1403-04-211403-04-31bool(false) 1403-04-211403-04-31bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 31 تير 1403

کد خبر : 137603

 
مدال طلای جام تختی بر گردن فرنگی‌کار کشتی همدان
تاریخ خبر : 1403-02-09
     
 
 
     
متن خبر :


در حضور موفق در مسابقات کشتی جام بین‌المللی تختی هراندازه که برای فرنگی‌کاران همدانی طی سال‌های گذشته رویایی بزرگ محسوب می‌شد، اما این بار "محمدسروش رنجبر" توانست طلسم شکنی کند و با کسب عنوان قهرمانی نام خود را در تاریخ این ورزش استان همدان به ثبت برساند.

چهل و چهارمین دوره رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی جام تختی با حضور کشتی گیرانی از کشورمان و تیم‌های ارمنستان، سوریه و عراق در سالن شهرک نفت اهواز برگزار شد و محمدسروش رنجبر در ۱۳۰ کیلوگرم عنوان قهرمانی را برای همدانی‌ها به ارمغان آورد.

رنجبر در فینال این رقابت‌ها مقابل رازمیک کوردیان دارنده نشان نقره جهانی نوجوانان از کشور ارمنستان به برتری رسید و نخستین نشان طلا تاریخ کشتی فرنگی همدان در جام تختی را به دست آورد.

 پایان دوران ناکامی کشتی فرنگی همدان

همدان همواره در کشتی‌ فرنگی آنطور که باید نتوانست در سطح بهترین‌های کشور و تیم ملی قرار بگیرد و در سال‌های گذشته شاهد کمرنگ‌بودن برنامه‌های هدفمند برای توسعه کشتی فرنگی در سطح استان بودیم و همین مسأله باعث شد تمایل کشتی‌گیران نیز بیشتر به سمت رشته آزاد گرایش یابد.

به گزارش ایرنا، کارنامه کشتی فرنگی همدان در یک دهه گذشته نشان داد که مهران محسنی پدیده زودگذر این رشته در همدان بود که توانست در رقابت‌های جوانان کشور عنوان قهرمانی وزن ۵۰ کیلوگرم را کسب کند و پس از او، محمدسروش رنجبر سنگین وزن نیز به نشان طلا قهرمانی کشور رسید تا پایان‌دهنده عمر کوتاه افتخارات فرنگی این استان باشند.

سنگین وزن فرنگی همدان سال قبل در چهل و سومین دوره جام تختی با پیگیری فراوان پدرش شهریار رنجبر قصد جبران در مسابقات بین‌المللی جام تختی را داشت و در حالی که تمرین آماده‌سازی خود را زیر نظر مربیانی همچون مهران محسنی سپری می‌کرد، با بدشانسی دچار مصدومیت شد و تشخیص مربی او این بود که با شرایط پیش آمده وارد جام تختی نشود.

 بازگشت طلایی رنجبر

سروش رنجبر با حمایت‌های همه جانبه پدرش شهریار رنجبر از پیشکسوتان ورزش فوتبال، امسال توانست در جام تختی مزد زحماتش را بگیرد.

سروش ماه‌ها تمرینات سخت و فشرده را زیر نظر مربیان انجام داد و حمایت پدر او نیز باعث شد تا پس از سال‌ها حسرت کسب نشان در جام بین‌المللی تختی، به هدف خود دست یابد.

او در این مسابقات آماده نشان داد و با شکست حریفان خود توانست نخستین مدال ارزشمند کشتی فرنگی تاریخ ورزش همدان را به ارمغان بیاورد.

در وزنی که بیشترین کشتی گیر خارجی در آن حضور داشتند، سروش رنجبر موفق به کسب نشان طلای وزن ۱۳۰ کیلوگرم شد تا تنها نماینده استان همدان در این مسابقات با دست پر بازگردد.

 رنجبر فعل خواستن را صرف کرد

مربی کشتی فرنگی همدان با ابراز خرسندی از این موفقیت کسب شده توسط سروش رنجبر گفت: او امسال نه تنها آماده بود بلکه انگیزه فراوانی برای کسب نشان طلا داشت.

مهران محسنی افزود: سروش رنجبر امسال به حتی نشان نقره هم رضایت نداشت و همین انگیزه سبب شد تا به هدف نهایی خود دست یابد.

وی اضافه کرد: کشتی‌های سروش امسال بسیار بهتر از سال‌های قبل بود و نشان داد که به خوبی تمرین و مرور فن داشته و به نوعی مزد زحمات خود را گرفت.

مربی سازنده کشتی فرنگی همدان ادامه داد: به نظرم حداقل حق این کشتی‌گیر همدانی که طلای جام بین‌المللی تختی را کسب کرد، حضور در یک تورنمنت بین‌المللی است.

محسنی افزود: رنجبر سالی که عنوان قهرمانی کشور را کسب کرد، حتی به یک مسابقه خارج از کشور هم اعزام نشد و اکنون انتظار می‌رود که فدراسیون او را به یک مسابقه خارج از کشور اعزام کند.

این مربی کشتی با بیان اینکه نشان طلایی رنجبر در جام تختی دیدگاه‌ها نسبت به کشتی فرنگی همدان را تغییر خواهد داد، افزود: از ماه‌ها قبل با حمایت هیأت کشتی به دنبال احیای این رشته هستیم و طلای رنجبر باعث شد تا به هدفمان نزدیکتر شویم.

وی با بیان اینکه هم اکنون همراه با محمدفتحی و حمزه صفره دیگر مربیان کشتی فرنگی در حال استعدادیابی و آماده‌سازی رده‌های سنی پایه هستیم، گفت: خوشبختانه با حمایت ولی بهاریان سرپرست هیأت کشتی استان، علیرضا کرمی دبیر هیأت و نیز حاج حسین یلفانیان رئیس هیأت کشتی شهرستان همدان توانسته‌ایم تحولات خوبی را در کشتی فرنگی ایجاد کنیم و هدف ما اعتلای کشتی فرنگی همدان در سطح کشور است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.