پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 8 آذر 1402

کد خبر : 132265

 
اخبار اقتصادی:

۹۱۷ تن برنج تنظیم بازار در همدان توزیع شد
تاریخ خبر : 1402-03-06
     
 
 
     
متن خبر :

۹۱۷ تن برنج تنظیم بازار در همدان توزیع شد

 سرپرست مدیریت توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: ۹۱۷ تن برنج تنظیم بازار هومالی و هندی سهمیه خانوار از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان توزیع شده است.

به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی استان همدان، داریوش سرحدی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون مقدار یک هزار و ۷۱۵ تن کالای اساسی توسط فروشگاههای زنجیره ای و تعاونی های مصرف کارگری و کارمندی بین خانوارها در سطح استان توزیع شده است.

وی ادامه داد: از ۴۷۹ تن مرغ منجمد توزیع شده مقدار ۴۰۶ تن جهت مصرف خانوار بوده که ۷۳ تن هم بین مراکز عمده از قبیل دانشگاه ها و نهادهای دیگر به همراه ۳۱۳ تن شکر توزیع شد.

سرپرست مدیرت توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان همدان یادآور شد: با توجه به در پیش بودن مناسبت های مذهبی مثل ارتحال حضرت امام (ره) و ماه های محرم و صفر، مکاتبه با وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اختصاص و تامین کالاهای مورد نیاز برای مصرف خانوار و هیات های مذهبی انجام شده است.

وی ادامه داد: طی هماهنگی انجام گرفته با اداره کل تبلیغات اسلامی استان مقرر شد نحوه توزیع، مقدار سهمیه کالاهای اساسی برای هیات های مذهبی در روزهای آینده مشخص و به هیات های دارای مجوز اعلام شود.


 ۴۸ درصد انگور همدان از بین رفت

در خبر دیگری از جهاد کشاورزی استان، معاون باغبانی این سازمان اعلام کرد: ۴۸ درصد از محصول انگور استان همدان از بین رفته است.

حجت‌ا... شهبازی افزود: بیشترین محصولی که در سرمازدگی بهار دچار خسارت شده است، انگور بوده به‌طوریکه ۲۰۴ هزار و ۵۳۷ تن از انگور استان از بین رفته است.

وی ادامه داد: با اشاره به اینکه ۱۴ هزار و ۸۵۸ هکتار از باغات انگور استان همدان دچار سرمازدگی شده است، اظهار کرد: براساس آمار سال گذشته ۴۲۸ هزار تن انگور در استان تولید شده بود که در سال‌جاری ۴۸ درصد به ارزش ۳۰ هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال از این محصول از بین رفته است.

وی با بیان اینکه ۲۰ هزار و ۱۴۸ هکتار از باغات گردوی استان نیز دچار خسارت سرمازدگی شده است، تصریح کرد: ۲۴ هزار و ۸۱۰ تن از محصول گردوی استان به ارزش ۲۹ هزار و ۷۷۲ میلیارد ریال از بین رفته است.

معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان یادآور شد: در سال گذشته ۶۶ هزار و ۵۰۰ تن گردو در استان همدان تولید شده است اما امسال حدود ۲۷ درصد از گردوی استان به علت سرمازدگی بهار از دست رفت.

وی با بیان اینکه ۵۴ هزار و ۷۱۹ هکتار از باغات استان همدان دچار سرمازدگی بهاره شده است، اظهار کرد: ۲۷۸ هزار و ۹۳۹ تن از محصولات باغی استان به ارزش ۷۵ هزار و ۶۳ میلیارد ریال دچار خسارت شد.

شهبازی با اشاره به اینکه ملایر بیشترین میزان خسارت را داشته است، بیان کرد: ۲۰ هزار و ۶۶۱ هکتار از باغات شهرستان ملایر دچار سرمازدگی شده که در پی این اتفاق، ۱۷۸ هزار و ۳۵۰ تن محصول باغی به ارزش ۳۷ هزار و ۵۷۹ میلیارد ریال از دست رفته است.

وی با بیان اینکه نهاوند با ۱۶ هزار و ۳۳ هکتار دومین شهرستان از نظر خسارت سرمازدگی بوده است، خاطرنشان کرد: ۲۲ هزار و ۳۹۴ تن محصول به ارزش ۷۰۶۶ میلیارد ریال  دچار خسارت سرمازدگی شده است.


 افزایش ۵۰ هکتاری باغات گل‌محمدی در همدان

وی درباره تولید گل محمدی در استان نیز با اشاره به اینکه سطح باغات گل محمدی استان ۵۰ هکتار افزایش داشته است، گفت: سال گذشته ۳۸۰ هکتار گل محمدی در استان همدان کشت شده بود که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۰ هکتار افزایش سطح داشته است.

معاون باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: سال گذشته ۶۷۰ تن گل محمدی از باغات گل استان برداشت شده که نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۱ تن افزایش داشته است.


شهبازی با بیان اینکه ۶۸۰ هکتار باغ گل محمدی در استان همدان وجود دارد، یادآور شد: شهرستان ملایر با ۱۹۳هکتار بیشترین سطح باغات گل محمدی را داراست که بیش از ۴۰۱ تن محصول تولید می‌کند.
 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.