1399-10-281399-11-08bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

کد خبر : 110726

 
تب سه روزه در بین دام های همدان وجود ندارد
تاریخ خبر : 1399-05-11
     
 
 
     
متن خبر :

 بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاو میش است و تاکنون گزارشی از بیماری تب سه روزه دام در استان همدان ثبت نشده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه بیماری تب سه روزه در گاو موجب کاهش تولید شیر و وزن دام می‌شود و با علائمی همچون تب ناگهانی، لنگش همراه با عدم تعادل در راه رفتن، بی اشتهایی و ریزش اشک، ترشحات بزاق و بینی، درد و خشکی مفصل و سفتی شدید عضلات همراه است، عنوان کرد: اولین علائم بالینی با تب ناگهانی ۴۰ تا ۴۱.۵ درجه سانتی‌گراد به‌صورت دومرحله‌ای و گاهی هم سه مرحله‌ای مشاهده می‌شود که معمولاً ۱۲ الی ۱۸ ساعت طول می‌کشد.

به گزارش مهر، محمود رضا رسولی با بیان اینکه اغلب سایر علائم متعاقب چند ساعت پس از کاهش و قطع تب در اکثر گاوها بروز می‌کند و سپس قطع اشتها و کاهش شدید شیر دیده می‌شود، گفت: یبوست شدید در بعضی از دام‌ها و اسهال در سایر دام‌های دیگر دیده می‌شود و افزایش میزان تنفس و ضربان قلب به همراه ترشحات غلیظ و چسبنده در بینی و ترشحات سروزی آبکی از چشم نیز از علائم بارز BEF است.

رسولی در خصوص نحوه انتقال بیماری عنوان کرد: ویروس BEF در طبیعت تنها از طریق نیش حشرات گسترش می‌یابد و به‌غیراز گاو، بیماری مخزن دیگری ندارد.

وی ضمن اشاره به گذرا و قابل درمان بودن این بیماری، گفت: خوشبختانه تا کنون گزارشی در خصوص بروز این بیماری در استان همدان نداشته‌ایم و به علت قرار گرفتن در فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان احتمال بروز بیماری در دام‌ها افزایش پیدا می‌کند.

رسولی عنوان کرد: گسترش این بیماری بستگی به جمعیت حشرات ناقل و شدت و مسیر بادهای غالب فصلی دارد که موجب انتقال حشرات به سایر مناطق می‌شود و یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری حمل و نقل دام‌های آلوده و مبتلا از یک منطقه به منطقه دیگر است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان حمل و نقل دام با اخذ گواهی بهداشتی از دامپزشکی را در کنترل تمام بیماری‌های دامی حائز اهمیت دانست و افزود: رعایت بهداشت دام، ضدعفونی و سمپاشی به موقع جایگاه نگهداری دام‌ها، از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب‌های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام‌ها و نیز انجام واکسیناسیون علیه این قبیل بیماری‌ها از جمله اقداماتی است که باید دامداران به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی به دامداران توصیه کرد ضمن همکاری با اکیپ‌های دامپزشکی نسبت به سم پاشی و رعایت اصول بهداشتی جایگاه‌های نگهداری دام و واکسیناسیون به موقع دام‌ها اقدام کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.