پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137194

 
چه کسانی ارز دیجیتال بخرند؟
تاریخ خبر : 1403-01-08
     
 
 
     
متن خبر :


سال2024 می‌تواند سرآغازی برای آغاز روند صعودی بزرگی برای بیت‌کوین باشد، زیرا رویداد مورد انتظار "هاوینگ" در این سال انجام می‌شود که معمولاً با رشد قیمتی بیت‌کوین و دیگر ارز‌های دیجیتال همراه است.

آن‌طور که پیش‌بینی شده در تاریخ ۲۰آپریل ۲۰۲۴ (۳اردیبهشت سال‌جاری) شاهد این رویداد خواهیم بود.

استاندارد چارترد، بانک چند ملیتی بریتانیایی، پیش‌بینی کرده که قیمت بیت‌کوین تا پایان سال۲۰۲۴ می‌تواند به ۱۰۰هزار دلار برسد. شرکت ماتریکس پورت نیز پیش‌بینی قیمت ۱۰۰هزار دلاری بیت‌کوین در سال۲۰۲۴ را تکرار کرده است.

بسیاری از تحلیلگران بزرگ نیز رسیدن بیت‌کوین به این قیمت تا پایان سال۲۰۲۴ را سرآغاز جهش قیمتی بیت‌کوین عنوان می‌کنند.

پس از رویداد هاوینگ بیت‌کوین، سایر ارزهای دیجیتال نیز ممکن است کشش قابل توجهی پیدا کنند و آلت‌سیزن (فصل آلت‌کوین‌ها) رخ بدهد. در آلت‌سیزن قیمت هریک از آلت‌کوین‌ها (کلیه ارزهای دیجیتال غیر از بیت‌کوین) تا چندین برابر بالا می‌رود. اما این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بیت‌کوین برای مدتی وارد مرحله اصلاح عمیقی شود. در این صورت سرمایه‌گذاران سرمایه‌های خود را از بیت‌کوین خارج کرده و انواع آلت‌کوین‌ها را به سبد خرید خود اضافه می‌کنند. خرید آلت‌کوین‌ها در این مرحله به مراتب جذابیت بیشتری نسبت به هر بازاری در دنیا دارد و در مواردی که خریداران زمان خرید و فروش آنها را بدانند، می‌توانند به سرمایه قابل توجهی دست بیابند.

قیمت بیت‌کوین در اواخر سال ۲۰۲۳ (مهرماه سال‌۱۴۰۲) از ۲۰هزار دلار به حدود ۷۴هزار دلار در اسفند۱۴۰۲ رسید و حتی حدود ۶هزار دلار بیشتر از سقف تاریخی خود در سال ۲۰۲۱ را تجربه کرد. اکنون نیز در کانال ۶۰هزار دلار در حال نوسان است و تاکنون طبق پیش‌بینی‌ها و تحلیل تکنیکال عمل کرده است. در این مدت شاهد هستیم تعدادی از آلت‌کوین‌های جدید تا ۱۰برابر قیمت قبلی خود بالاتر رفته و سقف‌های جدید قیمتی را تجربه کرده‌اند، که برخی‌ها از احتمال وقوع مینی آلت‌سیزن خبر می‌دهند.

اما در کل به‌نظر می‌رسد همان‌طور که بسیاری از تحلیلگران مطرح عنوان کرده‌اند در صورتی آلت‌سیزن رخ می‌دهد که بیت‌کوین برای مدتی کوتاه وارد اصلاح عمیقی شود و تا کانال‌های ۴۰، ۳۰ و یا حتی ۲۰هزار دلار پایین بیاید و مدتی در این کانال‌ها رنج بزند.

برخی تحلیلگران هم گفته‌اند وقتی آلت‌سیزن رخ می‌دهد که ۷۵درصد از ۵۰آلت‌کوین برتر بازار بتوانند عملکرد بهتری از لحاظ قیمت و حجم معاملات طی ۹۰روز اخیر در برابر بیت‌کوین داشته باشند. در چنین شرایطی احتمالاً فصل آلت‌کوین‌ها فرا می‌رسد و در مدت کوتاهی هریک از آلت‌کوین‌ها در طول حدود ۲تا ۳هفته به سقف قیمتی جدید دست می‌یابند و خریداران آنها می‌توانند با فروش آلت‌کوین خود آلت‌کوین جدیدی ک نزدیک به افزایش قیمت است را خریداری کرده و سودهای سرشاری را نسیب خود کنند.

یکی از آلت‌سیزن‌های قدرتمند تاریخ کریپتو به اواسط سال۲۰۱۷ تا اوایل سال۲۰۱۸ مربوط می‌شود. در نقطه اوج این آلت‌سیزن، دامیننس بیت‌کوین به کف 37درصدی سقوط کرد. در می۲۰۱۸ و آوریل۲۰۱۹ نیز با یک مینی آلت‌سیزن مواجه بودیم، ولی به قدرت آلت‌سیزن قبلی نبود.

یکی از آلت‌سیزن‌های قدرتمند دیگر در اواخر سال۲۰۲۰ آغاز شده و تا اواسط سال۲۰۲۱ ادامه داشت و در اصل طولانی‌ترین آلت‌سیزن تاریخ بازار کریپتو نام گرفت. در این آلت‌سیزن نیز الگوی موجود در آلت‌سیزن سال۲۰۱۸ تکرار شده و با ظهور کوین‌ها و رمزارزهای جدید توجه تریدرها به سمت آنها جلب شد؛ به‌طوری‌که بسیاری از آنها طی چند هفته تا چند ماه به سقف‌های خود رسیدند. قدرت این آلت‌سیزن به قدری بود که تسلط و دامیننس بیت‌کوین بر بازار از ۷۰درصد به ۴۰درصد سقوط کرد.

اما نکته قابل توجه این است که ورود به این بازار تجربه چندین‌ساله و اطلاعات و سواد تخصصی نیاز دارد در غیر این‌صورت سرمایه اولیه نیز از دست می‌رود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.