پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

کد خبر : 92170

 
گفتگو با مردی از جنس سخاوت و حمایت زیرآسمان شهر

تالار وحدت پیشرو درخدمت و حمایت از ورزش
تاریخ خبر : 1398-01-25
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


 گاهی اشتباهی اتفاق می‌افتد که در قدم نخست موجب تاسف میشود اما زمان که میگذرد در میابیم این اتفاق یک فرصت بود تا  روزنه به سمت و سوی راه یا آدم‌های تازه باز شود ، آدمهایی که شناختنشان تلنگری برای دیگرانی است که می خواهند بهترین باشند اما راه را گم کرده اند .
 این جمله را بارها شنیده بودم که در هر اشتباهی رازی نهفته است ، اما گذشت این سال‌ها هرگز فرصت تجربه کردن آن را به من نداده بود تا آنکه اشتباه سهوی در انتشار یک خبر این تجربه را برایم رقم زد .
سه شنبه 20 فروردین در شماره 3443 روزنامه همدان پیام وقتی خبر پلمپ رستوران‌های خوش‌نام همدان در نوروز 98 رسانه‌ای شد در بین آنها نام چلوکبابی وحدت (2) به دلیل تشابه اسمی آن با تالار پذیرایی وحدت که مورد اقبال و تأیید جامعه محلی است به جای این تالار خوش نام مطرح شد.
اینگونه شد که برای اصلاح خبر  و کسب اطلاعات تکمیلی آن خبر راهی تالار رستوران وحدت در خیابان جانبازان شهر همدان شدم.
 رستورانی با یک حس دلچسب
 وقتی وارد تالار رستوران وحدت شدم فضای دلچسب و گرمی محیط را احاطه کرده بود که مالامال از یک انرژی خاص و مثبت بود.
دقایقی نگذشته بود که روبروی من مردی 58 ساله نشست که پیش از آغاز گفتگو با وی توصیف سخاوتمندی و حمایت های ورزشی و فرهنگی وی را از افراد متعددی شنیده بودم .
حاج ناصر قره‌باغی از سنین نوجوانی پویایی ، سخاوت و صداقت را در کار سرلوحه زندگی خود قرار داده بود و امروز به  انسانی تبدیل شده بود که وصف خوبیها، سخاوت، حمایت و صداقتش نه تنها در همدان بلکه در کشور زبانزد خاص و عام است و حتی نام وی نه تنها به عنوان شهروند نمونه و رستوران دار خوشنام بلکه بارها در لیست تقدیر وزیر ورزش به دلیل خیر و ورزش یار بودن قرار گرفته است
قره‌باغی مدیر تالار رستوران وحدت سال‌ها میزبان مراسم‌ و میهمانی‌های متعدد بوده است ، فعالیت خود را در حوزه رستوران‌داری از سال 1347 آغاز کرده است سپس در سال  1369 تالار وحدت را افتتاح میکند و به تدریج از همان روزهای نخستین اشتغالزایی بین جوانان هدف والای این مدیر توانمند و کارآفرین می‌شود.30 سال پیش تالار رستوران وحدت با همراهی یک خانواده و پا به پای هم آمدن‌های آنها پا می‌گیرد.
حالا وی فقط مدیر یک رستوران نیست که 30 سال پیش اقدام به راه‌اندازی کی واحد صنفی در حوزه تهیه و سرو غذا کرده است بلکه  حالا در رأس هرمی ایستاده است که جوانان بسیاری را در ر شته های  ورزشی حمایت کرده است تا با نام همدان در عرصه کشوری افتخارات متعدد کسب کنند. جوانان مشغول در تالار وحدت  با آموختن حرفه رستوران داری، آشپزی و ارائه خدمات نیز در شاخه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و هنری وارد جامعه شده‌اند.
اینکه دریافتم  امروز تالار رستوران وحدت دارای مجموعه های  متعدد فرهنگی ورزشی است بیشتر متعجم کرد، با خود اندیشیدم که چطور می‌شود یک مدیر رستوران در تکاپوی سر و سامان دادن به فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی شهر هم باشد و تفکراتش به یک محیط بسته در رستوران خود محدود نشود  و حالا نام او با مردان و زنان  صاحب نام گره خورده است که در حوزه‌های ورزشی به نام استان صاحب نام شده اند و حتی بازیکن های نامداری را بدرقه تیم‌های فوتبال کشور کرده باشد.
بر اساس گفته های اطرافیانش ، سال 1376 روزهای آغازین باشگاه‌داری حاج ناصر قره‌باغی مدیر تالار رستوران وحدت شهر همدان  با (تیم تالار وحدت) رقم می‌خورد ، زمانی که فعالیت‌های ورزشی فوتبال در تیم محلی بودو به مرور وقتی زمان سپری شد در سال 1381 تیم‌داری آنها با تیم وحدت حرفه‌ای و منسجم شد و این تیم در بخش‌های نونهالان و نوجوانان متمرکز شد و فعالیت به صورت جدی‌تری آغاز شد.
پس از سالها خروجی حمایت های مالی و معنوی این مدیر پویا؛  تکاپوی حرفه‌ای در حوزه ورزش و فوتبال استان را موجب شد . حتی زمینه  معرفی ورزشکاران حرفه‌ای و  نامدار افرادی همچون مرتضی تبریزی، علی‌آبادی و شیرزادی ،استخری وهومن مخملی در فوتبال کشور شد و امروز اگر پای حرفهای آنها بنشینید ،  این افراد حضور خود در عرصه ورزش را مدیون حمایت های مدیر رستوران وحدت میدانند  
برخی از آنها  از باشگاه  الوند در تیم نوجوانان همدان به تیم‌های ملی و تیم‌ دسته 2 کشوری ورود پیدا کردند. آنچه از گفته‌ها و شنودهای بین من و مدیر تالار وحدت همدان به جا مانده است خوشنامی و تلاش و صداقت در کار حاج ناصر قره‌باغی است، مردی که در سال‌های اخیر بارها مورد تقدیر وزیر ورزش به دلیل خیر بودن و ورزش یار بودنش قرار گرفته است. در حوزه ورزشی هنرهای رزمی هم قره‌باغی ردپای مشهور و معلومی دارد و تیمهای وی چندین سال توانسته است  مقام اول کشور را کسب کند.
در این زمینه هم وی کلاس‌های آموزشی متعدد داشته است که موجب پرورش هنرمندان نام آشنایی همچون معراج چهاردولی ورزشکار صاحب نام و مقام کشوری که توانست در عرصه مسابقات آسیایی صاحب رتبه اول شود ، باشد
البته در این مقوله نمیگنجد که به تفصیل از فعالیتهای و حمایتهای وی بگوییم اما همین بس که در یک پروسه زمانی نیز  مدیریت باشگاه الوند به مدیر تالار وحدت همدان سپرده شد و توانست این تیم را در مدت دوسال تغییر شرایط دهد و در کنار آن  پس از سال‌ها تیم تالار وحدت نیز  نماینده استان همدان در لیگ دسته سوم کشور است.
در ابتدا برایم باور کردنی نبود مردی که روبروی من نشسته است حامی چند رشته ورزشی از سوارکاری، تنیس روی میز و فوتبال در استان باشد اما وقتی همسر قره باغی  نیز به جمع ما پیوست و اقدامات وی را برای به ثمر رساندن تکاپوی جوانان شهر به تصویر کشاند بیشتر او را شناخته و در دل ستودم.
او بارها در گفته‌هایش با سخاوت خاصی تأکید می‌کند که از برکت درآمد تالار وحدت تیم‌های ورزشی را مورد حمایت قرار داده‌ام چرا که بر این باورم اگر با این نیت تلاش نمیکردم امروز در چنبین شرایطی نبودم.
به هر ترتیب تالار رستوران وحدت به مرور پس از حمایت مدیر رستوران از برنامه‌های فرهنگی و ورزشی به یک مجموعه فرهنگی تبدیل می‌شود که حالا آمار اشتغالزایی آن به 78 نفر می‌رسد، هفتاد و هشت نفری که هر یک در یک گوشه از شهر یا کشور رد پای حمایت‌های مدیر پویای این تالار را به تصویر می‌کشند.
حرفهایمان که به پایان میرسد ، حاج ناصرمی‌گوید: همه لحظات کار را با خانواده‌ام سپری کرده‌ام همسر و فرزندانمان اگر حامی من نبودند من امروز در چنین جایگاهی قرار نداشتم در حین صحبت کردن می‌بینم همسر وی چه دلسوزانه حضور میهمانان تالار و رستوران را مدیریت می‌کند و فرزندانش هر یک از دختر و پسر یک گوشه از کار را گرفته‌اند.
وی می‌گوید: خانواده‌ام در تمام لحظات کنارم بودند و اگر پایداری و مقاومت خانواده‌ام نبود هیچ وقت این موفقیت را کسب نمی‌کردم.
حرف‌های این مرد آنقدر دلنشین است که پس از پایان گفتگو دلم می‌خواهد اطرافیان وی باز هم از حرف‌های ناگفته و سخاوتمندی‌هایش که در سال‌های گذشته برای جوانان شهر از خود نشان داده است بگویند. اما همیشه ناگفته‌هایی از گشاده‌دستی و حمایت‌های خیرین و مردان بزرگ در هر نشست و برخواستی بر جا می‌ماند که شاید روزی و روزگاری فرصتی برای بازگو کردن آنها فراهم شود تا این رفتارهای ستودنی درسی باشد برای دیگرانی که می‌خواهند حاج باقرهای شهر باشند و مردان سخاوتمند این دیار بمانند

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.