پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 110678

 
ایرانی‌ها، همچنان بزرگ‌ترین خریداران ملک در ترکیه
تاریخ خبر : 1399-05-09
     
 
 
     
متن خبر :
 در 6 ماهه نخست امسال اتباع ایرانی بیشترین خرید ملک در ترکیه را در مقایسه با دیگر اتباع خارجی داشته‌اند.
به گزارش ایسنا، به‌دنبال شیوع کرونا در ترکیه، تمایل اتباع خارجی برای خرید خانه در ترکیه کاهش داشته است؛ به‌گونه‌ای که طبق اعلام مرکز آمار این کشور، در 6 ماهه نخست امسال، میزان خرید خانه توسط اتباع خارجی با هدف دریافت اقامت و شهروندی ترکیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته و به ۱۴ هزار و ۲۶۲ واحد رسیده است. استانبول محبوب‌ترین شهر برای خرید خانه توسط اتباع خارجی بوده و در این مدت ۶ هزار و ۹۰۲ مورد از کل معاملات مسکن انجام شده توسط اتباع خارجی مربوط به این شهر بوده است. پس از استانبول نیز شهرهای آنتالیا با ۲ هزار و ۷۰۸ مورد و آنکارا با ۹۶۴ مورد، محبوب‌ترین شهرها برای خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی بوده‌اند. 
به گفته مرکز آمار ترکیه، در این مدت اتباع ایرانی با خرید ۲ هزار و ۶۲۸ واحد خانه بزرگ‌ترین گروه خریدار خارجی مسکن ترکیه بوده‌اند و عراقی‌ها، چینی‌ها، آذربایجانی‌ها روس‌ها در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. 
در 6 ماه نخست امسال ۶۲۴ هزار و ۷۶۹ مورد انتقال ملک در ترکیه به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 5/23 درصد افزایش پیدا کرده است. ۴۴۷ هزار و ۳۰۲ خانه از خانه‌های فوق نوساز بوده‌اند.
استانبول کماکان اصلی‌ترین مقصد خرید ملک در ترکیه بوده است؛ به‌گونه‌ای که ۱۰۶ هزار و ۳۱۱ واحد از کلخانه‌های خریداری شده، مربوط به استانبول بوده است. پس از این شهر، آنکارا با ۶۹ هزار و ۷۸ واحد و ازمیر با ۳۹ هزار و ۳۳۱ واحد در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته‌اند.
یک معامله‌گر مسکن ترک گفت: انتظار می‌رود امسال شاهد جهش چندانی در خرید خانه در ترکیه به‌ویژه توسط اتباع خارجی نباشیم اما باید توجه داشت که در شرایط رکود، قیمت‌ها در پایین‌ترین سطح ممکن قرار می‌گیرد و این برای خریداران واقعی یک فرصت طلایی خواهد بود. 
طبق قوانین جدید، اتباع خارجی با خرید خانه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار و بالاتر می‌توانند شهروندی و تابعیت ترکیه را به‌دست آورند. از زمان تصویب این قانون، خرید خانه توسط خارجی‌ها رونق زیادی گرفته است
 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.