1402-12-041402-12-14bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 14 اسفند 1402

کد خبر : 116050

 
شهردار منطقه می‌گوید: معابر هویت لازم دارند

شب‌های زیبای همدان با نورپردازی معابر منطقه یک
تاریخ خبر : 1399-12-02
     
 
 
     
متن خبر :

 این شب‌ها با گذر از معابر سطح منطقه یک شهر همدان، چیزی که بیشتر به چشم می‌آید زیبایی خیابان‌ها و معابر است که با استفاده از رنگ‌های مختلف نورپردازی شده‌اند. گویی که شهر همدان درحال پوست‌اندازی برای تبدیل شدن به یک شهر با زندگی شبانه‌روزی است.
امروزه شهرها مانند گذشته نیستند که با تاریک شدن هوا به خواب رفته و با طلوع خورشید بیدار شوند. شهرهای امروز و فضاهای آن تبدیل به مکان‌هایی شبانه‌روزی شده‌اند.
بنابراین برای جلوگیری از بی‌استفاده ماندن نیمی از عمر مفید شهر با طراحی صحیح روشنایی و همچنین نورپردازی مناسب موجب دستیابی به کیفیت‌هایی برای ساکنین و شهر خواهد شد. نورپردازی مناسب می‌تواند یکی از عوامل تقویت‌کننده هویت یک مکان و ارتقای شخصیت ویژه آن محسوب شود. با نورپردازی مناسب می‌توان بر جذابیت و در نتیجه سرزندگی شهر یا آرامش فضاهای آن افزود و حضور شهروندان را در محیط تقویت کرد.
مدیر منطقه یک شهرداری همدان با اشاره به اینکه در گذشته روشن کردن معابر و فضاهای شهری تنها با هدف افزایش امنیت شهروندان و تسهیل تردد صورت می‌پذیرفت، بیان کرد: درحال‌حاضر با گسترش تردد شهروندان در شب‌ها یکی از نکات مهم نگه داشتن فضای زیبای شهر در طول این مدت است.
مسعود دهبانی‌صابر در این‌باره گفت: نورپردازی مناسب عاملی برای هویت‌بخشی به فضا است. با استفاده از این تکنیک می‌توان سرزندگی را برای شهروندان به ارمغان آورد و آرامش را در فضا برقرار کرد. علاوه‌بر آن نورپردازی اصولی فضاهای مختلف شهری کارایی فضا را در تمام ساعات شبانه روز ارتقا می‌بخشد و ماندگاری شهروندان را در بیرون از منزل تا دیر وقت، تقویت می‌کند.
وی با بیان اینکه کاربرد نورپردازی در مکان‌های مختلف شهر به‌منظور ایجاد چشم‌اندازی زیبا و متفاوت و زیباتر نشان دادن معابر در شب است، مطرح کرد: زیباسازی و نورپردازی‌های شبانه باعث افزایش ترددها می‌شود که خود موجب تقویت کسب‌وکارها است.
دهبانی‌صابر با بیان اینکه از مهم‌ترین نکاتی که در بحث نورپردازی به آن پرداخته می‌شود اقلیم و توپوگرافی یک شهر است، عنوان کرد: پیشینه تاریخی و هنری شهر، پایداری اقلیمی، مباحث گردشگری و ... از دیگر مواردی است که بایستی در طراحی نورپردازی‌ها به آن دقت داشت. وی گفت: در سالجاری اهتمام ویژه‌ای برای ساخت و اجرای آبنماها و نورپردازی‌هایی آنها صورت گرفت که از جمله آنها می‌توان به میدان قائم، میدان جهاد، میدان شریعتی، پارک نرگس، پیاده‌راه ‌بوعلی، میدان بیمه، جنب شهرداری آرامگاه بوعلی و بوستان ارم اشاره کرد.
 دهبانی‌صابر ادامه داد: همچنین نورپردازی پیاده‌رو‌ها و معابر نیز از دیگر مواردی است که در دستور کار شهرداری منطقه یک قرار داشت، از جمله آنها می‌توان به نورپردازی‌های خیابان‌های بوعلی، خیابان خواجه رشید و خیابان مصیب مجیدی اشاره کرد و همچنین نورپردازی پیاده‌رو خیابان بوعلی نیز از دیگر مواردی بود که در سالجاری انجام شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.