1403-04-131403-04-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 23 تير 1403

کد خبر : 134312

 
نامه به دستان کارشان را کردند

مدیرکل آموزش و پرورش استعفا داد
تاریخ خبر : 1402-06-26
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :


 در آستانه آغاز سالتحصیلی جدید، مدیر کل آموزش و پرورش استان جای خود را به معاون منتخب خود داد تا این اداره کل با سرپرست موقت اداره شود.

به گزارش همدان پیام، محمود نقوی مدیر کلی که درست در تاریخ 26 دی ۱۴۰۰ روی کار آمده بود روز چهارشنبه در آستانه سالتحصیلی تودیع شد تا رضا زارعی معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره کل به عنوان سرپرست بر این مسند بنشیند و تا چندی دیگر در سال جدید، مدیر کل آموزش و پرورش هم جدید شود.

محمود نقوی که گفته می‌شود به دلیل برکناری یک مدیر شهرستانی و مخالفت نماینده آن شهرستان با این تغییر، در وزارت آموزش و پرورش استعفای خود را تقدیم وزیر کرده بود در یک مراسم داخلی حکم سرپرستی این نهاد بزرگ آموزشی و فرهنگی را بدون حضور مقامات، خود به دست معاونش داد.

محمود نقوی در آخرین نشست خود با خبرنگاران گفته بود که برخی نامه به‌دستان با قصد و غرض شخصی به مقامات نامه می‌نویسند در حالی که اگر موردی هست باید حضوری و در دیدار با ما مشکلات را حل کنند.

وی خطاب به منتقدین گفته بود که بهتر است با این حاشیه‌ها وقت مدیر کل را که مربوط به خانواده بزرگ آموزش و پرورش است هدر نداده و فرصت خدمت را نسوزانند.
او همچنین متذکر شده بود که "آموزش و پرورش را وارد حاشیه نکنید هر چند با همه این حواشی من کار خودم را می‌کنم".

محمود نقوی در زمان معارفه زمانی که گزارشی از وضعیت آموزش و پرورش ارائه داده شد وعده داده بود که تمام شاخص‌های آموزشی را ارتقا خواهد داد که در همین زمینه در نشست با اصحاب رسانه گفت حاضرم شاخص‌ها را مستند به مقامات گزارش دهم.

با این حال صبح روز چهارشنبه زمان تودیع معارفه با وجود پیگیری‌های زیاد و در حالی که مشخص شد که هیچ خبرنگاری برای این برنامه دعوت نشده است سری به آموزش و پرورش زدیم تا موضوع را جویا شوم.

اداره کل آموزش و پرورش بر خلاف روزهای دیگر در آستانه بازگشایی مدارس، محل رفت و آمد معلمان و خانواده‌هایی بود که هر کدام برای انجام کاری به این اداره مراجعه می‌کردند. اما با وجود در پیش رو بودن 3 روز تعطیلی و لزوم پاسخگویی به مراجعان، مسئولان آموزش و پرورش درگیر تودیع و معارفه و حواشی پس از آن بودند تا بدین ترتیب یک روز دیگر هم به تعطیلات و معطلی مراجعان اضافه شود.

پروژه مهر، جابه‌جایی معلمان، رتبه‌بندی و احکام معلمان، اعتراض‌ها، مشکل ثبت‌نام دانش‌آموزان و بعضاً جابه‌جایی برخی از آنها به دلیل مهاجرت و یا ... همه و همه مسائلی بود که این روزها ادارات کل باید برای رفع آنها آماده باش باشند. چنانچه حتی مدارس هم از شهریور ماه برای پاسخ به دانش‌آموزان و معلمان درهایشان را گشوده و منتظر آغاز سالتحصیلی بدون دغدغه و مشکل هستند.

حالا اما تودیع و معارفه همان ابتدای صبح پشت درهای بسته اتاق نشست و بدون حضور مسئولی خارج از مجموعه، در حال انجام است تا مدیر کل، حکم سرپرستی رضایی، معاون منتخب خود را به عنوان جایگزین، دو دستی تقدیمش کند.

اینکه در هر اداره‌ای بالاخره مدیری تودیع و مدیری معارفه می‌شود خارج از انتظار نیست اما جای سوال اینجاست که چرا بدنه نحیف و آسیب‌پذیر آموزش و پرورش باید در این برهه با این حجم از مشکلات و نیز مخاطبان، با سرپرستی اداره شود که حتی امضایش هم در پاره‌ای موارد اعتبار ندارد و به موقت بودنش کاملاً واقف است.

پس از یک ساعت انتظار و بحث‌هایی که قطعاً در داخل این اتاق انجام شد بالاخره فرصتی پیش آمد تا با مدیرکل سابق به لحاظ حساسیت موضوع در زمان خود، مصاحبه‌ای را ترتیب دهم.

محمود نقوی که حالا دیگر پشت میز مدیریتی‌اش ننشسته است و با توجه به رسانه‌ای بودنش پذیرفت که مصاحبه‌ای با وی داشته باشم ابتدا از فعالیتهایش سخن گفت اینکه شاخص‌های آموزش و پرورش را چگونه تحویل گرفت و حالا چگونه تحویل می‌دهد. در این خصوص مواردی را هم نام برد.

از گزارش عملکرد این مدیر کل که امسال چندین بار آنها را ارائه داده بگذریم سوال را با چرایی استعفا شروع کردیم.

نقوی گفت: همان ابتدا با پیشنهاد نمایندگان این پست را پذیرفتم تا آموزش و پرورش همدان را که از ریل خارج شده بود به روی ریل پیشرفت بیاورم گزینه‌های زیادی مطرح بود ولی بالاخره من منصوب شدم.

نه برای خودم کیسه دوخته بودم، نه از فعالیت 20 ماهه‌ام پس‌اندازی کردم و نه از کار خودم برای این مجموعه و پیگیری امور کوتاه آمدم.

نوع نگاهم به آموزش و پرورش خدمت بود و با وجود اینکه منزلی در همدان نداشتم 7 ماه در خانه معلم سکونت کردم تا آنچه را که وعده داده بودم به سرانجام برسانم.
نمود کار من را هم می‌توانید در شاخص‌های آموزش و پرورش و مقایسه آن با سالهای گذشته ببنید و قضاوت کنید.

مسیر آموزش و پرورش رو به رشد بود اما گاهی برخی حاشیه سازها سنگ اندازی می‌کردند. همین الان یکی از مسئولان( با اشاره به نامه روی میزش) از من شکایت کرده اما نامی از شاکیان نمی‌برم گله‌ای نمی‌کنم تا در آستانه سالتحصیلی جدید مهر زیبای دانش‌آموزان به بی‌مهری نرود.

من قائل به اتحاد و انسجام هستم وگرنه حرف برای گفتن زیاد است و این گله‌ها هم دردی را دوا نمی‌کند.

روزی که آمدم با موقع رفتنم فرقی نکرد. در هر حال خوشحالم که ریل‌گذاری انجام شده و حالا با توجه به مسائلی که احساس می‌کنم وقت و فرصت خدمت را می‌گیرد ترجیع می‌دهم که نباشم و البته 3 بار هم استعفای خود را تقدیم کردم.

مدیر کل سابق سخنانش را چنین پایان داد: من مراقبت‌های لازم را برای اینکه آموزش و پرورش درگیر حاشیه نشود انجام دادم و امیدوارم مدیر بعدی هم مراقبت کند چرا که مجموعه عظیم تعلیم و تربیت ناخودآگاه حاشیه‌هایی هم خواهد داشت.

سخن آخر اینکه تودیع و معارفه یک اصل مشخص در هر دولتی است.بحث ما بودن یا نبودن نقوی نیست. بالاخره آموزش و پرورش به زودی مدیر کل جدید دیگری را هم تجربه خواهد کرد اما آیا با انتصاب جدید، حواشی‌های مکرر و هر ساله آموزش و پرورش همدان به عنوان پرحاشیه‌ترین مجموعه مدیریتی پایان خواهد یافت؟

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.