پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 4 مهر 1397

کد خبر : 83096

 
صالحی:

آمانو با توجه به رفتار آمریکا مسئولیت ویژه دارد
تاریخ خبر : 1396-08-15
     
 
 
     
متن خبر :

 رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به اینکه مدیر کل آژانس به درخواست خودش به تهران سفر کرد، گفت که آمانو با توجه به رفتار آمریکا در برجام دارای مسئولیت ویژه است.
علی اکبر صالحی اظهار کرد: آقای آمانو در این برهه دارای مسئولیت ویژه‌ای است و آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها مرجعی است که می تواند ارزیابی کند تعهدات کشورهای عضو را و به خصوص با توجه به اتفاقاتی که در آمریکا رخ می دهد پیرامون برجام، تلاش می‌کند به سهم خودش اقداماتی را انجام دهد.
وی گفت: آمانو تلاش می کند جامعه بین المللی را از انجام تعهدات ایران مطلع کند وی به درخواست خودش  به تهران آمد و در خصوص موضع گیری های نا مناسب آمریکا با مقامات ایرانی مشورت هایی را داشت. به گزارش مهر، صالحی در پاسخ به سوالی مبنی بر عملکرد آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: امروز اگر آژانس و آمانو استقلال لازم را نداشته باشند اعتبار بین المللی این نهاد زیر سوال می‌رود. وقتی سفیر آمریکا در سازمان ملل به وین رفت علنا اعلام کرد که برای فشار به مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی این کار را انجام می دهد و ابایی از طرح این مساله ندارند چرا که از منطق قدرت پیروی می کنند. رئیس سازمان انرژی اتمی پیرامون بند T برجام بیان کرد: بند T برجام به طور کلی در ارتباط با فعالیت هایی است که در خصوص سلاح هسته ای است و از آنجا که ما قصد ساخت هیچ سلاح هسته ای را نداریم داوطلبانه اقدامات و مواردی را که در این بند هست را پذیرفته ایم.
وی با بیان اینکه در گزارش های آژانس آمده که بند T موضوع تحت نظارت آژانس است، اظهار کرد: عراقچی با مقامات آژانس توافقی داشته اند که همچنان بر حسب آن توافق  با آنها همکاری می کنیم.
صالحی در پاسخ به این سوال که چرا تفسیرهای مختلفی از برجام وجود دارد، گفت: در خصوص هر معاهده و توافقنامه ای می توان تفسیرهای مختلفی شاهد بود مگر آنکه مواد مندرج در آن توافق به صورت محکمی قید شده باشد. متاسفانه آمریکایی ها در مواردی قائل به تفسیر شده اند که البته این تفسیر یک طرفه نیست و ما هم تفسیرهای خودمان را داریم اما چون آنها قصد خدشه وارد کردن به برجام را دارند برای این کار به دنبال هر بهانه ای هستند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه پیش از برجام ۱۴ سال ایران را متهم به برخی موارد ناصحیح می کردند اما در آخر مشخص شد که ادعاهای آنها کذب بود، بیان کرد: الان هم وضعیت همان گونه است و به اعتبار منطق قدرت  و برخورداری از غول رسانه ای دروغ های خود را آنقدر بلند می گویند و تکرار می کنند که افکار عمومی را متقاعد کنند ولی این بار آگاهی افکار عمومی به مراتب بیش از گذشته است.
وی گفت: امروز آمریکا به دنبال توجیه کار خودش است یعنی او باید افکار عمومی را متقاعد کند چرا این رفتار و عملکرد را از خود نشان می دهد اما پیش از این ما باید در مقام پاسخگویی برمی آمدیم.
صالحی پیرامون تایید نکردن برجام توسط ترامپ افزود: به نظر بنده ترامپ به گونه ای عمل می کند که وارد تونلی تاریک می‌شود و می تواند هر اتفاق غیرقابل پیش بینی در آنجا رخ دهد. حرف‌های زشت، نابجا و سخیفی که وی در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد و این طور بدگویی نسبت به ملت ایران را اظهار کرد که نشان از ماهیت سیاستمداران آمریکا داشت. اختلاف ما با آمریکایی ها ریشه ای است و هر یک از ما مدینه فاضله ای داریم که برای به دست آوردن آن کوتاه نمی آییم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.