1402-03-071402-03-17bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 17 خرداد 1402

کد خبر : 119759

 
سخنگوی وزارت امورخارجه:

دیداری بین ایران و آمریکا در مقر سازمان ملل انجام نمی‌شود
تاریخ خبر : 1400-06-29
     
 
 
     
متن خبر :

■ جزئیات ترور شهید فخری‌زاده مشخص شده
 حسین امیر عبدالهیان وزیر امورخارجه کشورمان امروز(دوشنبه) برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک می‌شود.
به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت‌خارجه روزگذشته در نشست خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که به صورت حضوری برگزار شده بود در پاسخ به پرسشی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر سفر وزیر امورخارجه به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل و اینکه آیا در حاشیه این اجلاس قرار است نشست ایران و گروه 4+1 در سطح وزرای‌خارجه برگزار شود، گفت: آقای دکتر امیرعبدالهیان امروز برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل راهی نیویورک می‌شود. در این سفر چند روزه و کوتاه ایشان حدود 45 ملاقات دوجانبه با وزیران امورخارجه کشورهای مختلف از قاره‌های مختلف خواهند داشت.
سعید خطیب‌زاده همچنین با بیان اینکه آقای امیر عبدالهیان در این سفر با دبیرکل سازمان ملل و رؤسای برخی از سازمان‌های بین‌المللی نیز دیدار می‌کند، افزود: برنامه‌های جانبی دیگری نیز در این سفر برای ایشان درنظر گرفته شده است.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا آقای رئیسی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل سفر نمی‌کنند، گفت: آقای رئیس‌جمهور به مانند رؤسای‌جمهور تعداد زیادی از کشورها به‌صورت برخط در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند که فکر می‌کنم این سخنرانی در روز سه‌شنبه خواهد بود.
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان در ادامه افزود: به خاطر شرایط ویژه کرونایی و پروتکل‌هایی که قبل و بعد از سفر باید انجام می‌شد ایشان ترجیح دادند که وزیر امورخارجه به نیویورک سفر کند و خود ایشان مواضع ایران را در موضوعات مختلف به مانند بسیاری از رؤسای‌جمهور کشورها به صورت آنلاین مطرح می‌کند و در مجمع عمومی سازمان ملل از این طریق سخنرانی خواهند کرد.
خطیب‌زاده در مورد برگزاری نشست وزیران امورخارجه ایران و گروه 4+1 در نیویورک براساس برخی از اخبار منتشر شده، گفت: من به شما تأکید می‌کنم که اگر ببینیم این ملاقات می‌تواند در مسیر آنچه که گفتیم یعنی مذاکره، سودمند باشد در مورد این موضوع تصمیم می‌گیریم. هنوز تصمیمی در مورد این موضوع اتخاذ نشده است و باید دید دستور کار آن چیست؟
وی همچنین بیان کرد: وزیرخارجه کشورمان در جریان سفر خود به نیویورک به صورت جداگانه و دوجانبه با همه وزرای خارجه 1+4 دیدار و رایزنی می‌کند. سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان افزود: اگر دستور کار ویژه‌ای بود می‌تواند به صورت جمعی بین ایران و1+4 برگزار شود، ولی همانطور که گفتم تا الان تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده و باید دید دستورکار چیست؟
خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با گزارش اخیر روزنامه نیویورک‌تایمز در مورد ترور شهید فخری‌زاده یکی از دانشمندان هسته‌ای کشورمان با همکاری دولت ترامپ با رژیم صهیونیستی در این ترور بر اساس گزارش منتشر شده در روزنامه نیویورک‌تایمز گفت: ما هم این گزارش را دیدیدم، این یک گزارش روزنامه‌ای است و به اندازه یک روزنامه باید به آن توجه کرد. نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در کشور موضوعاتی این گونه را به صورت دقیق پیگیری کرده و می‌کند و جزئیات این اقدام برای این نهادهای اطلاعاتی و امنیتی روشن است.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه پیگیری‌های ما در ارتباط با این موضوع در چند مسیر انجام می‌شود، افزود: قطعاً آن مسیری که باید توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی انجام شود انجام شده و پیگیری می‌شود، اینها مواردی است که آنهایی که باید بدانند می‌دانند از مسیر حقوقی نیز در کنار مسیرهای اطلاعاتی و امنیتی این موضوع پیگیری شد و می‌شود گزارش‌های جزئی به دست آمده که طرف‌های مشارکت‌کننده را مشخص کرده است.
وی همچنین بار دیگر با محکوم کردن ترور دانشمندان هسته‌ای ایران که در پرونده صلح‌آمیز هسته‌ای ایران فعالت می‌کردند، بیان کرد: اجازه دهیم گزارش روزنامه‌ای در بستر روزنامه‌ای پیگیری شود.
سخنگوی وزارت‌خارجه در این نشست در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ایران با موافقت اعضای سازمان شانگ‌های به عضویت دائم این سازمان درآمده، ولی برخی از کارشناسان معتقدند که در مسیر بهره‌برداری ایران از عضویت در این سازمان موانعی وجود دارد، از جمله عدم پیوستن ایران به FATF و قرارگرفتن در لیست سیاه این سازوکار و اینکه آیا وزارت خارجه در دوران جدید نگاه متفاوتی به موضوع FATF و پیوستن ایران به این ساز و کار دارد، گفت: آنچه که در مورد تأیید نهایی سند عضویت ایران در سازمان شانگ‌های گفته شده آغاز یک پروسه قانونی است که ممکن است یک سال الی یک سال و نیم طول بکشد و در طول این مدت باید یکسری کارهای تشریفاتی و آیین‌نامه‌ای از جمله تأیید تمامی اسناد سازمان همکاری‌های شانگ‌های توسط نهادهای ذی‌ربط در ایران از جمله مجلس شورای اسلامی صورت بگیرد. لذا این تأیید نهایی اعضا پایان یک پروسه‌ای را که ایران برای عضویت دائم آغاز کرده است و آغاز یک پروسه آیین‌نامه‌ای و تشریفاتی برای عضویت دائم است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.