1403-01-161403-01-26bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 26 فروردين 1403

کد خبر : 109107

 
آمادگی برای تحویل دادن جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی
تاریخ خبر : 1399-03-18
     
 
 
     
متن خبر :


 ایران آمادگی دارد جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را برای خوانش تحویل دهد تا این پرونده با مشارکت سایر کشورها به پایان برسد.
به گزارش ایسنا، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ما چیزی برای پنهان کردن نداشتیم و از سایر کشورها برای کل روند تحقیقات دعوت به‌عمل آوردیم، افزود: از جمله این کشورها اوکراین که هواپیما متعلق به آنهاست و نیز کانادا و سایر کشورها بود که کارشناسان آن‌ها در محل سانحه حضور یافتند و قطعات و لاشه هواپیما را دیدند و نوع تشخیص هویت افراد را حتی در پزشکی قانونی ملاحظه کردند.
حسن بهاروند ادامه داد: بررسی و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما آخرین قدم در تحقیقات فنی است و فکر نمی‌کنیم جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات به‌عمل آمده ما بکند و بعید می‌دانیم اطلاعات مهمی در آن باشد، زیرا همه تحقیقات‌مان به پایان رسیده و می‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است.
وی تأکید کرد: با کشور اوکراین به‌عنوان کشوری که هواپیما متعلق به آنهاست درحال مذاکرات دوجانبه‌ای هستیم و اعلام آمادگی می‌کنیم با کشورهای دیگر از جمله کانادا و باقی کشورها مذاکراتی درباره 2 موضوع داشته باشیم.
معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: طبق بررسی‌های ما در ایران و اوکراین و بسیاری از کشورهای دیگر به‌دلیل این که هواپیما از نوع جدیدی است، امکان خوانش این جعبه‌های سیاه وجود ندارد و می‌توان به هر طریقی اعم از مستقیم یا غیرمستقیم در اختیار شرکت‌های فرانسوی و یا مانند آن که توانایی بررسی این جعبه‌ها را دارند قرار داد ضمن اینکه باید مطمئن شویم سوءاستفاده‌هایی از این جعبه‌های سیاه انجام نخواهد شد.
وی با اشاره به این که ایران تجربیات بدی در اینگونه موارد دارد، افزود: اطلاعاتی را در اختیار کشورها قرار دادیم و آن‌ها اطلاعات را تغییر و در معرض افکار عمومی قرار دادند و این سبب شده ما به‌دنبال مذاکرات مستقیمی به‌ویژه با همکارانمان در اوکراین باشیم که احتمالاً به‌زودی مذاکراتمان را با آن‌ها آغاز و جعبه‌های سیاه را به مکانی برای خواندن منتقل خواهیم کرد تا تحقیقاتمان هرچه سریعتر به اتمام برسد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.