پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 5 خرداد 1399

کد خبر : 91894

 
بررسی چرایی تعطیلی رستوران‌های شهر
تاریخ خبر : 1398-01-20
نویسنده : مریم مقدم
     
   
     
متن خبر :

■ برندهایی که به دلایل کوچک فرو می‌ریزند


 12فروردین ماه بود که خبر پلمب رستوران معروف عطر سیب در همدان رسانه ای شد خبری که هم اتفاق آن و هم انتشار آن تعجب همه را برانگیخت  و اغلب بر این باور بودند که اگر حال رستورانهای خوش نام این است وای به حال دیگر رستوران‌های شهر برسد.
دو روز بعد از آن اتفاق زمانی که خبر پلمب برخی اغذیه فروشی‌های فست فودی رستوران کاکتوس و وحدت همدان ودستپخت نیز منتشر شد دیگر انعکاس این خبر نگرانی همگان را برانگیخت که چرا باید رستورانهایی که در ردیف رستوران خوشنام همدان هستند کارشان به پلمب و تعطیلی اجباری برسد .
وقتی در تعطیلات نوروز شاهد پلمب چند واحد رستوران معروف در همدان شدیم ،  بسیاری از مردم نسبت به این اتفاق اظهار نگرانی کردند  و سوال این بود که چرا در شهر همدان که به گفته مسئولان‌ امن‌ترین رستوران‌ها از لحاظ تهیه گوشت سالم است، باید شاهد پلمب‌ باشیم؟
در این زمینه ، مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت همدان ، علل پلمب رستوران‌های معروف همدان را رعایت نکردن اصول بهداشتی عنوان کرد.
حسین خالقی‌مجد با بیان اینکه رستوران «کاکتوس» توسط دامپزشکی پلمب شده و علت را نمی‌دانیم اظهار کرد:‌ رستوارن «عطر سیب» نواقص بهداشتی داشت و مشکل آن مربوط به گوشت فاسد و غیرقابل مصرف نبود.وی با تاکید این رستوران به دلیل رعایت نشدن بهداشت و نظافت و استفاده از ابزار نامناسب در پخت غذا پلمب شد گفت: برخی از نواقص بحرانی را نمی‌توان بی‌تفاوت بود و به همین دلیل برخورد صورت گرفت.
مسئول بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت همدان با بیان اینکه نقص کارت بهداشت و فضای فیزیکی از دیگر موارد پلمب بود افزود: چلوکبابی «وحدت» نیز به دلیل نواقص بهداشتی و نظافت و استفاده نامناسب از ابزار آشپزی و... پلمب شد.
حسین خالقی‌مجد اظهارکرد: پیرو بازدید نوروزی معاون بهداشتی دانشگاه ابن سینای همدان، مدیریت گروه مهندسی سلامت محیط و کار استان و واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت همدان از رستوران عطر سیب، این مرکز پلمب شد.
وی بیان کرد: با مشاهده نواقص بحرانی  در زمان بازدید  بر اساس دستور رئیس مرکز بهداشت همدان این رستوران ها  توسط واحد مهندسی بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان همدان پلمب شد.
مسئول بهداشت محیط حرفه‌ای مرکز بهداشت شهرستان همدان با بیان اینکه در روزهای نوروز 1398با اجرای گشت مشترک رئیس مرکز بهداشت و مدیر گروه سلامت محیط و کار مرکز بهداشت 6 مرکز متخلف پلمب شده است گفت: پرونده متخلفان به مراجع قضایی ارجاع شده است.
 چرا یک رستوران معروف
پلمب می‌شود؟!
اعتبار و خوش نامی یک رستوران علاوه بر اینکه از “محیط دلپذیر و جذاب” آن نشات می گیرد وابسته به “کیفیت خوب” و “قیمت مناسب” غذاهایی که به خورد مردم می دهد نیز هست!
واقعیت این است که وقتی ما ایرانیها "کیفیت غذایش هم خوب بود!" می گوییم، منظورمان این است که غذا را خوشمزه به خوردمان داده اند و این در حالی است که معمولا غذایی که خیلی بهداشتی تهیه نشده باشد مزه خوبی دارد زیرا غذاهای خوشمزه یا اغذیه ای هستند که حسابی چرب و چیلی تشریف دارند و یا خوردنی هایی هستند که به مدد "شیرین سازی" یا "شورسازی" بیش از حد متعارف و استاندارد لذیذ گشته اند! علاوه بر این با یاد آوری ضرب المثل فارسی "هیچ ارزانی بی علت و هیچ گرانی بی حکمت نیست!"باید درباره کیفیت غذاهایی که به “قیمت مناسب” عرضه می شوند، تردید و دودلی را روا داریم! روی این حساب و کتاب ها است که نگارنده خیلی از تعطیلی و پلمب رستوران های معروف و شناخته شده متعجب نمی شود!
از سوی دیگر اگر بخواهیم انصاف را رعایت کنیم انگشت اتهام کیفیت نامناسب غذاها را همیشه نباید تنها به طرف صاحبان و مدیران رستوران ها و کارکنان آن ها دراز نماییم زیرا در این زمینه تقصیر وزارت بهداشت و درمان هم کم نیست زیرا این وزارتخانه طی سال‌های فراوان گذشته هم فرصت این را داشته که به مشتری ها گوشزد نماید که "کیفیت به چه می گویند؟!" و هم می توانسته با درجه بندی کیفی بهداشتی رستوران ها و به سمع و نظر مردم رسانیدن این درجه بندی کیفی مشتری‌هایی که در حال لذت بردن از "غذاخوری" هستند را از چیزهایی که نمی بینند آگاه و مطلع گردانیده و به ایشان خبر دهد که به راستی"در آشپزخانه رستوران چه می گذرد؟!"
 وقتی معروفیت منجر به تخلف می شود
رستوران های عطرسیب ،کاکتوس ْ وحدت و دست‌پخت  از جمله رستوران های معروف و گران قیمتی است که مشتریان ثابت و پروپا قرصی دارد که نوروز 98  خبر پلمب آن در رسانه ها و  شبکه های اجتماعی منتشر شد.
از اواسط نوروز98  تاکنون چند رستوران و غذافروشی معروف همدان پلمب شده اند، مراکزی که به دلیل معروف بودن نامشان برند محسوب می شدند و روزانه پذیرای تعداد فراوانی از مشتریان بودند.
حال این سوال پیش می آید در رستورانی که حداقل یک وعده غذایی 100هزار تومان برای مشتری آب می خورد، چرا نباید رعایت نشدن اصول بهداشتی و استفاده از زعفران تقلبی و موادغذایی مانده  توجیه دارد؟ چگونه مدیر رستوران مسئول خرید و ناظر بهداشت تا امروز پی به این نکته ها نبرده اند
 پلمب رستورانی با قدمت طولانی
آخرین مورد از پلمب رستوران ها و غذا فروشی‌های معروف متعلق به رستوران عطرسیب کاکتوس و وحدت در همدان ودست‌پخت  است که به دلیل قدمت بالا و سابقه طولانی در نزد بسیاری از اهالی همدان  شناخته شده بود و یک برند محسوب می شود.
هرچند شایعه های دیگری مانند استفاده از گوشت های غیر مجاز و ... در مورد دلایل پلمب رستورانهای یادشده در شبکه های اجتماعی در حال انتشار و باز نشر است اما تاکنون هیچ یک از مسئولان اداره بهداشت و یا اتحادیه و حتی مدیریت این رستوران درمورد آن اظهار نظر نکرده اند.
اما این نگرانی در خاطر مردم شهر و گردشگران دستنخورده باقی می ماند کهذ با توجه به تخلفات صورت گرفته از سوی رستوران های معروف و صاحب نام چگونه می توان به سلامت و کیفیت غذای رستوران های دیگر که در سطح شهر مانند قارچ روییده اند، اطمینان داشت؟
چرا رستوران های معروف با وجود قیمت بالای غذای خود، از مواد غیر مجاز و ... استفاده می کنند؟
وظیفه دولت و وزارت بهداشت است تا با به کارگیری نیروهای متخصص بر نحوه عملکرد رستوران ها، مراکز تهیه ، طبخ و عرضه غذا در سطح شهر نظارت بیشتری داشته باشند و آیا این اتفاقات تصویر گردشگری غذا در همدان را در خاطر گردشگران مخدوش نمیکند ؟

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.