1400-10-171400-10-27bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 27 دي 1400

کد خبر : 120369

 
پایتخت تاریخ و تمدن برای بزرگترین رویداد فرهنگی دنیا (اکسپو) برنامه ندارد

پاسکاری برای بودجه 300 میلیونی
تاریخ خبر : 1400-08-11
نویسنده : مریم مقدم
     
 
 
     
متن خبر :


 اکسپو پس از المپیک و جام‌جهانی فوتبال، از بزرگترین رویدادهای جهان شناخته می‌شود، این رویداد جهانی قرار بود سال ۲۰۲۰ در دبی برگزار شود، اما کرونا آن را تا یک سال به عقب انداخت. آغاز این رویداد اول اکتبر ۲۰۲۱ بود که تا ۳۱ مارس ۲۰۲۲ برابر با نهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت.
ایران در این اکسپو یک پاویون دارد و برای هر استان یک هفته امکان حضور تعریف شده است.
نام همدان در تاریخ 29 آبان‌ماه تا 3 آذرماه 1400 در این رویداد جای گرفته است، اما در همدان کمتر ارگان و سازمانی از جزئیات این مهم باخبر است.
اکسپودبی تاکنون موفق شده نزدیک به ۸۰۰ هزار بلیت بازدید بفروشد و انتظار دارد با دعوت از چهره‌ها و هنرمندان شاخص جهانی حدود ۲۵ میلیون بازدیدکننده را با وجود کرونا جذب کند.  
حدود یک ماه از آغاز اکسپو ۲۰۲۰ دبی می‌گذرد و در همین مدت، نقدهای بسیاری متوجه حضور همدان در پاویون ایران شده؛ رویدادی که تا 5 ماه دیگر ادامه دارد و استراتژی همدان برای بازگشت به روزهای پرشور گردشگری همچنان زیر سؤال است. دیگر استان‌ها برای حضور در اکسپو استراتژی دارند و ضعف همدان تا به امروز نداشتن استراتژی برای یک حضور بین‌المللی است.
این رویداد مهم می‌تواند نمادی از همراهی بخش خصوصی و دولتی همدان کنار هم در آغاز دولت سیزدهم باشد، اما شواهد تا امروز بیانگر آن است که استان هنوز اهمیت موضوع رویدادهای تکرارنشدنی و توانمندی بخش خصوصی را جدی نگرفته است.
براساس شرایط موجود در استان ظاهراً پرداختن به موضوع اکسپودبی بازهم به داستان تکراری برنامه‌ریزی‌های دقیقه ۹۰ تبدیل شده است. به نظر می‌رسد استان‌های دیگر همیشه سعی می‌کنند بهترین بهره‌برداری را از این فضا داشته باشند و ما بدترین را.
با این وجود، سعی می‌کنیم از اهمیت موضوع استفاده از فرصت نزدیکی اکسپودبی به ایران استفاده کرده و برای دیدارهای B۲B  با پارتنرهای اروپایی، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و گردشگری همدان را در بخش خصوصی تحریک کنیم چراکه همدان در این 2 سال بیشتر از دیگر استان‌ها هیچ فرصت بین‌المللی را تجربه نکرده است.
این روزها همزمان با تغییر دولت و مسئولان شهری و استانی برخلاف آنکه این حضور می‌تواند موضوعی جدی برای احیای نام همدان در عرصه ملی در پساکرونا باشد، اما باز هم با چالش‌هایی همچون بی‌برنامگی و نبود اعتبار جابه‌جایی مدیران، ورود جدید استاندار و شهردار و شورای شهر در حوزه مدیریت استانی و شهری دست به گریبان است.
در کنار این موضوع مشکل بودجه از مهمترین مواردی است که سازمان برنامه‌وبودجه استان در حل‌وفصل آن می‌تواند نقش تأثیرگذاری داشته باشد، اما تا امروز هیچ اطلاعات دقیقی برای اختصاص بودجه از این سازمان به میراث‌فرهنگی استان ارائه نشده است.
شعار امسال اکسپو، «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» است. ایران هم با روایتی از شهرزاد قصه‌گو و با شعار «ایران؛ تمدن کهن و استوار تنوع اقوام و میزبان ملت‌ها» در پاویونی به وسعت  2هزار و۱۴متر که ۹ میلیون دلار برای آن خرج کرده، حاضر شده است.
با این‌حال، بسیاری از بازدیدکنندگان اکسپو، کارشناسان و حتی متولیان بر این عقیده‌اند، ‌پاویون ایران نه تنها فهم درستی از شعار اکسپو نداشته و در گذشته و حال حاضر درجا زده و تصویری از آینده خلق نکرده که در روایت خود تاکنون، ناکام و ناموفق بوده است.

  کردستان با یک میلیارد همدان با دست خالی
معاون گردشگری همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام، گفت: از ابتدای اکسپو جایگاه ایران با غرفه‌ای که الهام گرفته از قصه‌های هزار و یک شب است، افتتاح شد و شامل فضاهای جداگانه در یک محوطه به‌جای ساختمانی یکپارچه است. هر فضا با پرده‌ای از مهره‌های برنزی‌رنگ معین شده که به گفته سازنده‌اش، استعاره‌ای از تضاد بین آسمان و زمین است.
علی خاکسار افزود: برای هر استان یک هفته تا پایان اکسپو به‌صورت مجزا مشخص شده است که همدان نیز از 29 آبان‌ماه تا 3 آذرماه فرصت استفاده از غرفه 57 متری را دارد. از آنجا که 190کشور در اکسپو حضور دارند ایران با حضور قدرتمند می‌تواند ظرفیت‌ها را معرفی کند.
وی به حضور برند مبل‌ومنبت جهانی ملایر از آغاز اکسپو در دبی اشاره کرد و گفت: درصورت تأمین هزینه می‌خواهیم المان بوعلی‌سینا و ورکشاپ سفال و اجرای موسیقی گروه آئین را راهی امارات کنیم تا همدان را با همه ظرفیت‌هایش آنجا معرفی کنیم، اما همچنان بلاتکلیفی برای تأمین هزینه حضور در اکسپو برنامه‌های همدان را در هاله‌ای از ابهام و مستأصل گذاشته است.
معاون گردشگری همدان بیان کرد: برای تأمین هزینه و جذب اعتبار با استانداری و شهرداری و بخش‌های خصوصی از سوی میراث‌فرهنگی همدان نامه‌نگاری‌هایی انجام شده است، اما متأسفانه هیچ‌کدام آن نامه‌ها پاسخ مشخصی دریافت نکرده است و عملاً هر روز به هفته همدان در اکسپو با دست خالی نزدیکتر می‌شویم.
وی برآورد حداقل هزینه برای این حضور را 300 میلیون و حداکثر آن را یک میلیارد تومان مطرح کرد و گفت: ما انتظار داریم متولیان امور در استان حساسیت حضور همدان در این اکسپو را درک کرده و درخواست‌های حمایت را پاسخ دهند، اما گویا این مهم همچنان مسکوت مانده است.
معاون گردشگری همدان به آمادگی دیگر استان‌ها اشاره کرد و افزود: در حال‌حاضر استان کردستان برای حضور در اکسپو یک میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است، اما در همدان تا امروز هنوز نتیجه درخواست‌های حمایت برای حضور در اکسپو دبی بی‌نتیجه مانده است.
به هر ترتیب اکسپو رویدادی نیست که امروز از آن بهره‌برداری کنیم، دستاورد آن را بیشتر در آینده می‌بینیم. اکسپو را مرکز جهانی گفت‌وشنود می‌دانند. همه کشورها متمرکز در یک نقطه تلاش می‌کنند شریک تجاری و سرمایه‌گذار پیدا کنند، در عین‌حالی که فرهنگ خود را معرفی می‌کنند و ترویج می‌دهند. در 6 ماه برگزاری اکسپو، مؤثرترین افراد بازدید دارند و ما باید مؤثرترین محتوا و افراد را به اکسپو بفرستیم.
امیدواریم این فرصت را از دست ندهیم، چون تا 5سال دیگر خبری نیست و این نخستین‌بار است که اکسپو در خاورمیانه در بیخ گوش ایران برگزار شده است و معلوم نیست سال‌های بعد چه شرایطی داشته باشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.