پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 2 مرداد 1403

کد خبر : 130576

 
اعلام آمادگی اردوغان برای حل بحران اوکراین
تاریخ خبر : 1401-12-07
     
 
 
     
متن خبر :


 در نخستین سالگرد جنگ اوکراین، رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری روسیه و همتای اوکراینی تأکید کرد که باید صلح عادلانه بدون تلفات بیشتر و ویرانی گسترده‌تر در جنگ روسیه و اوکراین برقرار شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود تلفنی گفت‌وگو کرد.

اردوغان در این گفت‌وگوی تلفنی به پوتین تأکید کرد که باید صلح عادلانه بدون تلفات بیشتر و ویرانی گسترده‌تر در جنگ روسیه و اوکراین برقرار شود.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین به پوتین گفت که صمیمانه خواستار اجرای مجدد توافق حاصله در استانبول بوده و آماده هرگونه حمایت لازم در این رابطه هستند.

از آن سو، کرملین نیز اعلام کرد: 2 رئیس‌جمهوری ترکیه و روسیه روز جمعه در تماسی تلفنی بحران اوکراین و روند اجرای توافقنامه غلات و دیگر مسائل مهم را بررسی کردند.طبق این بیانیه، 2 طرف بر روند اجرای توافقنامه استانبول جهت صدور غلات اوکراین و تولیدات کشاورزی و کودهای روسیه تمرکز کردند.

همچنین در این تماس بر اهمیت اجرای بخش دوم توافقنامه در زمینه برداشتن موانع در روند انتقال غلات و کودهای شیمیایی روسیه به کشورهای بیشتر تأکید شد.

طبق بیانیه کرملین، پوتین و اردوغان همکاری 2 کشور به خصوص در زمینه انرژی و واردات حامل‌های انرژی روسیه و روند احداث نیروگاه اکویو در ترکیه توسط شرکت روس- اتم را بررسی کردند.

اردوغان از پوتین برای مساعدت روسیه به ترکیه در خصوص زلزله اخیر تشکر کرد و شایستگی بالای نیروهای امداد و نجات و پزشکان روسیه را ستود.

پوتین نیز بر آمادگی روسیه جهت ادامه ارائه کمک‌های لازم به ترکیه به منظور بازسازی مناطق زلزله‌زده تأکید کرد.

همچنین رئیس‌جمهوری ترکیه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد. بر اساس بیانیه مرکز ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، در این گفت‌وگوی تلفنی طرفین زلزله‌ در ترکیه و تحولات مربوط به جنگ اوکراین-روسیه را مورد بررسی قرار دادند.

همچنین وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای به مناسبت نخستین سالگرد جنگ روسیه علیه اوکراین، اعلام کرد: ما به حمایت و تلاش خود برای پایان دادن به این جنگ که از همان ابتدا آن را رد کردیم، ادامه خواهیم داد تا تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین تثبیت شود.

در این بیانیه تأکید شده است: با وجود تمام تلاش‌های ترکیه این جنگ همچنان ادامه دارد.در این بیانیه تصریح شده‌است که هزینه سنگین این جنگ نه تنها در 2 کشور بلکه در سراسر جهان احساس شد. ما در هر پلتفرمی تأکید می‌کنیم که جنگ باید هرچه سریعتر از طریق مذاکره به روشی عادلانه و دائمی پایان یابد.

در این بیانیه آمده‌است: ما به انواع حمایت‌ها و تلاش‌ها برای پایان دادن به این جنگ ادامه خواهیم داد. از تلاش‌ها برای رسیدن به راه‌حل با ابتکارات مشابه، از جمله توافقنامه غلات استانبول حمایت می‌کنیم.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.