پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

کد خبر : 126842

 
سکوت ناخواسته
تاریخ خبر : 1401-07-06
     
   
     
متن خبر :


 ۱- از آخرین جمعه شهریور تابه امروز کشور شرایط خاصی را تجربه کرده است البته این برای اولین بار نیست که کشور بزرگ ایران و مردم نجیب آن شرایطی اینچنینی را تجربه می‌کنند.
اما تفاوت این شرایط با موارد قبلی در موضوع مدنی و اجتماعی آن و درگیری بیشتر بانوان جامعه در این شرایط است.


۲- درگذشت مرحومه امینی در شرایطی که توسط گشت ارشاد برای توجیه برده شده بود واکنش‌های متفاوتی را در جامعه موجب شد.
این واکنش‌ها در مرزهای ایران باقی نماند و بسیاری با اهداف سیاسی و ... به عنوان مخالف وارد این موضوع شدند.

۳- دامنه اعتراضات تنها در فضای مجازی نماند و به خیابان نیز کشیده شد و مانند اعتراضات مشابه این‌بار نیز موضوع اغتشاش وارد اعتراضات شد و این اعتراض مدنی را با انحرافاتی همراه کرد.
اما فارغ از این موضوع نوع ورود رسانه‌ها به پوشش خبری این رویداد و حوادث پس از آن حکایت از شرایطی متفاوت بین رسانه‌های کشوری و استان دارد.

۴- در شرایطی که رسانه‌های کشوری با استفاده از اصل آزادی‌بیان و حقوق رسانه‌ها به پوشش خبری این رویداد بر اساس سیاست‌های رسانه خود پرداخته‌اند در استان روزنامه همدان‌پیام به فرموده این رویداد مهم را تا به امروز پوشش خبری نداده است.
موضوعی که با  تعجب و پرسش مخاطبان روزنامه همراه شد، که چرا رسانه‌ای که در پوشش خبری همواره با سرعت، دقت و امانتداری عمل کرده است، این بار سکوت کرده و خبری از این اتفاق تلخ و رویدادهای پس از آن در چارچوب منافع و امنیت ملی منتشر نکرده است؟

۵- در رویدادهای اخیر برخی نیز انتظار داشته‌اند همدان پیام بازتاب دهنده مطالبات و خواسته‌های آنان باشد و به گونه‌ای در کنار آنها و همراه آنها باشد.
تعدادی از این افراد نیز با مشاهده سکوت همدان پیام، در فضای مجازی درخواست خود را البته با ادبیاتی نامناسب به رسانه منتقل کرده‌اند که به عنوان بخشی از مخاطبان رسانه نظر انتقادی آنها قابل بررسی و تأمل است.

۶- فارغ از این انتظارات مخاطبان، دلایلی چون تماس با روزنامه از سوی متولیان رصد رسانه‌ها  و دستور به عدم پوشش خبری در کنار فضای ناروشن ابتدایی حادثه موجب شد تا همدان پیام وارد سکوتی ناخواسته در این حادثه تلخ و حوادث پس از آن شود.
برای همدان پیام حرکت در چارچوب امنیت و منافع ملی در پوشش خبری هر رویداد بسیار مهم است و از سیاست‌های اصلی رسانه محسوب می‌شود از طرفی دیگر رعایت بی‌طرفی در پوشش خبری رویدادها اصلی مهم برای رسانه است و رسانه نمی‌توانست اگر به خاطر صیانت از امنیت، رویدادی را پوشش نمی‌دهد به سفارش عمل کرده و وارد رویدادی با روایت یک طرفه شود.

۷- در این اعتراضات مطالباتی از سوی مردم پیگیری می‌شود،مطالباتی که بخشی از آنها مشروع و منطقی است و رسانه مطالبه‌گر و مردمی همدان پیام وظیفه خود می‌داند این مطالبات را مانند همیشه پیگیری کرده و در کنار مردم باشد.
با توجه به تغییر شرایط و آرامش نسبی حاکم بر استان که در آن بهتر می‌توان مطالبات مدنی و اجتماعی را پیگیری کرد، پوشش خبری این رویداد از امروز در دستور کار همدان پیام خواهد بود.
روشن است این پوشش خبری با رعایت امنیت و منافع ملی و سیاست‌ استقلال و مردمی بودن روزنامه خواهد بود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.