1398-10-231398-11-03bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 بهمن 1398

کد خبر : 93949

 
روحانی:

طرفدار مذاکره‌ام اما نه در شرایط کنونی
تاریخ خبر : 1398-03-01
     
 
 
     
متن خبر :

 رئیس‌جمهور گفت: همه مسئولان درباره ایستادگی در برابر آمریکا و تحریم‌ها اتفاق نظر دارند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در دیدار با جمعی از علما و شخصیت‌های حوزوی،  ،با تصریح به اینکه "خوشبختانه مردم باور دارند که در این برخورد و تنش ما آغازگر نبودیم"، افزود: دشمن همواره به‌دنبال این بود که ما آغازگر باشیم و یکی از اقداماتی که از این دولت در تاریخ ثبت خواهد شد، همین مهم است که جمهوری اسلامی ایران آغازگر تنش نبود.
وی با ابراز اینکه "بنده طرفدار مذاکره و دیپلماسی هستم، اما انجام آن را در شرایط کنونی به هیچ عنوان قبول ندارم"، گفت: در مهرماه سال گذشته در جریان سفر به سازمان ملل، 5 نفر از رهبران معروف دنیا واسطه شدند که با رئیس‌جمهور آمریکا مذاکره کنیم و سال پیش از آن نیز وزارت خارجه آمریکا 8 بار درخواست مذاکره داد، اما شرایط امروز به هیچ عنوان شرایط مذاکره نیست و امروز شرایط ما شرایط مقاومت و ایستادگی است.
رئیس‌جمهور با اشاره به احاطه و اطلاعات کافی دولت بر شرایط اقتصادی مردم و توجه به اقشار آسیب‌پذیر، گفت: تلاش دولت همواره این بوده که به وضعیت این قشر آسیب‌پذیر جامعه رسیدگی نماید و 500 میلیارد تومان برای یاری این قشر جامعه اختصاص دادیم تا با پرداخت مبلغ 100 هزار تومان و بالاتر فشار و مشکلات آنها کمتر شود.
روحانی ادامه داد: طی 2.5 سال گذشته میزان پرداختی به این اقشار را 3.5 تا 4 برابر افزایش دادیم و همواره تلاش بر این بوده تا حقوق‌بگیران همانند کارگران و کارمندان بیش از نرخ تورم، اضافه حقوق داشته باشند که این امر در دولت‌های گذشته سابقه نداشته است و حقوق کارمندان 20 درصد و کارگران 36 درصد اضافه شد.
وی افزود: تلاش دولت بر این بوده که اقشار آسیب‌پذیر، آسیب کمتری ببینند اگرچه در شرایط امروز مردم با سختی و مشکلات زیادی مواجه هستند، اما آیا همه این مشکلات از ناحیه دولت است؟
روحانی کاهش درآمد دولت و محدود شدن ارتباطات بانکی با دنیا را از جمله مشکلات موجود دانست و اظهار داشت: 87 درصد گردش پول دنیا با دلار انجام می‌شود و امروز گردش تجاری با دلار برای کشورمان به‌شکل یکجانبه و غیرقانونی تحریم است.
وی  با یادآوری اینکه "امروز در تولید بسیاری از کالاهای اساسی از جمله گندم، خودکفا هستیم و نیاز به واردات نداریم"، اظهار داشت: اگرچه در کالاهای اساسی خودکفا هستیم، اما برای آنچه نیاز به واردات داریم به‌محض اینکه برخی سودجویان داخل کشور متوجه می‌شوند که به‌فرض مثال حمل کالا به‌تأخیر افتاده است، قیمت آن کالا را افزایش می‌دهند.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: اگرچه امروز مردم در زندگی خود احساس سختی و مشکل می‌کنند، اما دولت با اقدامات خود اجازه نداده که کالاهای ضروری که برای مردم حساسیت دارد، با کمبود مواجه شود.
روحانی با ابراز اینکه "امروز برای مدیریت بهتر شرایط نیازمند تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری هستیم"، اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم.
وی تصریح کرد: همان‌گونه که در جنگ 8ساله اختیارات ویژه‌ای را از امام راحل گرفته و توانستیم جنگ را اداره کنیم و حتی موفقیت‌های بسیاری را به دست آوریم امروز هم به چنین اختیاراتی نیاز داریم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در هیچ دوره‌ای در تبادلات بانکی و فروش نفت با مشکلات و شرایط امروزه مواجه نبوده‌ایم، لذا نیازمند تمرکز و احساس شرایط جنگ اقتصادی از سوی همه هستیم.رئیس‌جمهور با اشاره به نفوذ کلام و عمل روحانیت بین مردم از گذشته تاکنون به‌عنوان قشری که همواره مورد احترام جامعه بوده‌اند، افزود: طی 40 سال گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی بار مسئولیت اداره جامعه نیز به‌عهده روحانیت گذاشته شد.
روحانی با ابراز اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره قدرت‌های بزرگ به‌دنبال این بودند که حکومت اسلامی به مفهومی که امام راحل و علما دنبال می‌کردند، به‌وجود نیاید، تأکید کرد: قدرت‌های بزرگ می‌دانستند با پیروزی این انقلاب منافع آنها در منطقه و جهان به خطر می‌افتد و رودرروی آنها خواهد ایستاد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.