پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

کد خبر : 116232

 
از ابتدای سالجاری تا بهمن‌ماه

قاتل خاموش جان ۱۷ نفر را در همدان گرفت
تاریخ خبر : 1399-12-12
     
 
 
     
متن خبر : با نفوذ هوای سرد به استان و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی که عمدتا گازسوز است، سالانه تعدادی از مردم همدان در اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست داده و یا دچار معلولیت‌های ذهنی و روانی ناشی از آن می‌گردند.
مونوکسیدکربن گازی بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و غیرمحرک است و مسمومیت با آن به‌سادگی رخ می‌دهد. مرگ بر اثر گازگرفتگی به «مرگ خاموش» معروف است.
هرساله آمار‌های متعددی از بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی استان در این مورد انتشار می‌یابد که دال بر شیوع بالای سالانه این مسمومیت است.
مسمومیت با مونوکسیدکربن بر اثر تنفس این گاز خطرناک ایجاد می‌شود که بر اثر تنفس بیش از اندازه، مونوکسیدکربن در خون جایگزین اکسیژن می‌شود و با از بین رفتن اکسیژن، سلول‌ها در سراسر بدن می‌میرند و فعالیت اندام‌ها متوقف می‌شود.
این مسمومیت به‌وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود و اغلب در فصل سرما و زمستان رخ می‌دهد.
اگر دودکش یا تهویه یک مکان مسدود باشد، گاز مونوکسیدکربن منتشر شده از موارد مذکور، امکان خروج نمی‌یابد و در محیط ساختمان منتشر می‌شود و سبب مسمومیت و درنهایت مرگ افراد می‌شود.بنابر گفته مدیرکل پزشکی قانونی همدان ۱۷ نفر از ابتدای سالجاری تا پایان بهمن بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.آرتین کمالی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بیشترین میزان جان‌باختگان ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن مربوط به بهمن‌ماه سالجاری با ۶ فوتی است.
وی افزود: با توجه به افزایش تلفات مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در بهمن سالجاری به شهروندان توصیه می‌شود در به‌کارگیری سیستم‌های گرمایشی به نکات و توصیه‌های ایمنی توجه کرده و استانداردهای لازم را رعایت کنند.مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار داشت: با وجود هشدارهای مکرر و بیان نکات ضروری در پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن همچنان آمار قربانی‌های مرگ خاموش روند روبه رشد نسبت به سال گذشته دارد.
کمالی گفت: مسمومیت با مونوکسیدکربن به‌وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک‌نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود و بیشتر در فصل زمستان شاهد این اتفاق می‌افتد.
وی با بیان اینکه علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی شامل سردرد، سرگیجه و سوزش چشم است، تأکید کرد: مونوکسیدکربن در مقادیر کمتر از ۵۰ppm خطری ندارد و بین ۵۰ تا صد ppm می‌تواند سبب ایجاد عوارض نورولوژیک شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: این گاز در مقادیر بیشتر از ۱۰۰ppm خطر مرگ داشته و در مقادیر بالاتر از ۲ هزار ppm نیز سبب مرگ فوری یعنی در کمتر از ۲ دقیقه می‌شود.
کمالی با تأکید بر ضرورت استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت، گفت: درصورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به‌ویژه اتاق خواب مسدود شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.