1400-10-221400-11-02bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120787

 
غفلت، شایع‌ترین نوع ‌آزار

افزایش کودک‌آزاری‌ها با شیوع کرونا
تاریخ خبر : 1400-09-03
     
 
 
     
متن خبر :

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور شایع‌ترین نوع کودک‌آزاری و سوء‌رفتار با کودکان را «غفلت» عنوان کرد.
حبیب‌ا... مسعودی‌فرید در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حدود ۹ درصد تماس‌های مرتبط با اورژانس اجتماعی به کودک‌آزاری مربوط می‌شود، گفت: عمدتاً کودک‌آزاری‌هایی که رخ می‌دهد از نوع کودک‌آزاری جسمی است و اگر بخواهیم به درستی موضوع کودک‌آزاری را مورد بررسی قرار دهیم، باید به سمت اقدامات پیشگیرانه حرکت کنیم.
وی با اشاره به اینکه ممکن است برخی کودک‌آزاری‌ها از جنس کودک‌آزاری روانی باشد، ادامه داد: یکی از رویکردهای پیشگیرانه، انجام اقدامات حمایتی از خانواده‌ها برای پیشگیری از کودک‌آزاری و موضوع آموزش به خانواده‌هاست. همچنین باید نسبت به سایر مسائلی مثل سلامت روان کار شود چراکه برخی از اختلالات روانشناختی که ممکن است مراقبان یا والدین داشته باشند، منجر به غفلت شود.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این پرسش که آیا از زمان شیوع ویروس کرونا میزان تماس‌ها درخصوص کودک‌آزاری‌ها نیز افزایش یافته است؟ گفت: آماری که در ۱۲۳ داشتیم روند رو به رشد را نشان نمی‌دهد و حتی در بسیاری از کشورها هم این نرخ تغییری نکرده است که یکی از دلایل این موضوع می‌تواند این باشد که کودکان در این ایام در خانه بودند.

 غفلت و توجه نکردن به نیازها شایع‌ترین نوع کودک‌آزاری
مسعودی‌فرید با اشاره به اینکه شایع‌ترین نوع سوء‌رفتار با کودکان غفلت و توجه نکردن به نیازهای اساسی کودکان است، گفت: عمده کودک‌آزاری‌ها از جنس غفلت هستند کودکانی که در اورژانس اجتماعی پذیرش شده‌اند و بعضاً ممکن است در مراکز شبه خانواده هم پذیرش شده باشند؛ این کودکان ممکن است به دلیل اعتیاد یا اختلالات روانشناختی والدین که درمان نشده‌اند مورد غفلت قرار گیرند.
وی افزود که طرح نماد می‌تواند در پیشگیری از کودک‌آزاری کمک‌کننده باشد، اما هنوز پوشش آن بالا نرفته تا نمود اجتماعی خود را در مدارس نشان دهد.

 پیشنهاد حضور و فعالیت مددکاران اجتماعی در مدارس
وی اظهار کرد: در جلسات گذشته به وزرای وقت آموزش‌وپرورش هم پیشنهاد دادیم و طرحی به نام مددکاری اجتماعی مدرسه مطرح کردیم که براساس آن یک کارشناس که هم به مسائل روانشناسی و مشاوره کودکان و دانش‌آموزان و هم به مسائل مددکاری و بهداشتی احاطه نسبی داشته باشد در مدارس وجود داشته باشد؛ اگر چنین فردی در مدارس وجود داشته باشد می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.