی نیا بیان اینکه چنین جلساتی باید تشریح سند تحول بنیادین باشد، گفت: باید از ظرفیت حوزه روحانیت و حوزه های علمیه شهرستان در حوزهای تربیتی آموزش و پرورش استفاده کرد. وی به ضرورت حمایت حوزه و روحانیت در اجرای رسالت آموزش و پرورش اشاره و مطرح کرد: این سیره عملی رهبران انقلاب است که طبق آن مسجدی را موفق می دانند که محوریتش روحانی باشد و نعل به نعل روحانی حرکت  کند.
عابدینی نیا ادامه داد: اگر بنا باشد به سمت حیات طیبه در آموزش و پروش حرکت کنیم باید محوریت را روحانیت قرار دهیم و در این صورت در حوزه تربیتی و آموزشی موفق خواهیم شد.
وی با اشاره به فعالیت های آموزش و پرورش در همکاری با روحانیت و حوزه و نهادهای مذهبی شهرستان گفت: تشکیل سه جلسه با امام جمعه از ابتدای امسال، برگزاری گفتمان های دینی، محافل قرآنی با همکاری اداره تبلیغات اسلامی ملایر،  همکاری روحانیون طرح امین و... از جمله این فعالیت ها است.
 سرپرست اداره آموزش و پرورش شهرستان ملایر با بیان اینکه ما نیز پیگیر ساماندهی این روحانیون هستیم، خواستار کمک و حمایت حوزه های علمیه در همه زمینه ها شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.