پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 109690

 
سفره ها روزبه‌روز کوچکتر می‌شود

نارضایتی تاکسی‌داران ملایری از بی‌مهری مردم و مسئولان
تاریخ خبر : 1399-04-08
     
 
 
     
متن خبر :

 ملایر- زهرا امیری- خبرنگار همدان پیام: باید رانندگی تاکسی را جزو مشاغل سخت قرار دهند؛ زیرا باید در تمام سال از صبح تا شب در خیابان‌ها رانندگی کنند، تا هزینه مخارج زندگی را تأمین کنند، اما اگر چند روزی قصد سفر کرده و یا بیمار شوند و کار نکنند از مزد آن روز بی‌بهره می‌مانند. رانندگی آن هم با تاکسی، نه روز می‌شناسد نه شب، نه سرما و نه گرما، شغلی برای تمام روزها و فصول ‌سال است.
پای درد دل راننده‌های تاکسی‌ که می‌نشینی، در باورت هم نمی‌گنجد که شرایط کاری‌شان چقدر دشوار است. در کنار هزینه بنزین، روغن، استهلاک تاکسی و ... باید سر و کله زدن با هر قشری از مردم را هم اضافه کنید.
یکی از رانندگان تاکسی به خبرنگار همدان پیام گفت: «رانندگان تاکسی با مشکلاتی از قبیل صدور بی‌مورد قبض‌های جریمه توسط بازرسان سازمان تاکسیرانی، فعالیت‌های شرکت‌های اینترنتی، نبود بیمه تأمین اجتماعی برای رانندگان تاکسی مواجه هستیم.»
او با لحنی گلایه‌مندانه ادامه داد: «برای ما جای پرسش است که چرا وقتی مدیران می‌خواهند تصمیمی برای تاکسی‌داران بگیرند از ما تاکسی‌داران نظرخواهی نمی‌کنند! آخر مگر مدیران از درد دل ما خبر دارند که به‌جای ما تصمیم گیری می‌کنند؟!»
او با تأکید بر اینکه رانندگان تاکسی شرایط خوبی ندارند، تصریح کرد: «با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها و کم‌تر شدن ترددها، مشکلات اقتصادی فراوانی برای رانندگان تاکسی‌ ایجاد شده است، این درحالی است که رانندگان تاکسی هم باید همچون اقشار جامعه ماهیانه کرایه خانه بپردازند، با وجود اینکه هزینه پرداخت حق بیمه تأمین اجتماعی و بیمه خودرو هم یکی دیگر از این هزینه‌هاست.»
راننده تاکسی به طرح سوار کردن 2 مسافر در صندلی عقب تاکسی‌ها اشاره کرد و افزود: «با مطرح شدن این طرح فشار مضاعفی بر ما وارد شده است و با قانون سرشکن کردن کرایه نفر سوم بین مسافران این سوءتفاهم برای آنان ایجاد شده است که ما خودسرانه این کار را انجام داده‌ایم و این چالش بین ما و مسافران شده است.»
یکی دیگر از راننده‌ها به پیگیری نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: «با پیگیری‌هایی که آقای آزادیخواه انجام داده است، قرار شده رانندگانی که بیمه تأمین اجتماعی نیستند، بتوانند وارد سایت شده و ثبت‌نام خود را تکمیل کنند تا مشکل بیمه آنان حل شود.»
با نماینده یکی از خط‌های ملایر به گفت‌وگو نشستیم، او گفت: یکی از مشکلاتی که گریبان‌گیر تاکسی‌داران است، این است که مدت‌ها به‌دنبال زمینی هستیم که بتوانیم در آن تعویض روغنی و تعمیرگاه اختصاصی داشته باشیم اما متأسفانه هنوز موفق به دریافت زمین نشده‌ایم. بیژن ابراهیمی ادامه داد: از آنجایی که ما خدمات شهری ارائه می‌دهیم و اسم شهرداری هم بر روی ماشین‌هایمان درج شده است، از شهرداری انتظار داریم که زمین اختصاصی برای تعمیر تاکسی‌ها در اختیارمان قرار دهد.
وی به هزینه سنگین معاینه فنی خودروها اشاره کرد و افزود: شهرداری اگر بتواند مبلغی را از هزینه معاینه فنی به تاکسی‌داران بپردازد، کمک بزرگی انجام داده است.
امید است با توجه به صحبت‌های رانندگان که نقش بسیار مهمی را در ناوگان حمل ونقل عمومی دارند، مسئولان مربوطه به مشکلات این قشر از جامعه توجه داشته باشند و قدم‌های خوبی در حل این مشکلات بردارند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.