پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

کد خبر : 121371

 
حادثه در نیمه‌شب

32 شناگر در استخرمریانج مسموم شدند
تاریخ خبر : 1400-10-05
     
 
 
     
متن خبر :

 مریانج - مجتبی دی‌آبادی  خبرنگار ورزشی: خبر بسیار شوکه‌کننده بود، مسمومیت شناگران در استخر شهید دهقانی مریانج با استنشاق گاز کلر، خبری که به‌طور قطع قصور پیمانکار و ضعف نظارتی دستگاه ورزش در آن مشهود است.
حوالی ساعت 10 شب بود که صدای آژیر چند آمبولانس فضای شهر مریانج را پر کرد، مقصد این آمبولانس‌ها ورزشگاه شهیدحاجی‎بابایی و دست بر قضا، استخر شنای این مجموعه بود.
به سرعت خبری منتشر شد که ده‎ها نفر شناگر استخر شهید دهقانی با استنشاق گاز کلر با مسمومیت شدید مواجه شده‌اند و مصدوم‎ها در حال انتقال به 3 بیمارستان سطح شهر هستند.
خبر در وهله نخست بسیار شوکه‌کننده بود و در همین راستا نیز در همان ساعات پایانی شب مدیران دستگاه ورزش تا پاسی از صبح پیگیر وضعیت مصدومان این حادثه بودند که خوشبختانه حال این شناگران رو به بهبودی است و به‌طور قطع روند ترخیص آنها در روزهای آینده صورت می‌گیرد.
اما جالب است بدانید که از سال 1394 استفاده از گاز کلر برای تصفیه آب استخر در تمامی استخرهای شنا در سطح کشور ممنوع شده است و با دستور دادستانی کل نیز متخلفان از این امر باید به دستگاه قضا معرفی و محاکمه شوند.
موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که در اخبار منتشر شده اولیه با صراحت استفاده از مسمومیت شناگران با گاز کلر عنوان شده است، اما بهره‌بردار استخر مریانج عنوان کرده است که خرابی دستگاه کاتالیزور و ورود آب ژاول به داخل استخر زمینه‌ساز مسمومیت شده است.
سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان همدان از مسمومیت ۳۲ جوان در این حادثه خبر داد و افزود: حدود ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه شامگاه جمعه در یکی از استخرهای شهر مریانج از توابع شهرستان همدان گاز کلر ۳۲ تن از ورزشکاران حاضر در استخر را مسموم کرد.
علی رشیدی با بیان اینکه این حادثه در لحظات پایانی سانس رخ داده است، گفت: در پی این حادثه ۲۵ نفر در بیمارستان سینا، ۴ نفر در بیمارستان بعثت، یک نفر در بیمارستان ارتش بستری شدند و ۲ نفر دیگر نیز به‌صورت سرپایی مداوا شدند.
وی افزود: طی عیادت مدیرکل و معاونان و مدیران ستادی اداره‌کل ورزش و جوانان استان از روند مداوای مسموم‌شدگان این حادثه و بررسی وضعیت آنها خوشبختانه حال عمومی مسمومان مثبت ارزیابی شده و طی ساعات آتی مرخص خواهند شد.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان همدان با اشاره به اینکه این استخر توسط پیمانکار بخش خصوصی نگهداری و بهره‌برداری می‌شود، خاطرنشان کرد: کارشناسان فنی، بازرسی و حراست اداره‌کل ورزش و جوانان در حال بررسی جزئیات علت اصلی و چگونگی بروز این حادثه هستند.
بهره‎بردار استخر شهید دهقانی مریانج با رد هرگونه مسمومیت شناگران با گاز کلر، اظهار کرد: من کاملاً این موضوع را رد می‎کنم، زیرا تصفیه آب با گاز کلر سال‌هاست که ممنوع بوده و ما از دستگاه کاتالیزور آب استخر را تصفیه می‎کنیم.
امیدی‎مهر اضافه کرد: من در آن لحظه در کنار استخر بودم و از تغییر رنگ آب متوجه شدم و سریعاً اقدام به تخلیه استخر کردیم.
وی افزود: آب ژاول به خاطر خرابی دستگاه وارد آب استخر که دارای دمای 32 درجه است وارد شده و همین امر موجب تبخیر آب ژاول و انتشار گازی مسموم‌کننده می‎شود و اگر بحث گاز کلر پیش آماده بود که به طور قطع دچار مشکلاتی به مراتب بیشتر و خطرناک‎تر می‎شدیم.
بهره‌بردار استخر مریانج ادامه داد: بازدید کارشناسان مرکز بهداشت استان، دفتر فنی، حراست  و عوامل نیروی انتظامی از استخر انجام شده است و منتظر صورتجلسه و نظر نهایی آنها هستیم و مطمئن باشید که کپسول‌های گاز کلر در مجموعه نبوده و نخواهد بود.
در این موضوع قصور پیمانکار مشهود است، زیرا هنوز مشخص نیست که ادعای وی صحت دارد یا اخبار منتشر شده، زیرا در همان دقایق نخست ماجرا و پس از انتقال مسمومان به بیمارستان‎های شهر، بنا بر گفته شاهدان محلی، عوامل استخر عنوان کرده بودند که ترکیدگی کپسول و نشت آن به داخل استخر زمینه مسمومیت شده است و حالا چگونه بهره‎بردار به صراحت عنوان می‏کند که آب ژاول بوده است، مشخص نیست و این تناقض گفتار کمی موضوع را پیچیده می‏کند.
اما جالب است بدانید استخر شهید دهقانی مریانج پس از 2 سال تعطیلی، یک ماهی بود که به چرخه استفاده برگشته و اگر ادعای بهره‎بردار مبنی بر خرابی دستگاه صحت داشته باشد، باید در این 2 ساله، سرویس و قبل از استفاده مجدد به‌طور کامل بررسی می‎شد پس در هر صورت که نگاه شود، قصور پیمانکار غیرقابل انکار است و بازی با جان شهروندان مسأله ساده‎ای نیست که به راحتی از آن عبور کرد.
رئیس هیأت نجات غریق و غواصی استان نیز با اشاره به موضوع مسمومیت شناگران در استخر شهید دهقانی مریانج اظهار کرد: سال‌هاست که استفاده از گاز کلر در استخرهای شنا ممنوع بوده و حتی پیگرد قانونی دارد.
سیروس سوریان ادامه داد: در سال‌های گذشته استخرهای شنا در استان مجهز به دستگاه تصفیه آب شدند و به‌طور کلی کلر از چرخه گندزدایی استخرها حذف و طی دستور دادستان، به‌طور کلی ممنوع شد.
وی گفت: در بررسی اولیه ما، قصور پیمانکار غیرقابل انکار است و ما مشکوک به استفاده از گاز کلر در استخر و درست در زمانی که شناگران در آب حضور داشتند، هستیم و باید نظر کارشناسان بهداشت و دفتر فنی اداره ورزش نیز به دست ما برسد.
رئیس هیأت نجات‌غریق و غواصی استان بیان کرد: امیدواریم با مقصران و خاطیان این مورد برخورد قانونی صورت پذیرد تا بیش از این با جان مردم بازی نشود.
روز گذشته خبرنگار ما با حضور در یکی از بیمارستان‌های همدان که تعدادی از مسمومان در آن بستری بودند با آنها گفت‌وگو کرد.
کمیل زاغه‌ای آزاد یکی از مصدومان حادثه که حال چندان مساعدی نداشت، گفت: حدود 20دقیقه پایانی سانس استخر بود که مسئول استخر سوت را به صدا در آورد و اعلام کرد که 10دقیقه زمان برای خارج شدن از آب باقی مانده است، پس از 2 دقیقه به سمت یک متری شنا کردم تا از استخر خارج شوم، از قسمتی که آب استخر تعویض می‌شود و قسمت کلرزنی ناگهان مشاهده کردم که آب زرد شد، به علت تحرک زیاد در آب و نبود اکسیژن در آب یک لحظه دچار بی‌حالی شدم و متوجه نشدم این اقدام به چه صورت و از طرف چه کسی یا کسانی بود، اما به زحمت به اتفاق 40 تا 50 نفر از افراد داخل استخر و در سرمای شب خود را به خارج از محوطه استخر رساندیم تا بتوانیم نفسی تازه کنیم، در طول چند دقیقه این اتفاقات متوجه نبودم چه اتفاقی افتاده احساس تنگی‌نفس، بی‌حالی و سوزش شدید گلو به حدی بود که بدون لباس و با بدن خیس در سرمای هوا خود را به بیرون از استخر رساندیم، در حال‌حاضر هم احساس تنگی نفس رفع نشده است. این حادثه حدود 21:20 شب گذشته اتفاق افتاد.
بهنام سپهرکاکایی دیگر مصدوم این حادثه که حال مساعدتری داشت، می‌گوید: در عمق 4متری با 5 نفر دیگر در حال شنا بودم پس از سوت غریق نجات تا خواستیم از استخر خارج شویم احساس بی‌حالی داشتیم، همه افراد حاضر در این حادثه احساس تهوع داشتند، قبل از این حادثه در طرف دیگر استخر آب چند نفر با مسئول استخر و غریق‌نجات برای تخلیه کردن سریع استخر مشاجره لفظی کردند. چون غلظت گاز کلر زیاد بوده موجب مسمومیت بیشتر شده است و یا اینکه فشار گاز کلر موجب ترکیدگی لوله آن شده است.   

 دستور پلمب استخر مریانج صادر شد
مدیر سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی همدان نیز از ابلاغ اخطار پلمب استخر شهر مریانج به‌ دلیل مسمومیت تعدادی از شهروندان خبر داد.
لیدا رفعتی با اشاره به مسمومیت ۲۲ نفر از شناگران در استخر شهر مریانج به دلیل استفاده غیرقانونی از کپسول گاز کلر گفت: براساس قانون استفاده از کپسول گاز کلر در استخر و خرابی سیستم آب ژاول ممنوع است؛ در حال‌حاضر اخطار پلمب برای این استخر ابلاغ شده و تا ۲۴ ساعت آینده به متولیان آن فرصت تخلیه لوازم ضروری داده شده است.
وی ادامه داد: تنها استفاده از مایع کلر در استخرها مجاز است؛ این واحد متخلف به دلیل قطعی‌های مکرر برق کپسول گاز را جایگزین مایع کلر کرده و این اتفاق را رقم زده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.