1399-12-021399-12-12bool(false) 1399-12-021399-12-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 12 اسفند 1399

کد خبر : 110709

 
بهارستان؛

طرح سوت‌زنی برای سوءاستفاده‌کنندگان از مناصب ناامنی‌ ایجاد می‌کند
تاریخ خبر : 1399-05-11
     
 
 
     
متن خبر :


 عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درمجلس شورای اسلامی تأکید دارد که قانون باید از گزارشکران فساد، حمایت و پیشتیبانی کند.
احمد علیرضابیگی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به تدوین طرح اولیه الحاق یک تبصره به قانون مجازات اسلامی برای تشویق افشاکنندگان فساد(طرح سوت‌زنی)، در قوه مقننه، گفت: یکی از راهکارهایی که برای مبارزه با فساد می‌توانیم انجام دهیم، توسعه نظارت عمومی و همگانی است، تا همه کارگزاران دولت و حکومت در هر جایگاهی احساس کنند از سوی مردم درحال رصد شدند هستند.
نماینده تبریز در مجلس ادامه داد: این رصد شدن یا عمومی است یا اختصاصی که افرادی در جریان چنین موضوعاتی قرار می‌گیرند برای اینکه بتوانند اطلاعات را در اختیار مسئولان ذی‌ربط قرار دهند؛ بنابراین این گروه باید از تضمین و پشتیبانی لازم بهره‌مند باشند.
وی تأکید کرد: به‌تازگی در کشور با موضوعاتی مواجه هستیم که حکایت از فساد سازمان‌یافته در بخش‌های مختلف حکومت می‌کند؛ بنابراین کسانی که اکنون ما از آنها به‌عنوان سوت‌زنان یاد می‌کنیم، باید حس کنند از جانب قانون مورد حمایت و پشتیبانی قرار می‌گیرند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید در هر موضوعی حمایت از سوت‌زنان متفاوت باشد، توضیح داد: در قانون پیش‌بینی لازم برای حمایت از کسانی که جرم‌های مختلف را اعلام و دیگران را مطلع کردند، صورت پذیرفته است.
 تدوین طرح اولیه الحاق یک تبصره به قانون مجازات اسلامی برای تشویق افشاکنندگان فساد، در قوه مقننه کلید خورده است، این طرح از سوی نمایندگان درحال امضا است و تاکنون 160 نماینده آن را امضا کرده‌اند. این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع می‌شود.

 

چرا همسان‌سازی حقوق برای بازنشستگان غیرهیأت علمی دانشگاه‌ها اجرایی نشده است؟
 رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان غیرهیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی مشمول همسان‌سازی ۹۰ درصد حقوق شاغلان راهکار ارائه داد.
حمیدرضا حاجی‌بابایی در پیگیری احقاق حقوق گروه دیگری از بازنشستگان در مکاتبه خود با محمدباقر نوبخت به نکاتی اشاره کرد و خواستار توجه به این گروه در همسان‌سازی حقوقشان شد.
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در این نامه آورده است: با توجه به تصمیم دولت مبنی بر اجرایی کردن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در حد ۹۰ درصد حقوق شاغلان و همتراز آنها از ابتدای مهرماه سالجاری، تعدادی از بازنشستگان غیرهیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی پژوهشی وابسته به وزارت علوم در نظام پرداخت از دامنه شمول قانون خدمات کشوری مستثنی شده‌اند.
به گزارش خانه ملت، وی در ادامه نامه خود به رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرده است: این گروه از بازنشستگان تابع آئین‌نامه مربوط به خود با عنوان «آئین‌نامه اداری و استخدامی کارکنان غیرهیأت علمی» دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهش و فناوری، وزارت علوم هستند. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این نامه نوشته که در 2 سال گذشته به‌دلیل شامل نشدن مفاد تصویب نامه هیأت وزیران درباره این گروه از بازنشستگان، از دریافت هرگونه افزایشی با عنوان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان محروم شدند.
حاجی‌بابایی در این نامه پیشنهاد کرده است: برای رفع تضییع حق این گروه از بازنشستگان همزمان با تهیه و ابلاغ جداول مربوط به همسان‌سازی حقوق، از جمله امتیاز گروه‌های شغلی ۲۰ گانه موظفین و بازنشستگان، پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳۷۰ و قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۹، جدول ویژه‌ای برای این گروه که از آئین‌نامه مختص خود این گروه، به‌دلیل هیأت امنایی بودن دانشگاه‌ها تبعیت می‌کنند، تهیه و تنظیم گردد.


دولت معرفی وزیر صمت به مجلس را موکول به انفکاک 2 وزارتخانه نکند
 در شرایط گرانی و تورم در بازار قرار داریم، اما مهم‌ترین وزارتخانه ما که مسئول نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش آن است، با سرپرست اداره می‌شود.
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: دولت هر چه سریعتر وزیر را برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کند. حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احد آزادیخواه با تأکید بر اینکه فردی برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شود که کمک کند مشکلات این حوزه حل شود، ادامه داد: هر چند سرپرست فعلی و همکارانشان درحال تلاش هستند، اما نباید دولت معرفی وزیر را موکول به انفکاک 2 وزارتخانه بداند؛ بنابراین هر چه سریعتر وزیر پیشنهادی خود را برای این وزارتخانه معرفی کند تا وضعیت بازار و گرانی‌ها کنترل شود. عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از اینکه در سایه بی‌تدبیری و ناتوانی در برنامه‌ریزی صحیح اقتصادی هر روز جیب مردم خالی و سفره‌ها کوچک‌تر می‌شود، افزود: هر سال ضریب جینی درحال افزایش است و افزایش شکاف طبقاتی را شاهد هستیم.


راه اخراج آمریکا توسعه همگرایی ملت‌های منطقه است
 همان تنفری که سبب شد ایرانی‌ها آمریکا را از کشور خود اخراج کنند باید در سایر ملت‌های منطقه نیز وجود داشته باشد تا خروج آمریکا از منطقه محقق شود.
رئیس فراکسیون حمایت از جبهه مقاومت و آزادی قدس در گفت‌وگو با رسا، با اشاره ضرورت خروج آمریکا از منطقه گفت: امروز راه خروج آمریکا از منطقه توسعه همگرایی ملت‌های منطقه است.
حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی با اشاره به ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکای جنایتکار ابراز کرد: مردم عراق و ایران و همچنین سایر ملت‌های منطقه با تشییع جنازه این 2 شهید بزرگوار و برگزاری راهپیمایی‌های مختلف نفرت خود را از نیروهای آمریکایی و حضور فسادبرانگیز آمریکا در منطقه نشان دادند.
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: تنها راه خروج آمریکا از منطقه «صدور انقلاب» است که با انتقال مفاهیم ایثار و شهادت و استکبارستیزی حاصل می‌شود. وی خاطرنشان کرد: امروز با وجود جبهه مقاومت و حشدالشعبی در عراق، مفاهیمی همچون استکبارستیزی و ایثار و شهادت به‌خوبی برای ملت عراق تبیین شده است. فلاحی در پایان تأکید کرد: ما در فراکسیون حمایت از جبهه مقاومت و آزادی قدس برای پرداختن به اموری همچون خروج آمریکا از منطقه و آزادسازی قدس شریف به‌دنبال ایجاد ارتباطات بین پارلمان‌ها در کنار خلأ ارتباط دولت‌ها هستیم، زیرا ارتباط دولت‌ها با یکدیگر متأثر از تحریم‌ها است و این محدودیت‌ها برای پارلمان‌ها وجود ندارد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.