پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119748

 
کرونا از تمام حوادث تاریخ پیشی گرفت
تاریخ خبر : 1400-06-29
نویسنده : مهدی ناصرنژاد
     
   
     
متن خبر :

 براساس داده‌های علم زمین‌شناسی و آنچه که از خروجی تحقیقات دانشمندان برجسته جهان به کتاب‌های درسی رسیده است، ا ین کره‌زمین که توسط بشریت متمدن درحال تخریب و نابودی است، تاکنون در گذرگاه آفرینش و در طول ده‌ها میلیون سال 5 بار زیر و رو شده و زیر آب رفته و دوباره در یک پروسه چندین میلیون ساله شکل گرفته و قابل سکونت شده است.
 شوربختانه از حدود نیم قرن پیش تغییرات اقلیمی در بیشتر نقاط جهان با شیب فزاینده‌ای آغاز شده است که بدون شک چنین تغییرات آب‌وهوایی در درازمدت و پروسه‌های میلیون ساله می‌تواند مقدمه ششمین دوره دگرگونی کره‌زمین باشد تا جایی که حافظه بشریت یاد دارد و در صفحات تاریخی به ثبت رسانده است، حوادث قهری و طبیعی و همچنین بیماری‌های همه‌گیر و هولناکی طی قرن‌های اخیر در جهان اتفاق افتاده و ویرانی‌ها و مصیبت‌های بزرگی برای بشریت به بار آورده است و چنین رویدادهای بزرگ همواره سرمنشأ تحقیقات و جست‌وجوهای علمی برای دانشمندان قرارگرفته است، اما نتایجی که از جمع‌بندی آثار مخرب حوادث تاریخی به دست آمده و موجب بهت و حیرت فعالان کانون‌های مطالعاتی می‌شود، نشان‌دهنده غیرقابل مقایسه بودن آثار شوم بیماری کووید 19 با مجموع آثار ویرانگر حوادث و بیماری‌های مسری و خطرناک در طول تاریخ است.
حدود 20ماه است که آثار و آسیب انسانی، اجتماعی و اقتصادی انتشار ویروس کرونا در جهان به تدریج نمایان شده و دنیا را غافل‌گیر کرده است و در این مدت نسبتاً کم تاکنون در جهان حدود 230 میلیون تن بیمار مبتلا به ویروس کووید 19 و نزدیک به 5میلیون تن قربانی روی دست ملت‌ها مانده است که تمام حوادث تلخ تاریخ را روسپید می‌کند.
تجربه 20 ماهه لشگر انبوه پزشکان و دست‌اندرکاران حوزه‌های تحقیق و مطالعه در خط اول مبارزه و مقابله با کرونا بیانگر این نکته است که خطر و قدرت ویروس کرونا در چهره ناشناخته و حرکت بیصدا و سرعت تهاجمی غافل‌گیرکننده آن است که مانند گاز خفه‌کننده co2 می‌پیچاند و می‌اندازد و می‌کشد و می‌گذرد تا هرچه زودتر به قربانی بعدی خود برسد.
در این مدت 20ماهه پنج خیز بزرگ و خطرناک کرونا در کشورمان را پشت سر گذاشته‌ایم درحالی که پایان هر موج آغاز موج جدیدتر و بزرگتری بوده است و همیشه هم این مردم و خود ما هستیم که زمینه خیزش جدید ویروس قوی‌تر شده کرونا را فراهم ساخته‌ایم. دلیلش هم این است که همیشه کسانی بوده‌اند و بهانه می‌آوردند که اگر واکسن کرونا را هرچه زودتر به کشور برسانند و مردم بیگناه را واکسینه کنند، کسی مبتلا و بیمار نمی‌شود و نیازی هم به ماسک و خانه‌نشینی و عزلت نیست، اما اینک واکسن به اندازه کفایت در دسترس مراکز واکسیناسیون وجود دارد و همان بهانه‌گیرها کسانی هستند که با بهانه‌های واهی حاضر به واکسینه شدن خود نیستند.
موج پنجم کرونا اگرچه طولانی‌تر از امواج قبلی ساحل آرامش و امنیت سلامتی هموطنان را درنوردید، اما با زحمت و مرارت و البته با تعداد بیماران و مرگ‌ومیرهای به مراتب بیشتر از دوره‌های قبلی رو به پایان و کنترل است و جامعه تقریباً رو به آرامش نسبی می‌رود درحالی که همه می‌دانیم، این آرامش قبل از طوفان است و اگر باز هم رعایت نکنیم کرونا با قدرت بیشتری شبیهخون خواهد زد. یادمان باشد کرونا حالا حالا هست، تا یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در جهان هست!!! حتی اگر تمام مردم جهان منتظر نوبت دز سوم واکسن خود باشند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.