پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 29 تير 1403

کد خبر : 132443

 
شگفت انگیزترین غار آبی جهان در صدر بازدید گردشگران
تاریخ خبر : 1402-03-16
     
 
 
     
متن خبر :


 غار علیصدر شگفت انگیزترین غار آبی جهان در استان همدان همه ساله در فصول مختلف سال گردشگران بسیاری را جذب می کند و این جاذبه مهم طبیعی درتعطیلات خرداد  ۱۴۰۲ نیز در صدر بازدید گردشگران و مسافران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

به گزارش همدان پیام ، غار علیصدر تنها غار تالابی کشور به شمار می رود و بر اساس تحقیقات کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی نظیرترین و بزرگ ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک( دوره پیش از تاریخ) بر می گردد.


غار علیصدر در سال های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ توسط تعدادی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینای همدان شناسایی و قایقرانی در این غار با وسایل ابتدایی در سال ۴۶ به همت دست اندرکاران امر تعریض دهانه غار امکان پذیر شد. نام این غار برگرفته از نام روستای علیصدر است؛ نسخه های خطی و یافته های تاریخی می گوید که نام اولیه این روستا علی سد بود و بعد به علی سدر و سپس در گویش های محلی مردمان به علیصدر تغییر یافته است.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن زمان قرار می گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می شده است.

غار علیصدر از جاذبه های بکر و طبیعی و گردشگری همدان در آستانه تعطیلات تابستان  ۱۴۰۲ آماده پذیرایی و استقبال از مسافران و گردشگران از اقصی نقاط ایران و جهان است.مدیر روابط عمومی شرکت سیاحتی غار علیصدر در این باره گفت: شرکت سیاحتی علیصدر در آستانه فرا رسیدن ایام نوروز و همزمانی آن با ماه مبارک رمضان آماده میزبانی از گردشگران داخلی و خارجی در این ایام است.


صالح جهانگرد افزود: تلاش برای توسعه زیرساخت های صنعت گردشگری، تقویت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از جمله محورهای اصلی فعالیت برای جذب گردشگر است.

وی اظهار داشت: بر همین اساس در ماه های گذشته اقدامات لازم با همکاری و تلاش پرسنل شرکت سیاحتی علیصدر در مجموعه های مجتمع تفریحی توریستی عباس آباد (بام همدان) انجام شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت سیاحتی غار علیصدر ادامه داد: نصب تابلوهای تبلیغاتی در مبادی ورودی استان، تهیه و توزیع بروشورهای جدید، ایجاد و تبلیغات مناسب در فضای مجازی، استفاده از واقعیت افزوده تصاویر گردشگری غار علیصدر و ویلاهای عباس آباد در راستای آشنایی بیشتر گردشگران با جاذبه های غار علیصدر و بام همدان از اقدامات انجام شده این شرکت در آستانه نوروز است.

جهانگرد اظهار داشت: فضا سازی مساجد مجتمع ها، آماده سازی سالن انتظار گردشگران در غار علیصدر و تهیه سه هزار جلیقه تازه برای ورود گردشگران به غار علیصدر از دیگر فعالیت های این شرکت برای استقبال از مسافران نوروزی است.

مدیر روابط عمومی شرکت سیاحتی غار علیصدر گفت: آماده سازی مطلوب اقامتگاه های بخش خصوصی، رنگ آمیزی سالن ورودی غار، راه اندازی باجه ویژه مسافران خارجی، نوسازی قایق ها، مجهزسازی گیشه فروش بلیط به سایبان، اصلاح سیستم گرمایشی و سرمایشی سالن انتظار، فضاسازی و گُلکاری در محوطه غارعلیصدر از دیگر خدمات در راستای خدمت رسانی به مسافران است.

جهانگرد ابراز امیدواری کرد: با فضا سازی زیبا و شاد و اجرای برنامه های متنوع و ارائه خدمات مطلوب به گردشگران تابستان ۱۴۰۲ خاطرات خوشی در اذهان گردشگران باقی بماند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.