پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 120035

 
کبودراهنگ زرد شد

استقبال کبودراهنگی‌ها از واکسیناسیون و کاهش مرگ‌ومیر
تاریخ خبر : 1400-07-21
     
 
 
     
متن خبر :

 کبودراهنگ- اکرم حمیدی- خبرنگار همدان‌پیام: مهمترین تأثیر واکسن در پیشگیری از مرگ‌ومیر است و اگر فردی پس از تزریق هر 2 دز واکسن به کرونا مبتلا شود شدت بیماری ضعیف بوده و خطر مرگ‌ومیر در آنها بسیار کمتر است.
هرچند واکسیناسیون ایمنی 100درصدی ایجاد نمی‌کند، ولی نکاتی که 2 دز را دریافت می‌کنند به ایمنی نسبی دست پیدا می‌کنند و سپری شدن 2 هفته پس از تزریق دز دوم مرگ‌ومیر به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند، ولی اگر حتی تمام کسانی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند نیز باید تا ریشه‌کن شدن این ویروس منحوس پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و نسبت به آن بی‌تفاوت نباشند.
این دوره آغاز فصل سرما، برگزاری مراسم عروسی، دورهمی‌ها و مسافرت‌ها و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها زنگ خطری هستند که می‌تواند موجب افزایش شیوع کرونا باشند، بنابراین مسئولان باید توجه ویژه‌ای به این موارد داشته باشد.
خوشبختانه استقبال مردم کبودراهنگ از واکسیناسیون موجب شد که ایمنی نسبی ایجاد شود و شهرستان از وضعیت نارنجی خارج و در وضعیت زرد کرونایی قرارگیرد.
فرماندار شهرستان کبودراهنگ در جلسه ستاد پیشگیری و کنترل و هماهنگی مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: وضعیت زرد شکننده است و کرونا هنوز تمام نشده است و عادی‌انگاری موجب می‌شود بحران کرونا مجدداً آغاز شود.
حجت‌ا... مهدوی افزود: طبق اعلام ستادملی و استانی کرونا دورکاری تمام کارمندان دولت به اتمام رسیده است و همه باید با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و تزریق واکسن کرونا در محل کار خود حاضر شوند.
وی گفت: در مراسم‌های مذهبی و عروسی و دیگر اجتماعات باید فاصله‌گذاری اجتماعی و شیوه‌‌نامه‌های بهداشتی رعایت شود و با کسانی که این شیوه‌نامه‌ها را رعایت نمی‌کنند برخورد قانونی می‌شود.
فرماندار کبودراهنگ از خبرنگاران شهرستان که در مدت شیوع ویروس کرونا بیشترین یاری را به ستاد مقابله با این بیماری، کادردرمان و مدافعان سلامت و حوزه نظام درمانی رساندند و با اطلاع‌رسانی مناسب به موقع و درست توانستند در کاهش این ویروس منحوس تأثیرگذار باشند، تشکر کرد.
رئیس شبکه بهداشت‌ودرمان شهرستان کبودراهنگ نیز در این جلسه گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون 16هزار و 273 نفر با علائم مشکوک به کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان کبودراهنگ مراجعه کردند که از این تعداد آزمایش 6هزار و 683 نفر مثبت و 9 هزار و 485 نفر منفی و 122نفر نیز نامشخص بوده است و در حال‌حاضر 23 نفر در بیمارستان امام‌رضا(ع) بستری هستند که آزمایش 9 نفر از آنان کرونا مثبت بوده است و متأسفانه تاکنون 176نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.
علی احمدی افزود: روند مراجعه‌کنندگان افراد مبتلا به کرونا در این شهرستان کاهشی است و امیدواریم با واکسیناسیون تعداد افراد بیشتری آمار کرونا به حداقل برسد.
مدیر مرکز بهداشت و مسئول واکسیناسیون شهرستان کبودراهنگ نیز در این جلسه گفت: در این شهرستان 71هزار و 746 نفر واکسینه شده‌اند که از این تعداد 34 هزار و 130نفر مرد و 37هزار و 616 نفر زن هستند و خوشبختانه استقبال مردم در حال‌حاضر نسبت به روزهای اول واکسیناسیون بهتر شده است.
ستایش افزود: تصمیم برای واکسیناسیون پرسنل کارخانجات و کارگاه‌ها ایجاد شده است و بیش از 110هزار واکسن تحویل گرفته‌ایم که بیش از 90 هزار دز تزریق شده و حدود 11هزار دز واکسن موجود است.وی گفت: 70 درصد فرهنگیان واکسینه شده‌اند و واکسیناسیون دانش‌آموزان هم با نوبت بعدی درحال انجام است و درنهایت 57 درصد مردم شهرستان کبودراهنگ دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.
ستایش در پایان افزود: از مردم شهرستان کبودراهنگ تقاضا داریم برای حفظ جان و سلامتی خود و خانواده‌هایشان برای تزریق واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند و زدن واکسن را اولویت اصلی کارهای خود قراردهند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.